Baharatlı Kuzu Budu Tarifi

Baharatlı Kuzu Budu Tarifi

Kuzu Etinin Erkeklere Öyle Bir Faydası Var Ki! Erkek kısırlığı üzerinde olumlu etkiler sağladığı bilinen kuzu eti bu besinlerin başında geliyor. Kısırlık, tüm dünyada birçok hastalık...

Osmanlı ve Türk Mutfağı ve Geleneksel Türk Mutfağından Baharatlı Kuzu Budu
Baharatlı Kuzu Budu Kullanılan Malzemeler
 
*   1 Adet Kuzu Budu (İsteğinize Göre Parçalanmış Ya Da Bütün Olarak)
*   2 Çorba Kaşığı Sıvı Yağ
 
Baharatlı Kuzu Budu Sosu İçin:
*   2 Diş Sarımsak (Rendelenmiş)
*   2 Çay Kaşığı Tuz
*   2 Çay Kaşığı Karabiber
*   2 Çay Kaşığı Biberiye
*   1 Çay Kaşığı Yenibahar
*   1 Çay Kaşığı Kakule
*   2 Yemek Kaşığı Çam Fıstığı
*   5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
 
Baharatlı Kuzu Budu Hazırlanış Tarifi
Bir tencereye sıvı yağı ve kuzu budunu koyun, orta ateşte, et suyunu bırakana kadar birkaç dakika çevirin. 
Sonra tencerenin kapağını kapatarak iyice pişene kadar yaklaşık 1,5 saat çok kısık ateşte kendi suyunda pişirin.
Sosu için, bir kapta sarımsağı, tuzu, karabiberi, biberiyeyi, yenibaharı, kakuleyi, cam fıstığını ve zeytinyağını karıştırın.
Ocaktan aldığınız eti kapaklı bir fırın kabına yerleştirin,
Üzerine sosunu ekleyin ve fırında, kapağı kapalı kapağı kapalı olarak, 220 derece’de sosuyla birlikte 20 dk pişirin.
 
Türk Aşçı Haberleri "Alternatif Tarif";
Mevcut yazılı nefis tarif ile “bağlantısı olmayan” alternatif lezzet zengini ikinci bir videolu tarif seçeneğini 'de sizlere sunmak istedik. Yapmış olduğumuz bir araştırmada bu “nefis yemek tarifini” ve  uygulamasını uygun bulduğumuz “Baharatlı Kuzu Budu Tarifi” ile ilgili alternatif video sunumundan ‘da faydalanabilirsiniz. Videodaki meslektaşımıza teşekkür eder, mutfağımız adına çalışmalarında başarılar dileriz.
 
Padişahlar Ağzının Tadını Biliyormuş Diyeceksin | Saray Yemeği
 
Türk Aşçı Haberleri Olarak;
Sizler için hazırlamış olduğumuz bu nefis ve lezzetli yemek tarifini denediğinizde sayfanın en altında bulunan yorumlar düşüncelerinizi yazarak bizimle paylaşmanızı ümit ederiz… 
 
Kuzu Etinin Faydaları
Kuzu Etinin Erkeklere Öyle Bir Faydası Var Ki!
Erkek kısırlığı üzerinde olumlu etkiler sağladığı bilinen kuzu eti bu besinlerin başında geliyor.
 
Kısırlık, tüm dünyada birçok hastalık ve nedenle yaklaşık 60-80 milyon çifti etkileyen bir sağlık sorunudur. Çiftlerin yaklaşık yüzde 40’ında kısırlık nedeni erkek faktörü kaynaklıdır. Hastalıklardan ve başka nedenlerden bağımsız olarak sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve kalitesiz bir yaşam tarzı da kısırlığa yol açan riskler arasındadır. 
 
Erkek Kısırlığı Pek Çok Nedene Bağlı
Evli çiftlerin herhangi bir korunma yöntemi olmaksızın bir yıllık düzenli ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamamaları “kısırlık” olarak değerlendirilir. Kısırlığın halen bilinmeyen nedenleri olmakla birlikte; sperm fonksiyon bozukluğu, varikosel, enfeksiyonlar, sperm kanal darlığı, hormonal bozukluklar ve genetik hastalıklar bu durumdan sorumludur. İleri yaş, sigara alışkanlığı ve alkol bağımlılığı, sağlıksız beslenme ve yaşam koşulları sperm fonksiyon bozukluğuna yol açan faktörlerdir ve kısırlık oluşumunda önemli rol alabilir.
 
İşlenmiş Etler Yerine Balık, Taze Sebze Ve Meyve…
Sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş ürünler, sperm kalitesini olumsuz etkilemektedir. Yağ içeriği bol olan işlenmiş etlerin, soya ürünlerinin ve tatlılar semen kalitesini düşürücü özelliktedir. İşlenmiş etlerde; doymuş yağ asitleri, koruyucu maddeler ve hormonal artıklar bulunmaktadır. Doymuş yağ asitleri, vücuttaki serbest oksijen radikallerinin artmasına sebep olarak sperm kalitesini düşürür.
 
Bu durumun aksine özellikle soğuk deniz balıklarının tüketilmesi; sperm sayı ve şekline olumlu etki sağlar. Ayrıca sebze ve meyvenin düzenli olarak beslenme programının içinde yer alması, etin yeterli miktarda tüketimi, doymuş yağlar ve işlenmiş gıdalardan uzak durulması sperm kalitesini artırmaktadır.
 
Bu Besinler Erkek Kısırlığı İle Savaşıyor
Coenzyme Q, karnitin içeren bazı besinlerin erkek kısırlığı üzerinde olumlu etkiler sağladığı bilinmektedir. Bunlar;
 
*    Kuzu eti başta olmak üzere kırmızı et ve et ürünleri
*    Süt ve süt ürünleri
*    Balık ve özellikle de soğuk deniz balıkları
*    Organik kümes hayvanları
*    Antioksidanlardan zengin meyve ve sebzeler
*    Karnitin içeren buğday ve buğday ürünleri
*    Coenzim Q içeren brokoli, karnabahar, susam, yer fıstığı gibi yağlı tohumlar

 Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler