loader
Zeytinyağlı Taze İç Bakla Tarifi

Zeytinyağlı Taze İç Bakla Tarifi

Daha önce Anadolu’da bilinen sadece kuru bakla ve börülce var. Taze fasulye ise yaklaşık olarak 1730'lar...

Zeytinyağlı Taze İç Bakla Tarifi
Zeytinyağlı Taze İç Bakla Kullanılan Malzemeler
 
*   500 Gram Taze İç Bakla, 
*   1 Soğan, Yarım Çay Kaşığı Kabartma Tozu, 
*   1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker, 
*   2 Çay Kaşığı Tuz, 
*   5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı, 
*   Yarım Demet Dereotu. 
 
Zeytinyağlı Taze İç Bakla Yapılış Tarifi
İç baklanın kabuklarını soyun, yıkayın, tencereye koyun, 2 bardak su ekleyin.
Soğanın kabuklarını soyun, bütün olarak bakla tenceresine alın. 
Kabartma tozu, toz şeker, tuz ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin.
Baklalar yumuşayana kadar orta ateşte haşlayın. 
Baklaları soğumadan delikli bir kepçe ile süzerek çukur bir kaba alın.
üzerlerine zeytinyağını dökün, karıştırın, bir kapak örterek soğumaya bırakın. 
Servis yaparken üzerlerine kalın dalları ayıklanmış dereotu yapraklarını (doğramadan) koyun.
 
"Geleneksel Türk Mutfağı, Yöresel Yemekler, Yöresel Mutfaklar, Osmanlı Saray Mutfağı, Osmanlı Yemek Kültürü, İştah Açıcılar, Tencere Yemekleri, Sebze Yemekleri, Zeytinyağlı Tarifleri"
 
Evliya Çelebinin Ve Yabancı Seyyahların Kayıtlarında Osmanlıda Saray Mutfağında “Bakla” Hakkında Bazı Dipnotlar;
Bu durakta kafileye her biri dört keçi tulumu su taşıyan iki bin deve ve arpa ve bakla taşıyan bin deve katıldı. Ancak meydana gelen fırtına ve selde çok sayıda hacı öldü ve malları kayboldu. Bunun üzerine yiyecek fiyatları fırladı, bir vukıyye peksimet üç altına satılmaya başlandı. Korkunç soğuklar afetin boyutunu daha da arttırdı. Maan şehrinde hayatta kalan hacılara arpa, un ve peksimet yardımı yapılmıştı [IX 286-295].
 
Normal şartlarda bile hacılara yeterince yiyecek sağlamanın mesele olduğu görülüyor. Mısırlı hacıların Mekke' den dönerken açlıktan ölmemeleri için tüccarların verdikleri iki üç bin deve yükü bakla, arpa, pirinç, un, bal, yağ ve peksimet ve yüzlerce deve yükü Nil suyu, hacıların dostlarının da verdikleri binlerce kutu nöbet şekeri, helvalar, tatlılar ve yoğurt, askerlerin gözetiminde dönüş yolunun ortasında bulunan Ezlem'e götürülürdü. Bu uzun yiyecek listesine Evliya Çelebi, "kuş sütü ve yumurtası"nı da ilave ediyor [X 233].
 
Mısırlıların subya dedikleri pirinç bozası, tarçın, karanfil, küçük hindistan cevizi ve şeker konularak içiliyordu [X 193]. Mısır' da odun az bulunduğundan yemeklere çabuk pişmelerini sağlayan natron (boraks) konuluyordu. Bu yüzden Mısır yemekleri lezzetsizdi ve sürekli natronlu yemek yiyenlerin sağlığı bozuluyordu [X 195, 204]. Mısır ekmek fırınlarında tezek, çörek fırınlarında bakla samanı, leblebi kabuğu, bıçkıcı talaşı gibi maddeler yakıt olarak kullanılıyordu [X 195].
 
Kuru fasulye Amerika’dan gelmiştir ve tarihimizde geçmişi en fazla 200 yıla dayanır. Daha önce Anadolu’da bilinen sadece kuru bakla ve börülce var. Taze fasulye ise yaklaşık olarak 1730'lar da görülmektedir..!
 
Fasulye, patates, hindi, kakao, mısır, bazı kabak çeşitleri Amerika kıtasının keşfinden sonra, yani 15. yüzyıldan sonra Osmanlı mutfağına girdi. Kuru fasulye Amerika’dan gelmeden önce börülce ve bakla vardı..!


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler