Üşüyene Tel Helvası!!!

Üşüyene Tel Helvası!!!

Türk mutfağı yemek arşivinden almış olduğumuz osmanlı ve türk tatlılarından tel helvası tarifi. Çok lezzetli ve kış gecelerinde çocuklarında olduğu ortamlarda çekilirse çok güzel olur. Tel helva çekme diye tabir edilir ve..

Üşüyene Tel Helvası!!!
 
Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinin geleneksel tatlısı olan ve soğuk kış gecelerinin vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan ’Tel Helva’nın yapımı tam bir ustalık istiyor.
 
Özellikle soğuk hava ve kar yağışının olduğu geceler yapılan tatlıda şekerli suyun karda soğutulması ve leblebi tozuyla karıştırılmasıyla büyük bir ustalık gerektiriyor. Ünlü tatlı, kış gecelerinde oda ve gezek kültürünün yaşatıldığı ortamlarda yapılıyor.
 
İlçede pişmaniyenin atası olarak nitelendirilen tatlıyı her yıl kış mevsiminde yapan Ahmet Akgül, ustalık gerektiren tatlının leblebi tozu, şeker, su ve liman tozu ile yapıldığını ifade etti. 
 
Her yıl lezzetle yediklerini belirten Bayar, “Şuan dışarıdaki hava sıcaklığı sıfırın altında 5 derece ilerleyen saatler de de sıfırın altında 12 derecelere düşmesi bekleniyor. 
 
Yoğun bir kar var dışarıda. Soğuk kış günlerinde eski bir gelenektir bu. Tarihi çok eski olduğu için bilinmiyor. Pişmaniyenin bir değişik versiyonu pişmaniyenin atası da diyebiliriz. Leblebi tozu ile şekerin matlaşmış halini karıştırarak kış gecelerinde özellikle evlerde, köy odalarında çekilir. Kalabalık olması gerekli, 1-2 kişi ile yapılan bir tatlı değil. 
 
Üşüyene Tel Helvası!!!
Biz de Ahmet Akgül kardeşimizden rica ettik, bu işin ustası kendisi bunu çok güzel yapıyor. Bu tatlının tel tel dökülmesi gerekli. Parça parça olur ise kaşık sapı denir olmaz ve yenmez o yüzden ustalık ister. Şuan tel helvayı çektik, çok büyük bir masrafı yoktur. 
 
Çok lezzetli ve kış gecelerinde çocuklarında olduğu ortamlarda çekilirse çok güzel olur. Tel helva çekme diye tabir edilir ve çok güzel bir tatlıdır” dedi.
 
Türk mutfağı yemek arşivinden almış olduğumuz osmanlı ve Türk tatlılarından tel helvası tarifi...
 
Çekme Helva-Tel Helvası (Afyonkarahisar) Nasıl yapılır?
 
*     250 Gr Şeker
*     100 Ml Su
*     Yarım Limon Suyu
*     200 Gr Un
*     100 Gr Tereyağı
 
Unu bir tavaya koyup karıştırarak kokusu çıkana kadar kavurun. Yağı ilave edip kavurmaya devam edin.
Un ve yağ iyice özdeşleşince söndürün ve soğutun. Şeker ve suyu 5 dakika kadar kaynatın.
 
Limon suyunu ilave edin. Ağda kıvamına gelince söndürün. Mutfak tezgahına dökün. Ilıyınca elinize alıp çekiştirerek iyice özdeşleştirin.
Yuvarlak bir şekil verip tezgaha koyun.
 
Ortasına kavrulmuş unu yerleştirin. İyice una yedirin. Sonra sekiz rakamı gibi şekil verin. Ortasından üst üste katlayıp yine simit şeklini elde edin. Una bulayarak çekiştirerek daire şeklini büyütün.
 
Tekrar sekiz rakamını elde edin, tekrar una bulayın, katlayın çekiştirin. Un bitene kadar bu işlemi tekrar edin.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler