loader
Papaz Yahnisi Tarifi

Papaz Yahnisi Tarifi

Papaz Yahnisi Tarifi; Temizlenmiş balıkları yıkayıp, bir süzgece çıkarın. Sular süzülünce bir toprak güvece...

 
Papaz Yahnisi Tarifi
 
5 Kişilik
 
Papaz Yahnisi Tarifi'nin Malzemesi
 
*2 adet lüfer ya da palamut balığı
*500 gr. (temizlenip dilimlenmiş)
*300 gr. soğan (halka halka doğranmış), (3 orta boy)
*1 bağ maydanoz
*tuz
*taze çekilmiş karabiber
*300 gr. domates (kabuklan soyulup, ince doğranmış)
*90 ml. sirke (6 çorba kş.)
*90 ml. zeytinyağı (6 çorba kş,).
 
Papaz Yahnisi Tarifi'nin Yapılışı :
Temizlenmiş balıkları yıkayıp, bir süzgece çıkarın. Sular süzülünce bir toprak güvece yerleştirip, aralarını halka soğanlar ve dal maydanozlar ile doldurun.
 
Doğranmış domatesleri ekleyip, tuzunu ve biberini serpin. Üzerlerine sirkeyi ve zeytinyağını gezdirin. Balıkların düzeyine gelecek kadar su ekleyin. Güveci kısık ateşe oturtun. 
 
Balıklar suyu çekip, yalnızca zeytinyağı kalıncaya kadar yaklaşık 1saat pişirin. Ateşten alıp, 30 dakika dinlenmeye bırakın. Yahniyi, iyice soğuduktan sonra servis yapın.
 
Has Aşçıbaşı Ahmet Özdemir'in Arşivinden -01-
Fatih Sultan Mehmet’in sofrasında Karidye (karides), balık yumurtası (beyzai mahi) kurutulmuş balık (çiroz)  kekikli morina baliği, ve istiridye var.
 
(15. yy şirvani- 26 çeşit deniz haşeratı listesi var. Ama bir gerçek daha var ki deniz ürünleri içki meclislerinde daha çok tüketilen bir sofra çeşidi idi..!
 
Has Aşçıbaşı Ahmet Özdemir'in Arşivinden -02-
Osmanlı döneminde “1820”  ikinci Mahmut ve elit çevreleri tarafından çok fazla rağbet gören kılıç balıkları boğazı hızlı bir şekilde Marmara’ya doğru geçince divani hümayuna müracaat ediliyor ve görüşme devlet meselesi haline getirilip kaptanı derya ya emir veriliyor.
 
“Marmara’dan kılıç balıklarının yakalanarak geri getirilmesi” diye. Ama bu gerçekleşmesine gerek kalmadan, kılıç balıkları kendiliğinden boğaza geri dönmüşlerdir..!
 

   • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler