Kek Ve Kurabiye Tarifleri

En iyi Kek Ve Kurabiyeler nasıl yapılır? Nefis Kek Ve Kurabiyeleri yaparken nelere dikkat edilir? Kek Ve Kurabiye çeşitlerinde en önemli püf noktaları nelerdir? Türk mutfağında en iyi Kek Ve Kurabiyeler hangileridir? Evinizde nefis Kek Ve Kurabiyeler yapmak istermisiniz? Kek Ve Kurabiye çeşitleri nelerdir? Kek Ve Kurabiyeler kategorimizde ilgili sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. 


Kerebiç Nedir? Nasıl Yapılır?

Kerebiç Nedir? Nasıl Yapılır?

En iyi bayram tatlılarından Kerebiç yapabilmek için hangi malzemelere ihtiyaç vardır? Peki bu güne kadar kek ve kurabiye tariflerinden Kerebiç yaptınızmı? kerebiç hangi ilimizde yapılır?

Balkabaklı Ve Kakaolu Fındık Kremalı Kek Nasıl Yapılır?

Balkabaklı Ve Kakaolu Fındık Kremalı Kek Nasıl Yapılır?

Balkabaklı Ve Kakaolu Fındık Kremalı Kek nasıl yapılır? Fındık Kremalı Kek için kullanılan malzemeler nelerdir? Peki bu güne kadar evinizde misafir..

Mekik Kek Sevenler...

Mekik Kek Sevenler...

Madeleine Hikayesinde Kral Louis XV, 1755 yılında Şato Commercy’de ilk kez bu kekleri tatmış ve tabii ki bayılmış. Geleneksel olarak midye kabuğu şeklindeki kalıplarda..

Kallavi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kallavi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kallavi tatlısı hangi ilimize ve hangi yöresel mutfaklara aittir? Evde Kallavi tatlısı yapabilmek için hangi malzemeler gereklidir? Yöresel lezzetlerimizden coğrafi işaretler ve tescilli yemekleri...

Anne Kurabiyesi Nasıl Yapılır?

Anne Kurabiyesi Nasıl Yapılır?

Çok az malzemeyle nefis bir kurabiye. Lütfen hazır almayalım kendimiz yapalım. Anne Kurabiyesi yapabilmek için angi malzemeler gereklidir? Kek ve kurabiye tarifleri..

Anne Keki Nasıl Yapılır?

Anne Keki Nasıl Yapılır?

Yöresel mutfaklarımızdan Muğla mutfağında anne eli değmiş en özel kek tariflerinden Anne Keki… her yemeğin kendi yöresine has bir lezzeti olduğu gibi özellikle evlerde...

Bodrum Halkası ...

Bodrum Halkası ...

Geleneksel Türk mutfağından yöresel mutfaklarımızda en iyi hamur işi tariflerinden Bodrum halkası nasıl yapılır? Yöresel lezzetlerimiz arasında olan en iyi kek ve kurabiye tarifle...

Selanik Gevreği Nasıl Yapılır?

Selanik Gevreği Nasıl Yapılır?

En İyi Hamur İşi Tariflerinden Selanik Gevreği Nasıl Yapılır? Geleneksel Türk mutfağında en iyi kek ve kurabiye tariflerinden Selanik Gevreği. Her zaman dışardan aldığımız...

Muğla Halkası Nasıl Yapılır?

Muğla Halkası Nasıl Yapılır?

Muğla mutfak kültüründe Muğla halkası tarifini Türk mutfağı sevdalısı Behiye Özdemir’in kaleminden mutfaklarınıza getirdik. Yöresel mutfaklarımızın nefis lezzetlerinden hıdıre...

Kek Nedir? Evde Kek Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Kek Nedir? Evde Kek Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

En güncel mutfak haberleri, en zengin aşçı haberleri ve gastronomi haberlerinde gördüğüm o süper kekleri ben niye yapamıyorum?

İzmir Bombası

İzmir Bombası "İzmir Tatlısı" Nasıl Yapılır?

Son zamanların en çok tercih edilen tatlılarından bir tanesidir. İzmir'de meşhur olduktan sonra kısa süre içerisinde tüm Türkiye 'de yaygın hale gelen İzmir...

Hıdrellez Pastası (Anne Pastası) Nasıl Yapılır?

Hıdrellez Pastası (Anne Pastası) Nasıl Yapılır?

En iyi hamur işi tariflerinden ve Geleneksel Türk Mutfağında En İyi Lezzetlerden olan Kek Ve Kurabiye Tariflerinden Hıdrellez Pastası Nasıl Yapılır?

Şef Arda Türkmen; San Sebastian Nasıl Yapılır?

Şef Arda Türkmen; San Sebastian Nasıl Yapılır?

Kısa zamanda popüler bir tatlı haline dönüşen san Sebastian nasıl yapılır? En İyi Kek Tariflerinden San Sebastian’ı evimde yapabilirmiyim?

En İyi Bayram Kurabiyeleri 'nden

En İyi Bayram Kurabiyeleri 'nden "Külünce" Nasıl Yapılır?

Külünce nedir? Külünce kurabiyesi nasıl yapılır? Külünce kurabiyesi ismini nereden alıyor? Külünce tatlı midir, kurabiyemi? Külünce ne zaman yapılır?

Nefis Çikolata Soslu Pamuk Kek Nasıl Yapılır?

Nefis Çikolata Soslu Pamuk Kek Nasıl Yapılır?

Çikolata Soslu Pamuk Kek Yapa 'bilmek İçin Hangi Malzemeler Gereklidir? EvdeÇikolata Soslu Pamuk Kek Yapmayı Denediniz mi? Çikolata Soslu..

Harika Lezzet Çikolata Dolgulu Tarçınlı Muffin

Harika Lezzet Çikolata Dolgulu Tarçınlı Muffin

Evde Çikolata Dolgulu Tarçınlı Muffin Nasıl Yapılır? Evde Çikolata Dolgulu Tarçınlı Muffin Yapabilmek İçin Hangi Malzemeler Gereklidir?..

Evde Elmalı Kurabiye Nasıl Yapılır?

Evde Elmalı Kurabiye Nasıl Yapılır?

Evde Elmalı Kurabiye Nasıl Yapılır? Evde Elmalı Kurabiye Yapabilmek İçin Hangi Malzemeler Gereklidir? Daha Önce Evde Elmalı Kura..

Enişte Lokumu Nedir? Enişte Lokumu Nasıl Yapılır?

Enişte Lokumu Nedir? Enişte Lokumu Nasıl Yapılır?

Bu yüksek kalorili kurabiyeyi düğün sonrasıda gelinin evine gelen aile bolca bu lokumdan yapar hem ev halkına dağıtır hemde çok uzun süre...

Reçelli Kurabiye Tarifi...

Reçelli Kurabiye Tarifi...

Osmanlı Yemek Kültürü ve Geleneksel Türk mutfağında nefis yemekleri ile bilinen Örnek Türk Şefi, Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz SEÇİM’ in kaleminden özel bir tarif olan “Reçelli Kurabiye Tarifini” Türk Aşçı Haberleri...

Çatlak Kurabiye Tarifi

Çatlak Kurabiye Tarifi

Osmanlı Yemek Kültürü ve Geleneksel Türk mutfağında nefis yemekleri ile bilinen Örnek Türk Şefi, Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz SEÇİM’ in kaleminden Kek Ve Kurabiye Tariflerinden özel bir tarif olan Çatlak Kurabiye...

Bol Soslu Krokanlı Islak Kek Tarifini Mutlaka Denemelisiniz

Bol Soslu Krokanlı Islak Kek Tarifini Mutlaka Denemelisiniz

Geleneksel Türk mutfağı, Akdeniz mutfağı ve Modern Türk mutfağında Örnek Türk Şefi, “Sevda Özkara” nın kaleminden özel bir tarif olan “Bol Soslu Krokanlı Islak Kek Tarifi..

Havuçlu Lezzet Topları Tarifi

Havuçlu Lezzet Topları Tarifi

avet sofralarının vazgeçilmez tarifi havuçlu lezzet topları tadının yanı sıra görüntüsüyle de misafirlerinizi etkilemeyi başaracak. Hem ikramlık hem de atıştırmalık olan bu lezzet toplarının yapımı son...

Haşhaşlı Havuçlu Kek Tarifi

Haşhaşlı Havuçlu Kek Tarifi

Hasankeyf in büyük şalgamı Siirt'e hediye yollanınca, Siirtliler, büyük kırmızı havuçlarından birini Hasankeyf in şalgamında delik açıp içine sokup geri yollamışlar. Bu hakaret üzerine Hasankeyfliler Siirt'e...

Türk Kahveli Ilık Kek Tarifi

Türk Kahveli Ilık Kek Tarifi

Osmanlı’da kahvenin lezzeti kadar sunumuna da önem verilmiştir. Kahveden önce çeşitli tatlılar ve reçeller ikram edilirdi. Daha Sonra kahve; altın, elmas gibi mücevherlerle süslenmiş ufak fincanlarla...

Bir sofraya davet edildiğinizde özenle hazırlanmış bir yemek masası sonrasında aklınızda kalan yemeklerden aldığınız lezzettir. Damağınızda kalan tat yerken ayrı bir lezzet, sonrasında ise mutluluktur. İşin sırrı yemeği yaparken içine katacağınız sevginizdir aslında….  
 
Sunarken göstereceğiniz hafif bir tebessüm ve misafirlerinizle paylaşacağınız tatlı bir muhabbettir sizi unutulmaz yapan.
 
Sunumu tadı ve içindeki sakılı hazinesi ile yapımı kolay masrafsız ve şık görüntüsü albenisi yüksek bir kurabiye ve sizi mahcup etmeyecek bir lezzet. İçine yerleştirilen lokum, dışındaki fındık, pişerken eve yayılan hoş kokular daha sofraya gelmeden çekiyor insanı kendine. 
 
“Kişi dışındaki ile karşılanır, içindeki ile uğurlanır“ der büyüklerimiz. Deneyin pişman olmayacaksınız.
 
Osmanlıca rahat ul-hulküm yani boğaz rahatlatan kelimesinden türeyen Lokum, yaklaşık 15. yüzyıldan beri Anadolu’da bilinmekle birlikte, özellikle 17. yüzyilda Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde yaygınlaştı. Avrupa’da ise bir İngiliz gezgin aracılığıyla 'Turkish Delight' adıyla 18. yüzyılda tanınmaya başlandı. 
 
Daha önceleri bal ya da pekmez ve un bileşimi ile yapılan lokumun 17. yüzyilda 'Kelle şekeri' olarak bilinen rafine şeker ile özellikle nişastanın bulunup ülkeye getirilmesi sayesinde hem yapımı, hem de lezzeti değişti.
 
Osmanlı Saray Kurabiye Tarifi;
Osmanlı Saray Kurabiye Kullanılan Malzemeler:
 
*     250  gr margarin yada tereyağ yumuşatılmış,
*     1 Su bardağı pudra şekeri (Tatlı sevenler çoğaltabilir)
*     1 Adet Yumurta (Sarısı içine beyazı dışına)
*     2 Yemek kaşığı yoğurt
*     200 gr mısır nişastası
*     1 Paket kabartma tozu
*     1 Paket vanilya
*     Aldığı kadar un (320 gr kadar)
 
Osmanlı Saray Kurabiye İçi için:
20 Adet lokum (tercihen güllü)
Süslemek için yarım su bardağı kırılmış fındık
 
Osmanlı Saray Kurabiye Yapılışı:
yumuşak margarin ve şeker iyice karıştırılır.
Yumurtanın akı ayrılır.
Sarısı yağlı şekerli karışıma eklenir.
Diğer malzemelerde eklenir.
 
Yumuşak bir hamur elde edilir.
Hamur dörde bölünür.
Her parça 50 cm lik rulo yapılır.
Hafif unlu zeminde,
Merdaneyle açılır.
Uzunlamasına dörde bölünen lokumlar içine dizilir.
 
Hamur kapatılarak yeniden rulo yapılır. (Aynı uzunlukta kalmasını sağlayın)
2.5 parmak genişliğinde kesilir.
Önce yumurta akına sonra fındık kırığına sadece kenarları batırılır.
Pişirme kağıdı serilmiş tepsiye dizilir.
180 derecede Pembeleşmeden pişirilir.
 
Üzerine bolca pudra şekeri serpincede güzel oluyor.
 
Bizden öncekilerin kekleri, pastaları
Tablo gibi, heykel gibi pastalar yapmak mümkün elbette ama sanat eseri güzelliğindeki bu pastalara bakıp bizden öncekilerin yaptıklarını yok saymak olmaz! Son yıllarda ülkemizde de iyiden iyiye meşhurlaşan, her yerde yapılan cheesecake, aslında kökü taantik Roma Mutfağı'na dayanan bir pasta.
 
Roma mutfak geleneğinde yassı kurabiyeler, kek kıvamındaki şekilli tatlı ekmekler ve dolgulu kekler çeşit çeşitti. Örneğin, İ.Ö 1. yüzyılın sonuyla 2. yüzyılın ortaları arasında yaşamış olan Romalı devlet adamı Cato (Yaşlı Cato), "Tarım Üzerine" (De Re Rustica) adlı kitabında çiftçilere daha verimli ürün almak için neler yapmaları gerektiği konusunda öğütler verirken, pasta tarifini de esirgememiştir okuyucularından:
 
"Libum şöyle yapılmalı: Havanda güzelce dövülerek ezilmiş 900 gram peynirin içine 450 gram, daha hafif olmasını isterseniz yalnızca 225 gram ekmeklik buğday unu katın ve peynirle iyice karıştırın. Bir yumurta ekleyin ve hepsini güzelce karıştırın. Bu hamurdan bir somun yapın; altına yaprak [defne yaprağı] koyun, kızgın ateşte, toprak kapak altında yavaş pişirin."
 
Cato'nun tarifini verdiği kek, günümüzde yapılan cheesecake'in atasıdır. Libum, antik Roma'da "pasta, kek" anlamına geliyordu. Romalı şairler de libum'dan sık sık söz etmişlerdir; ancak kast ettikleri şey Cato'nun tarifinden ibaret değildir. Bu açıdan bakıldığında libum, bazen Roma tarihinin erken döneminde ev cinlerine sunulan bir tür adak keki, bazen bir çiftlik evinde sıcak ikram edilen bir kek, bazen bir Roma akşam yemeğinin sonunda sunulan ballı pastaydı. 
 
Şair Ovidius (İÖ 43-İS 18) Romalıların dinsel şölenleri konusunda yazarken, üzerine sıcak süzme bal dökülen bir libum'dan söz etmekte ve bu tür pastaların kökenini mitolojiye, tanrı Bacchus'un balı keşfetmesine dayandırmaktadır. Libum sözcüğünün kökü olan libare sözcüğünün anlamı ise "tanrılara sunu yapmaktır".
 
Kurabiye mi dediniz?
Keklere, pastalara göre daha dayanıklı ve kolay taşınabilen yiyecekler olan kurabiyeler de çok eskiden beri yapılıyor. Roma devrinde çeşitli tahıl unları ve taneleriyle balın, meyvelerin karıştırılarak fırında ya da kapama usulü pişirilmesiyle yapılan kurabiyeler vardı. Ortaçağ Arap mutfağı, belki de tatlıların sevildiği bir mutfak olduğundan helva çeşitlerinin yanısıra kurabiye ve dolgulu, katkılı tatlı ekmekleriyle de meşhurdur. Bu kurabiyelerin tariflerine yemek kitaplarında rastlıyoruz.
 
13. yüzyıl Arap mutfağına ait tariflerin bulunduğu yemek kitapları mevcut. Bunlardan biri olan ve Türkçe'ye benim çevirdiğim Kitabü't-Tabîh (Yemek Kitabı) adlı eserde bazı kurabiye tarifleri de yer alıyor. Hem de ne tarifler! Katkılı, dolgulu, kalıpla şekillendirilmiş, glazürle kaplanmış, sert kabuklu yemişlerle süslenmiş...