loader
Tava Ciğer Tarifi

Tava Ciğer Tarifi

Tava Ciğer Tarifi, Ciğerin zarları soyulup ince dilimler halinde damarları temizlenerek doğranacak. Bol su...

Yöresel Mutfaklarımızda Yapılan  Sıcak  İştah Açıcılarımızdan Olan Tava Ciğer, Zaman Zaman Osmanlı Saray Mutfağında Önemli Menülerin İçerisinde Kızartmalar Başlığı Adi Altında  Kendi  Kategorisinde Yerini Almıştır.
 
Tava Ciğer Tarifi
Kullanılan Malzemeler 
 
*    1 Adet Dana Karaciğeri 
*    1⁄2 Su Bardağı Un
*    Yeteri Kadar Tuz
*    1 Lt. Sıvı Yağ 
 
OSMANLI SARAY MUTFAĞITava Ciğer Yapılış Tarifi
Ciğerin zarları soyulup ince dilimler halinde damarları temizlenerek doğranacak. Bol su ile yıkadıktan sonra büyük delikli süzgece koyup suyunun süzülmesi sağlanacak. 
Altı düz bir kap içine serilen un üzerine ciğerler konulup iyice karıştırılacak. Parçalar ikişer üçer kızgın yağ bulunan tavaya atılıp bir iki dakika kadar kızartıldıktan sonra delikli kepçe ile alınıp servis yapılacak. 
 
Mecmuâ-İ Fevaid’de Yer Alan Tariflerden;  Amel-i İlik: 
Evvela semiz koyun kuyruğundan yüz dirhem miktarı ve yüz dirhem dahi koyun ciğerinden alıp ciğeri yıkayıp ve bir miktar suda tabh ettikden sonra kuyruk ile ciğeri taşhânede gereği gibi dövüp ve cüzi tarçın ve biber ve miktâr-ı kifâye tuz koyup bir hoşça mezc eyleyin.
 
Sonra münasip kumaşlara doldurup tencereye nizam üzere dizip üzerini örtecek miktarı et suyu koyup ve tencerenin kapağını kapayıp nim ateşte iki-üç saat miktarı zamanda tabh olur. Badehu pak sahana kumaşlardan silkip tekrar üzerine tarçın ve biber ekip istimal oluna. Fil- hakîka iliğe şibih olur bir-iki vak‘a tabh edip bazı ahbab ile ekl olundu. 
 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler