En Pratik Kahvaltılıklardan Club Omlet Tarifi

En Pratik Kahvaltılıklardan Club Omlet Tarifi

Organik Yumurta Nedir? Yumurtanın faydaları nelerdir? Nefis ve lezzetli en pratik yumurta yemeklerinden club omlet Tarifini biliyormusunuz? Organik Yumurtanın Normal Yumurtadan Farkı..

Organik Yumurta Nedir? Yumurtanın faydaları nelerdir? Nefis ve lezzetli En Pratik yumurta yemeklerinden Club Omlet Tarifini biliyormusunuz?
 
Organik yumurta hiçbir kimyasalla temas etmemiş, sadece doğal ot ve yemle beslenmiş tavuklardan temin edilir. Bir yumurtanın organik olması için temelde şu standartlar aranır:
 
Tavuğun beslendiği yemin veya otların hiçbir şekilde sentetik, GDO’lu (genetiği değiştirilmiş organizma), gübrelenmiş veya ilaçlanmış olmaması;
 
Organik Yumurta Yemlerin organik sertifikalı olması;
Tavuklara hormon, antibiyotik veya başka hiçbir ilacın enjekte edilmemesi;
Tavukların yetiştirildikleri alanda en az üç yıldır kimyasal ya da sentetik gübreleme yapılmamış olması;
Tavuk çiftliğinin sanayi bölgelerinden uzak bir ortamda bulunması.
 
Organik Yumurtanın Normal Yumurtadan Farkı Nedir?
Organik yumurta ile normal yumurta arasında çok temel benzerlikler ve çok temel farklar vardır. Organik yumurtanın faydaları ve normal yumurtadan farkı şöyle sıralanabilir:
 
Organik Yumurta Kimyasal Madde İçermez
Organik yumurtanın normal yumurtadan en temel farkı, temin edildiği tavukların hormon, toksik madde, ağır metal veya pestisit içermemesidir. Bu tür maddeler insan vücudunda zamanla birikerek kansere, sinir sistemi üzerinde olumsuz etkilere ve hormonal dengesizlik sorunlarına yol açabilir. Organik olmayan, ucuz yemlerle beslenmiş ve aşılanmış normal tavuklardan elde edilen yumurtaların bu tür maddeleri içerme riski yüksektir. Organik yumurta ise bu tarz kimyasallar içermez.
 
Organik Yumurta Antibiyotik İçermez
Konvansiyonel üretim yapan yumurta çiftliklerinde hasta olan tavuklara antibiyotik verilebilir. Ayrıca, bu tavuklara çoğunlukla hastalık önleyici antibiyotikler de enjekte edilir. 
 
Ancak antibiyotik tavuktan yumurtaya geçer. Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde (Journal of Agriculture and Food Chemistry) yayımlanan 2000 tarihli bir araştırmaya göre, tavuk yemlerinde kullanılan antibiyotikler tavuğun yumurtasında yedi güne kadar kalabilir.
 
Bu tür yumurtaların tüketilmesi ise insanda antibiyotik direncine yol açabilir. Antibiyotik alerjisi olan kişilerde de tepkimeye sebep olabilir. Organik yumurta ise normal yumurtadaki antibiyotik kalıntısı riskini taşımaz.
 
Organik Yumurta Besin Değeri Daha Yüksek
Makro besinler olarak adlandırılan protein, karbonhidrat ve bazı yağlar açısından organik ve normal yumurta arasında önemli bir fark yoktur. Organik yumurtaların daha az kolesterol içerdiği iddiası da bilimsel olarak kanıtlanmış bir veri değildir. İki tür yumurtanın Salmonella kapma ihtimali de eşittir.
 
Fakat mikro besinler açısından organik yumurtanın normal yumurtadan bir gömlek üstün olduğu söylenebilir. ABD’deki Penn State Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, organik yumurtada daha fazla mikro besin bulunur. Buna göre, organik yumurta normal yumurtaya kıyasla üç kat daha fazla omega-3 yağ asidi, yüzde 40 daha fazla oranda A vitamini ve iki kat daha fazla E vitamini içerir. Organik yumurtada beta karoten içeriği de daha yüksektir.
 
En Pratik Kahvaltılıklardan Club Omlet Tarifi
Club Omlet tarifi İçin Kullanılan Malzemeler
 
*     2 Adet Çok Tahıllı Sandviç Ekmeği
*     100 G Rendelenmiş Mozzarella Peyniri
*     1 Çay Kaşığı Kimyon
*     2 Tatlı Kaşığı Tereyağı
*     1 Yaprak Pazı
*     2 Adet Mantar
*     1 Adet Sivri Biber
*     1-2 Adet Kiraz Domates
*     1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
 
En Pratik Yumurta Tariflerinden kahvaltılıklardan Club Omlet Yapılış Tarifi
Sandviç ekmeklerinin üzerini tırtıklı bir bıçak yardımı ile kesin. 
İçini hafifçe boşaltın.
Kimyonla karıştırdığınız rendelenmiş mozzarella peynirini ekmeğin içindeki boşluğa yerleştirin.
Önceden ısıtılmış 200 dereceye ayarlı fırında, 5 dakika kızartın
Bu arada tereyağını tavada eritip yumurtaları göz göz olacak şekilde pişirin.
Ayrı bir tavada ıspanakları, mantarları, domatesleri ve biberleri de zeytinyağı ile birlikte hafifçe çevirin.
Ekmekleri fırından alın, üzerine göz yumurtaları ve sote ettiğiniz sebzeleri yerleştirin. 
Hemen servis yapın. 
Afiyet olsun.
 
Yumurtanın faydaları nelerdir? 
Türk mutfağında, özellikle kahvaltılarımızda önemli bir yer tutan yumurta aynı zamanda insan sağlığı için de önem arz etmektedir. Dişi hayvanların ve özellikle kuşların embriyoyu korumak amacıyla yumurtladığı yuvarlak ve oval şekilli cisimler olarak tanımlayabileceğimiz yumurta, sayısız yemeğin hazırlanmasına teşkil etmektedir. 
 
Peki, hemen hemen her gün hepimizin tükettiği yumurtanın faydaları nelerdir? İşte yumurtanın yararları hakkında merak edilenler.
 
Yumurta, yaş ayırt etmeksizin, 7'den 70'e herkesin tükettiği önemli bir besindir. Yapısında içerdikleriyle insan sağlığı için son derece önemli bir gıda olan yumurta, vücut sağlığı açısından da son oldukça yararlıdır. Öyle ki, yapılan birçok araştırmada besinler içindeki en kaliteli proteinin yumurtada olduğu saptanmıştır. 
 
Yumurta ayrıca, dışarıdan vücuda alınması gerekli olan amino asitleri dengeli miktarda içermektedir. Bunun yanında, insan sağlığı için son derece gerekli olan A, B, D, E ve birçok vitamini yüksek oranda barındırmaktadır.
 
Yumurtanın sağlığımız açısından faydalarını saymadan önce, bu denli önemli bir kaynak olan yumurtayı kullanım alanlarımıza da bakmamız gerekli. Zira, Türk mutfağında kahvaltıların ne kadar önemli olduğu yadırganamaz bir gerçektir. 
 
Kahvaltılarımızda ana besin olarak dikkat çeken yumurta, hemen hemen her gün kullandığımız bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında Türk mutfağında birçok yemeğin yapımında da yumurta kullanılmaktadır. Peki, yumurtanın faydaları nelerdir?
 
Yumurta İyi kolesterolün yükselmesini sağlar. Yumurta, içerdikleriyle iyi kolesterolü yükselterek kalp sağlığı gibi sorunlara karşı koruma mekanizması oluşturur.
 
Kas ve kemik gelişimi için önemlidir. Yüksek miktarda protein içeren yumurta, kas ve kemik gelişiminde önemli rol oynar.
 
Yumurta Vücudu besleyici bir yapıya sahiptir. İçerdiği birçok vitamin ve amino asit ile insan vücudunu karma bir şekilde besler.
 
Beyin sağlığı için oldukça yararlıdır. Kolin maddesini içeren yumurtanın yararları arasında beyin sağlığına iyi gelmesi de bulunuyor. Olası hafıza kaybı probleminin önüne düzenli olarak yumurta tüketerek geçebilirsiniz.
 
Yumurta Meme kanseri başta olmak üzere birçok kanser türünün görülme riskini azaltır.
Yumurta Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Yumurta Göz sağlığı için oldukça yararlıdır. Göz bozukluklarına iyi gelir.
Yumurta Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu demir seviyesini arttırır.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler