Zahter Nedir? Faydaları Nelerdir? Zahterin Özellikleri

Zahter Nedir? Faydaları Nelerdir? Zahterin Özellikleri

Zahterin diğer adı nedir? Zahter nedir nasıl kullanılır? Zahteri kimler kullanamaz? Kahvaltılık Zahterin içinde hangi baharatlar var? Zahter ile kekik aynı mı? Zahterin içinde neler vardır?

Zahter Nedir? Faydaları Nelerdir? Zahterin Özellikleri
 
Zahterin diğer adı nedir? Zahter nedir nasıl kullanılır? Zahteri kimler kullanamaz? Kahvaltılık Zahterin içinde hangi baharatlar var? Zahter ile kekik aynı mı? Zahterin içinde neler vardır? Hatay Zahteri nasıl yapılır? Zeytinyağlı zahter nasıl kullanılır? 
 
Türk aşçı haberleri olarak araştırdık... İşte Zahterin Özellikleri nelerdir, nelere iyi gelir sorularının cevabı.....
 
Kahvaltılık Zahterin Bazı Faydaları...
 
Kış aylarında sık yakalanılan problemlerden biri olan kuru öksürükten zahter tüketimiyle kurtulabilirsiniz. ...
 
* Öksürüğü Keser. 
* Ağız ve Diş Sağlığını Korur.
* Sindirimi Destekler. 
* Göz Sağlığını Korur. 
* Kanserden Korur. 
* Cildi İyileştirir.
 
Bazı Yöresel Mutfaklarımızda Zahterin diğer adları (isimleri)nedir?
 
Antalya, Gaziantep, Kilis, İskenderun gibi bölgelerde yetişen ve “Kara kekik” olarak da adlandırılan zahter, son yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlandı.
 
Kahvaltılık zahter nasıl yapılır?
 
Önce karpuz ve kavun çekirdeği büyükçe bir tavada kavrulur sonra merengiç kavrulur, kırık kudama kavrulur ve hepsi karıştırılır ve mahalle aralarındaki çekicilere çektirilir. Çekilirken içine baharatları ve tuzu katılır, en son çekildikten sonra kavrulmuş susam biz küncü deriz katılır ve hazır hale getirilir.
 
Zahter nedir nasıl kullanılır?
 
Zahter kekiğe çok benzer ve hemen hemen kekiğin kullanıldığı yerlerde kullanılır. Türk aşçı haberleri Başlıca tüketimi çay şeklindedir. Öte yandan kurutulan zahter baharat olarak yemeklere ve salatalara çeşni katar. Özellikle Gaziantep ve Hatay yöresinde kurutulmadan taze olarak salatası yapılır.
 
Zahter Nedir? Faydaları Nelerdir? Zahterin Özellikleri
Zahteri kimler kullanamaz?
 
İki çeşit zahter vardır. Bunun biri yaz mevsiminde diğeri kış mevsiminde yetişir. Yaprakları pembe olan zahter çeşidinin yapraklarında uçucu yağ mevcuttur. Bu haldeyken çiçekleriyle birlikte kurutulmak üzere toplanır.
 
Kahvaltılık Zahterin içinde hangi baharatlar var?
 
Kahvaltılık Zahtere; Kavrulmuş Nohut, Leblebi, Melengiç (Yabani Antep fıstığı), Kavun ve Karpuz çekirdeği, Buğday, Mayana (Rezene), Küzbara, Kimyon, Sumak, Susam, Biber, Tuz gibi baharatlar ilave edilir. Bu baharatların karışımı isteğe bağlıdır. İstenirse zahter tek olarak da kahvaltıda yenilebilir.
 
Zahter ile kekik aynı mı?
 
Zahter kekikle aynı familyadan, yani ballıbabagiller familyasından gelir. Halk arasında 'kara kekik' 'zahter kekiği' veya 'dağ kekiği' olarak da adlandırılır. Zahter kekik midir, evet, ama bilinen kekikten koku, tTürk aşçı haberleri at açısından farklı olmasının yanı sıra daha yeşil ve daha uzun yapraklara sahiptir.
 
Zahter ile Biberiye aynı mı?
 
efendim, zahter doğu akdeniz'e özgü bir kekik türünün arapça adıdır ki; bildiğimiz kekikten tatça pek farkı olmasa da, fiziken biraz değişiktir. bunun yaprakları ince, uzun, handiyse iğne yaprak diyebileceğimiz bir formdadır. tıpkısının aynısı bir biberiye şekli yani. sonuçta bir makidir bu; alt kısmı sert çalımsı.
 
Geleneksel Türk mutfağında en çok kullanılan baharatlardan ve baharat çeşitlerinden Zahterin içinde neler vardır?
 
İçinde neler olduğunu merak ediyorsanız, kahvaltılık zahterin içinde başta kurutulmuş zahter otu olmak üzere kavruşmuş nohut/leblebi, menengiç, karpuz ya da kavun çekirdeği, haşlanmış ve kavrulmuş buğday, rezene, kimyon, sumak, susam, kişniş, tuz ve karabiber gibi lezzetler bulunuyor.
 
Kekik otuna benzetilen zahter kara kekik olarak da adlandırılmaktadır. Direkt olarak yemeklere ve salatalara katılarak da tüketilen zahter aynı zamanda çeşitli baharatlarla karıştırılarak kahvaltılık sos şeklinde de tüketilmektedir. Ayrıca zahter bitkisi baharat olarak tüketilmesinin yanında çay olarak da tüketilmektedir. Zahterin insan sağlığına faydaları nelerdir sorunun cevanında;
 
* Düzenli olarak tüketilen zahter sindirim sistemini düzenleyerek hazımsızlık gibi problemlerin önüne geçmektedir.
* Böbrek hastalığı olanlara iyi geldiği bilinen zahter vücut direncini arttırmaktadır.
* Ayrıca zahter tüketiminin ağız kokusuna da iyi geldiği bilinmektedir.
* Zahter yağı ve zahter suyu saça uygulandığında saçları güçlendirir ve dökülmesini engeller.
* Lifli bir besin olan zahterin bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir.
* Aynı zamanda vücuttan toksinlerin atılmasına yarayan zahter idrar söktürücü özelliğiyle de bilinmektedir.
* Çeşitli bağırsak rahatsızlıkları için de zahter tüketimi önerilmektedir.
* Tüm bunların yanında hamilelerin ve çeşitli kronik rahatsızlıklardan dolayı ilaç kullananların zahter tüketmesi önerilmemektedir.
* Zahterin Besin Değerleri Nedir? Zahter Kaç Kaloridir?
* 100 gram zahter salatasında ortalama olarak 52 kalori bulunmaktadır.
 
Türk aşçı haberleri Zahter salatasının besin değerleri ise şu şekildedir;
 
Zahter Nedir? Faydaları Nelerdir? Zahterin Özellikleri
100 gram zahter salatası içinde bulunan besin değerleri nelerdir?
 
* Karbonhidrat (g) : 9.29
* Protein (g) : 1.48
* Yağ (g) : 3.27
* Lif (g) : 2.25
* Kolesterol (mg) : 0
* Sodyum (mg) : 189.98
* Potasyum (mg) : 263.79
* Kalsiyum (mg) : 55.52
* Vitamin A (mg) : 613.4
* Vitamin C (mg) : 40.15
* Demir (mg) : 1.95
 
Hatay Zahteri nasıl yapılır?
Zahter Salamura Tarifi Nasıl Yapılır?
 
Kekiği ayıklayıp yıkıyoruz suyu süzülüne kadar bırakıyorum.
Daha sonra tepsinin içine alıp tuzu pul biberi (miktarını Türk aşçı haberleri kendinize göre ayarlayın) serpip karıştırın.
Daha sonra kavanozlara basın her kavanoza 1 çay bardağı limon ekliyoruz.
Geri kalanını zeytinyağı döküyoruz.
 
En iyi yemek tariflerinin lmazsa olmazı Kuru zahter nasıl yenir?
 
Zahter farklı aroması ve kokusu ile yemeklere ayrı bir lezzet katar ve bir kâseye konulduğunda zeytinyağına banılarak bile tüketilebilir. Hemen her çeşit et yemeğini aroması ile zenginleştirir. Salataların vazgeçilmezi olabilir.
 
Zahter nasıl sunulur?
 
Ekmeğiniz önce zeytinyağına ardından zahtere batırarak kahvaltılarda zevkle tüketebilirsiniz. Zahteri ortadoğuya ait bir kahvaltılıktır ve son derece besleyicidir.Baharat severlerin ve değişik kahvaltılık arayanların vazgeçemeyeceği bir tat… Buzdolabında kavanozda saklayabilirsiniz.
 
Zeytinyağlı zahter nasıl kullanılır?
 
İsterseniz taze zahteri kurutup, çekirdekleri ve leblebi ile kavurduktan sonra diğer baharatları ekleyerek mutfak robotunda çekerek hazırlayabilirsiniz. İster zeytinyağı ile karıştırıp sofraya koyabilir isterseniz de ekmeğinize zeytinyağı gezdirdikten sonra üstüne kahvaltılık zahter serpebilirsiniz.
 
Zahter hangi yemeklere konur?
 
Zahter, et, domates ve fasulye ile iyi eşleşir. Akdeniz mutfağında zahter, zahter hafif çiçeksi aroması kuzu etinin tadı hafiflettiği için kuzu yemeklerinde çok sık kullanılan bir baharattır. Zahter ayrıca peynirlere, mercimeklere tat ve aroma katmak için ayrıca zahter çayı olarakta kullanılır.28
 
Zahter Nedir? Faydaları Nelerdir? Zahterin Özellikleri
Zahter hangi hastalıklara iyi gelir?
 
Yaraları iyileştiren zahter bitkisi böbrekleri de hastalıklara karşı korur. Zahter bitkisi öksürüğe karşı da çok sık kullanılıyor. Özellikle şiddetli öksürükte zahter bitkisi çok etkili olabiliyor. Kış aylarında grip ve nezle gibi hastalıklara bu zahter çok iyi gelir.
 
Zahter çayı günde kaç bardak içilmeli?
 
İşte kekik çayı günde kaç bardak içilir sorusunun cevabı… Kekik çayını tüketme tavsiyesi olarak alternatif tıp uzmanları, Günde 2 fincan kekik çayı, yıl boyunca,10 günlük aralarla 2 veya 3 haftalık kürler dahilinde içilmesini gerektiği belirtiyorlar.
 
Dağ kekiği zahter mi?
 
Zahter otu dağ kekiği olarak bilinen bir bitkidir. Kokusu kekik kadar keskin ve acı olduğundan dolayı çoğu zaman kekikle karıştırılabilir. İki farklı türü olan zahterin biri yaz mevsiminde diğeri ise kış mevsiminde yetişir. Türk aşçı haberleri İkisi de birbirinden farklı olan bu bitki türü sağlığa çok faydalı olarak bilinir.
 
Zahter salamura nasıl saklanır?
 
Temiz ve kuru kavanozumuza sıkıca bastırarak dolduruyoruz. En üste bir dilim limon yerleştiriyoruz. Kavanoz kapağını iyice kaynayan suda bekletip havlu yardımıyla sıkıca kapatıyoruz. Kullanıncaya kadar buzdolabında muhafaza ediyoruz.
 
Zahter salatası nasıl yapılır?
 
Yeşil zeytinlerin çekirdeklerini çıkarın ve dilimleyin. Domatesi küp küp doğrayın. Zahter, domates, yeşil zeytin, zeytinyağı, tuz, nar ekşisi ve kullanacaksanız taze soğanı geniş bir kapta karıştırın. Salatanızı servis tabağına alarak servis yapın.
 
Zaten salatası nasıl yapılır?
 
Soğanı dörde dilip ince ince doğrayalım. Üzerine kekik, maydanoz, domatesi doğrayıp katalım. 1 yemek kaşığı kadar nar ekşisini ve zeytinyağını ilave edelim. Baharatları da ekleyip ezmeden harmanlayalım. Türk aşçı haberleri Kahvaltıda çok güzel bir alternatif.
 
Antakya zahter salatası nasıl yapılır?
 
Zahterleri bir kaba alın. İçine 3 tutam maydanoz, 1 dal taze soğan ve 1 diş sarımsağı ince ince doğrayın. Üzerlerine yarım tatlı kaşığı pul biber, 4 yemek kaşığı zeytinyağ ve nar ekşisi ekleyin. Tekrar elinizle 5 dakika kadar ovun.
 


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler