Vegan Şef Ümran Kırık: Vegan Mutfağının Püf Noktaları

Vegan Şef Ümran Kırık: Vegan Mutfağının Püf Noktaları

Vegan mutfağı yayılmaya başladı” Öğrencilere kendi işletmesinde hazırladığı ürünlerden kimilerini uygulamalı olarak anlatan Kırık, “Benim vegan mutfağı üstüne bir..

Vegan Şef Ümran Kırık: Vegan Mutfağının Püf Noktaları 
 
Vegan şef Ümran Kırık tarafından İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencilerine vegan mutfağının püf noktaları anlatıldı. Öğrenciler, hem vegan şef hem de İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı Öğretim Görevlisi Onur Özden ile beraber vegan beslenme biçimine uygun falafel, browni, humus ve mayonez yaptı. Özden, önümüzdeki yarıyılda vegan ve vejetaryen mutfağı konusunda seçmeli dersin müfredata ekleneceğini duyurdu.
 
“Vegan mutfağı yayılmaya başladı” Öğrencilere kendi işletmesinde hazırladığı ürünlerden kimilerini uygulamalı olarak anlatan Kırık, “Benim vegan mutfağı üstüne bir işletmem var. Vegan felsefesine hizmet etmek istediğim için bugün öğrencilerle bir araya geldim. İstiyorum ki gastronomi alanında vegan şeflere de yer verilsin, şefler gastronomi ve mutfak sanatlarında en iyi vegan yemeklerinde vegan mutfağını da öğrensin. Bugün öğrencilere kendi restoranımda yaptığım ürünlerden bahsettim, vegan mutfağını anlattım. 
 
Beraber falafel, browni, humus ve mayonez yaptık. Bütün bu ürünleri vegan felsefesine göre hazırladık. 
 
Veganlığın felsefesi; 
 
hayvanların canının yanmaması, sömürülmemesi, karbon salınımının olmaması, herkesin hayat hakkının olması, dünyanın daha iyi bir yer olması üstüne kurulu. Vegan mutfağı yayılmaya başladı, çünkü veganlık artmaya başladı. Bu yüzden pek çok işletme mutfaklarında vegan mutfağına da yer vermeye başladı. Dünya veganlığa doğru gidiyor” şeklinde konuştu.
 
Vegan Şef Ümran Kırık: Vegan Mutfağının Püf Noktaları
“Sektörde karşılığı var” İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı Öğretim Görevlisi Onur Özden de “Dünya üstünde yeme-içme eğilimleri değişim gösteriyor. Bunun felsefi ve çevre boyutları da var ama gerçek şu ki artık geleneksel beslenme şekilleri değişiklik gösteriyor. Vegan ve vejetaryen beslenme de daha fazla ön plana çıktı. 
 
Biz öğrencilerimize bu konuları teorik olarak anlatıyoruz ancak sektörde bu işi uygulayarak yapan Ümran Hanım’dan da destek alarak öğrencilerimizin vegan mutfağını uygulamalı olarak görmelerini, sektörde işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmelerini istedik. Bugün öğrencilerimizi vegan mutfakla tanıştırdık. 
 
Önümüzdeki yarıyıldan itibaren geçerli olmak kaydıyla müfredatımıza seçmeli ders koyacağız. Talep eden öğrencilerimiz, vegan ve vejetaryen mutfağı seçerek bu dersi uygulamalı olarak işleyebilecek. Öğrenciler bugünkü deneyimleriyle vegan mutfağında çalışmayı sevdi. Çünkü onlar da biliyor ki sektörde bunun bir karşılığı var. Vegan ve vejetaryen ürünleri hazırlamayı bilen şefler tercih ediliyor” diyerek konuştu.
 
 
Vegan aşçılık programı öğrencisi Aynı zamanda vegan olan aşçılık programı 1. sınıf öğrencisi Gözde Nur Ölüş ise “Ben vegan beslenen bir öğrenciyim. Bir gün izlediğim bir belgesel sonrası vegan olmaya karar verdim. Bugünkü etkinlik benim için güzel bir deneyimdi. Yaptığım yemeği yemek benim için mutluluk vericiydi. Normalde yaptığım yemekleri vegan olduğum için yiyemiyorum” ifadelerini kullandı.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler