Peynirli Helva

Peynirli Helva "Şanlıurfa"

Peynirli Helva nedir? Peynirli Helva hangi yöresel mutfağımıza aittir? Evde Peynirli Helva yapmanın püf noktaları nelerdir? Şanlıurfa'nın meşhur tescilli Urfa peyniri ile diğer bir tescilli ürünü Yöresel Mutfaklarımızda..

i,En Meşhur,Yöresel Mutfaklar,aşçı haber, mutfak haberler
 
Peynirli Helva "Şanlıurfa"
 
Peynirli Helva nedir? Peynirli Helva hangi yöresel mutfağımıza aittir? Evde Peynirli Helva yapmanın püf noktaları nelerdir?
 
Şanlıurfa'nın meşhur tescilli Urfa peyniri ile diğer bir tescilli ürünü Yöresel Mutfaklarımızda peynirli helva özellikle kış aylarında Kentte en çok tüketilen ürünlerin başında geliyor.
 
Türk aşçı haberleri olarak güncel mutfak haberlerimizde edinmiş olduğumuz bilgilere göre, Şanlıurfalılar asırlardan bu yana damak zevkinin en güzel örneklerini veren zengin çeşitte yemeklerle beslenmesini bilmişlerdir. 
 
Yöre yemeklerinin lezzetleri yanında besin değerleri de çok yüksektir. Yemek yapma becerisinin yanında yaptıkları yemekleri misafirleriyle paylaşmak geleneği bütün Anadolu insanına mahsus bir özelliktir. 
 
Peynirli Helva nedir? 
Ancak Urfalıların misafir sevme özelliğinin, hiç bir öğün misafirsiz yemeğe oturmayan Hz. İbrahim (A.S.)'dan geldiği söylenmektedir.
 
Şanlıurfa Mutfak kültürü, geçmişten gelen en zengin kültürel miraslarımızdan biridir. Urfa Mutfağını, müstesna konumuna getiren, sahip olduğu tarihsel ve kültürel birikimidir.
 
Kentte meşhur tescilli Urfa peyniri ile diğer bir tescilli ürünü peynirli helva özellikle kış aylarında Kentte en çok tüketilen ürünlerin başında geliyor.
 
En İyi Helva Tariflerinden Peynirli Helva Nasıl Yapılır?
Evde Peynirli Helva Tarifi İçin Kullanılan Malzemeler Nelerdir?
 
*  ½ Kg Tuzsuz Urfa Peyniri
*  1 Su Bardağı Sadeyağ
*  2 Su Bardağı Un
*  2 Su Bardağı Tozşeker
 
En Meşhur Helvalardan Peynirli Helva Hazırlanış Tarifi
 
Tozşekerin üzerine bir bardak su konularak eritilir. Peynirler yıkanıp ince dilimler halinde doğrandıktan sonra suyu süzülür. 
 
Bir tavaya boşaltılan yağ hafif ateşte ısıtıldıktan sonra un ilave edilerek yaklaşık yarım saat süreyle sürekli karıştırılır. 
 
Un hafif pembeleşinceye kadar kavrulduktan sonra içerisine eritilmiş şeker dökülerek iyice karıştırılır. 
 
Helva kıvamını bulunca ortası açılıp peynir konulur, üzeri helvayla kapatılıp tavanın kapağı örtülür. Peynirler eriyince karıştırılıp servis tabaklarına alınır.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler