loader
Karadut Şerbeti Tarifi

Karadut Şerbeti Tarifi

Osmanlı Saray Mutfağında Şerbet Aslında padişahın içmesi. içecek olarak yalnız bulunduğundan...

Karadut Şerbeti Tarifi
Malzemeler: 
 
*    500 Gr Taze Karadut 
*    1,5 Lt Kadar Su
*    1 Su Bardağı Toz Şeker 
*    1⁄2 Limon Suyu
*    3 Adet Dut Yaprağı 
 
Karadut Şerbeti Hazırlanışı: 
Karadut ve yapraklar rondoda ezilir. İçerisine şeker, limon suyu ve su ilave edilerek iyice karıştırılır. En az 4- 5 saat dinlendirilip süzülür. Soğuk olarak tüket- ilir. 
 
*** Özellikle küçük çocuklarda boğaz ve diş etleri hastalıklarına karşı iyi gelir.İştah artırıcı özelliği olup, baş dönmesi, kansı- zlık nedeniyle uykusuzluk, balgam gibi rahatsızlıkların tedavi edilmesine yardımcı olur. 
 
Halsizliği ve aşırı yorgunluğu giderir. Bunların yanı sıra sindirim sistem- ini düzenleyici etkisi vardır. Saçların da güçlenmesini sağlar. 
 
Black Mulberry Sherbet 
Ingredıents: 
 
*    500 Gr.Black Mulberry 
*    1 Glass Of Sugar 
*    1 Lemon Juice 
*    3 Leaves Of Mulberry 
 
Preparatıon : 
Black mulberry and leaves are mashed. Sugar, lemon juice and water are added and mixed properly.It is left for at least 4-5 hours and then sieved.It is served cold. 
 
***It is good for the diseases of the throat and gums especially in children. It is an appetite enhancing feature and it helps to treat disorders such as dizziness and insomnia due to anemia and sputum. 
 
It relieves fatigue.In addition to these, there is a regulatory effect on the digestive system.It also strengthens your hair. 
 
Evliya Çelebi'nin Diliyle
Avusturya'da en çok şaşırdığı şey ise sarayda kendilerine hiçbir ikramda bulunulmaması olmuştur: "Ne su ve ne şerbet ve ne kahve ve ne bir lokma taam" verilmemişti [VII 115]. Elçilik heyeti ancak konaklarına dönünce karınlarını doyurabilmiştir [VII 116]. Kendisi alkolİü içkiler ve kahve içmediği halde bunlar hakkında bol bol bilgi vermektedir. 
 
Su ve şerbeti soğutmak için kullanılan kar ve buz, devletin tekelinde bulunan önemli ticaret mallarındandı. Hem İstanbul civarında karın kuyularda toplanması hem de Uludağ'dan toplanan ve Mudanya iskelesinden gemilerle istanbul'a taşınan bu ürünler konusunda Evliya değerli bilgiler veriyor [I 251,1121-2].
 
Osmanlı Saray Mutfağında Şerbet Aslında padişahın içmesi; 
içecek olarak yalnız bulunduğundan, başka bir içeceğin olmadığından dolayı söz konusu olan bir olgu gibi görünmektedir. Ancak D’Ohsson eserinde “...müslümanlar içecekleri şeyler hususunda da yiyeceklerinde olduğu gibi titizdir... Şerbetin orta halliler için basit, zenginler için teferruatlı çeşitleri vardır... büyük şahsiyetlerin evinde yıllık muhtelif şerbetleri hazırlamakla görevli kimseler vardır.... sarayda sırf şerbet, reçel v.s nin hazırlanması için özel bir büro vardır. 

   • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler