loader
Fıstık Ezmeli Havuç Tarifi

Fıstık Ezmeli Havuç Tarifi

Havucun Gözlere Faydaları: A vitamini eksiği gözlerimizde bazı görme sorunlarına neden olmaktadır...

Fıstık Ezmeli Havuç Tarifi
Fıstık Ezmeli Havuç Kullanılan Malzemeler
 
*     5 adet havuç

*     5 yemek kaşığı zeytinyağı

*     2 yemek kaşığı fıstık ezmesi

*     4 yemek kaşığı su

*     2 yemek kaşığı soya sosu

*     1 tatlı kaşığı toz şeker

*     1 çay kaşığı acı sos

*     1 adet taze soğan
 
Havuçlu Tariflerlerden Fıstık Ezmeli Havuç Hazırlanış Tarifi
Havuçların kabuklarını soyup kesmeden jülyen doğrayın ve büyük bir tavaya alın. 
Zeytinyağı ekleyip orta ateşte soteleyin. 
Soğumaya bırakın.
Bir kapta fıstık ezmesi ve suyu pürüzsüz kıvama gelinceye kadar çırpın. 
Soya sosu, sirke, şeker, acı sos ekleyip karıştırın. 
Sotelenmiş havuçları sosa ekleyip iyice karışmasını sağlayın.
Karışımı servis tabağına alıp üzerine kıyılmış taze soğan serpiştirin ve servis yapın.
 
TAVUK YEMEKLERİHavucun Faydaları Nelerdir?
Havucun Gözlere Faydaları: 
A vitamini eksiği gözlerimizde bazı görme sorunlarına neden olmaktadır. Beta karoten açısından zengin yiyecekler yemek, göz sağlığı için çok önemlidir. Havuç, A vitaminini bol miktarda içerdiği için göz sağlığına direkt katkıda bulunmaktadır. Ayrıca yaşlanmadan dolayı meydana gelen göz hastalıklarına karşı da koruma sağlamaktadır. Yaygın bir göz hastalığı olan katarakta yakalanma riskini de azaltır. "
 
Havuç Beyin Sağlığı için Önemli Bir Besindir: 
Havucun içerdiği maddeler beyin sağlığı için de önemlidir. Sinir hücreleri üzerinde olumlu etkisi vardır. Hasar gören beyin hücrelerinin onarılmasına yardımcı olur. Darbe ve yaşlanmadan meydana gelen unutkanlık, bunama gibi hastalılara karşı beyin sağlığını korur. Düşünceleri zinde tutar. Rahatlatıcı ve strese karşı mücadele direncini arttırır. 
 
Havuç Bağırsaklar İçin Faydalıdır: 
Havuç, içerdiği lifler ile sindirim sitemi için çok önemli bir besin kaynağıdır. Havuç, mideyi kuvvetlendirir ve midenin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bağırsakların hareketlenmesine ve görevlerini daha sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini sağlar. Zararlı parazitleri temizleme özelliği vardır. Zararlı yağları yakmaya yardımcı olur. Antioksidan özelliği ile sindirim sistemini temizler.
 
Havuç Hücrelerin Yenilenmesini Ve Onarılmasını Sağlar: 
Herhangi bir nedenden dolayı hasar görmüş hücrelerin onarılmasında önemli rol oynar. Hücrelerin mikrop ve virüsler karşısında mücadele gücünü arttırırlar.
 
Sağlıklı ve Parlak Ciltler İçin Havuç: 
Antioksidan özelliğinden dolayı genel anlamda cildi korur ve temizler. Güneş ışınlarına karşı vücudu koruyucu özelliği vardır. Cilt, saç ve tırnaklarda vitamin eksikliğinden dolayı meydana gelen kuruluk ve kırılganlığı ortadan kaldırır. Ayrıca bol miktarda A vitamini içerdiği için akne, kara lekeler ve kuru cilt sorunlarına karşı etkili olabilir. Özellikle kış aylarında kuru ciltlerde meydana gelen kaşıntı ve döküntüleri giderme noktasına yardımcı olabilir. Havuç suyu, cilt üzerine de uygulanabilir. Böylece maksimum verim almak mümkündür.
 
PİLAVLARHavucun Antiseptik Gücü: 
Havuç birçok hastalığa şifa ve alternatif tedavi olarak bilinmesinin dışında enfeksiyonları da önleyici özelliği ile bilinir. Rendelenmiş, ezilmiş veya haşlanmış havuçları cilt üzerine uygulamak, deride meydana gelen enfeksiyonları giderebilir. Bunun yanında aynı şekilde tüketilerek bünyenin iç organlarında meydana gelen alerji ve enfeksiyonların ortadan kalkmasında etkili olabilir.
 
Havuç Vücudu Temizler: 
Havuçta bol miktarda bulunan A vitamini, vücutta bulunan toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Karaciğer ve safrada oluşan yağları azaltır. Bunların yanında havucun içerdiği bol miktarda lifler, kolon temizliğine yardımcı olur ve artıkların atılması için hareket kabiliyetini arttırır.
 
Havuç Sağlıklı Diş Ve Diş Etleri İçin Havuç: 
Havucun diş ve diş etleri içinde çok önemli bir besin olduğunu çok az kişi bilir. Bu yüzden diş macunu sektöründe çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı şekilde sakızlarda da kullanılır. Havuçlar çiğ olarak tüketildiğinde dişleri aynı diş fırçası gibi temizler. Ağız sağlığı için de önemlidir. Tükürük bezlerinin görevlerini sağlıklı bir şekilde yapmalarına yardımcı olur. Ağız içerisinde oluşan zararlı asit ve bakterileri ortadan kaldırır. Havucun içerdiği diğer mineraller diş hastalıklarından korur.
 
Havuç İnme ve Felç Vakalarını Azaltır: 
Amerika'da yapılan bir araştırma sonucuna göre düzenli olarak havuç tüketenlerin havuç tüketmeyenlere oranla daha az inme, felç gibi hastalıklara yakalandığını ortaya koymuştur.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler