Muğla Mutfağında

Muğla Mutfağında "Kapama"

Eğer isterseniz yöresel lezzet taşıyıcılarımızın Türk aşçı haberlerine özel yemek tariflerinden olan kapamayı evinizde deneyebilirsiniz. Bu yemek tarifinde...

Muğla Mutfağında "Kapama"
Yöresel Lezzet Taşıyıcısı "Ahmet Zuhal Dumlupınar"
 
En iyi yöresel yemeklerden kapama lezzetini bilmeyenlerimiz çoktur. Farklı bir pişirme tekniği ile yapılan kapama yemeği yapılış tarzı olarak ta zahmetlidir biraz. Gerçi geleneksel Türk mutfağındaki essiz lezzetlerin birçoğu zahmetlidir ama lezzetlidir.
 
Muğla Mutfağında "Kapama"
Peki bu güne kadar evinizde kapama yemeği yapan oldu mu? Eğer isterseniz yöresel lezzet taşıyıcılarımızın Türk aşçı haberlerine özel yemek tariflerinden olan kapamayı evinizde deneyebilirsiniz. Bu yemek tarifinde her ne kadar pahalı etlerden olan antrikot eti kullanılmış olsa da tercih meselesidir. (kemikli büyükbaş yada küçük bas hayvan eti de kullanabilirsiniz) 
 
Yöresel lezzet taşıyıcılarımızdan Ahmet Zuhal Dumlupınar’ın kapama tarifini deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun diyerek videolu kapama tarifimize geçiyoruz.
 
 
Hayırlı akşamlar arkadaşlar. Bugün her yörede ayrı şekilde pişirilen Marmaris’in yerlisi olarak annem rahmetliden gördüğüm şekilde, pişirdiğim kapamayı sunmak istedim. Biz kapamayı genelde bahar ayında kesilen oğlak etinden yaparız. 
 
En İyi Yöresel Lezzetlerden Muğla Mutfağında "Kapama" Nasıl Yapılır?
 
Muğla Mutfağında "Kapama"
En Farklı Yöresel Lezzetlerden Muğla Mutfağında "Kapama" İçin Kullanılan Malzemeler Nelerdir?
 
*     1 Kg. Kadar Antrikot (Türk Aşçı Haberleri Not: Daha Ekonomik Bir Kpama İçin Kemikli Keçi Eti Yada Dana Eti’de Kullanabilirsiniz)
*     2 Yemek Kaşığı Tereyağı, 
*     Bir Büyük Boy Soğan, 
*     1 Domates,
*     2 Taze Biber, 
*     Yarım Yemek Kaşığı Salça, 
*     Zeytinyağı,
*     Karabiber, 
*     Tuz,
*     1 Buçuk Litre Su, 
*     2 Bardak Pirinç
 
Muğla Mutfağında En İyi Lezzetlerden Muğla Mutfağında "Kapama" Yapılış Tarifi:
 
Muğla Mutfağında "Kapama"
Fakat benim elimde dana antrikot vardı ondan pişirdim. 
Etimin içine 2 yemek kaşığı kadar tereyağı, bir büyük boy soğan, 1 domates 2 taze biber yarım yemek kaşığı salça, biraz zeytinyağı karabiberini tuzunu koyup etle güzelce emiştirip şekilde gördüğünüz gibi orta boy borcam ‘a yerleştirdim.
 
Büyük boy karnıyarık tenceresine kapattım üstüne ağırlık koyup kenarından 1 buçuk litre su vererek 2 buçuk saat pişirdim. Siz büyük temiz taşta koyabilirsiniz. 
 
Muğla Mutfağında "Kapama"
Etim piştikten sonra şekildeki gibi 2 bardak ıslayıp yıkadığım pirinci kenarındaki suda pişirdim demlendikten sonra servis yaptım. 
 
Hepinize cümleten sağlıklı günler ve hayırlı akşamlar dilerim.
Deneyecek olanlara Afiyet olsun…
 
Muğla Mutfağında "Kapama"
Geleneksel Türk mutfağında Yöresel Lezzet Taşıyıcılarından Ahmet Zuhal Dumlupınar ‘a mevcut bilgileri dahilinde mutfağımıza katkılarından dolayı teşekkür eder çalışmalarında başarılar dileriz...


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler