Soğanlı Güveç Tarifi

Soğanlı Güveç Tarifi

Kütahya ve İznik’te üretilen çeşitli kaplar Sarayın ihtiyaçlarını karşıladığı gibi İstanbul’un ihtiyacını da karşılamıştır. Şu an her ne kadar artık nadir olsalar da eskiden Sarayda...

Soğanlı Güveç Tarifi
Soğanlı Güveç Kullanılan Malzemeler
 
*     Bir Buçuk Kg Kuşbaşı Kuzu Eti
*     500 Gram Arpacık Soğan
*     2 Çorba Kaşığı Tereyağı
*     6-7 Diş Sarmısak
*     2 Çorba Kaşığı Salça
*     1 Su Bardağı Sıcak Su
*     3-4 Adet Kurutulmuş Arnavut Biberi
*     Tuz, 
*     Pulbiber
 
Soğanlı Güveç Yapılış Tarifi
Eti arpacık soğanla birlikte büyükçe bir tencereye alın. 
Tereyağını ilave edin ve 3-4 dakika kavurun. 
Sarmısak, salça ve pulbiber ekleyip kavurmaya devam edin. 
Daha sonra tüm malzemeyi bir güveç kabına boşaltın ve üzerine sıcak suyu gezdirin. 
Tuzunu ayarlayın ve kurutulmuş Arnavut biberlerini dizin. 
Güveç kabının kapağını kapatıp, önceden ısıtılmış 200 derece fırında 2 saat pişirin.
 
Soğanlı Güveç Püf Noktası
Etin yağlı kısımları yemeğe lezzet katacağı için bu kısımları almadan birlikte pişirin.
 
OSMANLI SARAY MUTFAĞIGüveç Nedir?
Güveç Nerelerde Kullanılır?
İnsan sağlığına zararı olmayan killi topraktan pişirilerek yapılan kaplara güveç denir. Güveçte pişen et ve sebze yemeklerinin, tavuk veya deniz ürünlerinin ya da baklagillerin tadı bir başka olur. Çünkü toprak kaptan aldığı o has kokuyla yemeğin rayihası da bir farklı olur.
 
Kısık ateşte malzemenin güveçte pişme süresi 2-3 saatten fazla olup sonuç elbetteki her zaman mükemmeldir. Ayrıca güveçte yapılan yemekler o an ve sıcak olarak servis edilir. Güveç yemekleri ikinci kez ısıtılmaz.
 
Güveçlerin içinin sırsız olması sağlık açısından da daha yararlıdır. Çünkü güveçlerin sırla kaplanması her ne kadar su sızdırmaz olmasını sağlasa da sırların içerisinde kurşun v.b. zararlı maddelerin olması güveçleri sağlığa zararlı hale getirmektedir. Bu nedenle güveç alırken atalarımızın kullandığı gibi sırsız güveçlerin terich edilmesinde yarar vardır.
 
Klasik yemeklerin yanında güveçte ayrıca pilav, çorba, hatta kek bile yapılabilir. Ancak kek yapmak için ağzı düz olan güveçler tercih edilmelidir. Aksi halde içerisinden çıkarmak pek kolay olmayacaktır.
 
Osmanlı mutfağında da çeşitli ebatlarda topraktan yapılmış güveç tencereler, helva güveçleri, testiler, küpler, güveç tavalar ve güveç çömlekler kullanılmıştır. Hatta toprak kaplarda yapılan küplerde su muhafaza edilmiş, daha ufak küplere yağ ve kavurmalar basılarak muhafaza edilmiştir.
 
O dönemlerde Çanakkale, Kütahya ve İznik’te üretilen çeşitli kaplar Sarayın ihtiyaçlarını karşıladığı gibi İstanbul’un ihtiyacını da karşılamıştır.
Şu an her ne kadar artık nadir olsalar da eskiden Sarayda ve İstanbul’da bulunan tüm fırınlar odun ateşiyle çalışan taş fırınlarmış. Güveç veya çömlekler fırına verilmeden önce azıcık hamur yapılıp ağzı sıvanırmış ki yemeğin lezzeti içinde kalsın, yemek kurumasın, yanmasın.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler