loader
Pırasa Dolması Tarifi

Pırasa Dolması Tarifi

Ebu suhud efendinin fetvası var (çiğ yendiği için) pırasa demekle mağfur nesneyi yemek olur mu? El cevap:...

Pırasa Dolması Tarifi
Kullanılacak Malzemeler (4 Kişilik)
 
*    1 Kg Pırasa
*    2 Adet Kuru Soğan
*    1 Su Bardağı Pirinç
*    1 Çay Bardağı Çam Fıstığı
*    1 Çay Bardağı Kuş Üzümü
*    1 Adet Kesme Şeker
*    ½ Limon Suyu
*    1 Çay Bardağı Zeytinyağı
*    ½ Su Bardağı Su
*    Bir Tutam Tuz / Karabiber
 
Pırasa Dolması Yapılış Tarifi
Pırasalar, birer parmak uzunluğunda kesilir, kaynar suda 3-4 dakika haşlanıp çıkarılır.
Pırasaların içi dış zarından bir bıçak yardımıyla boydan boya çizik atılarak parçalanmadan
çıkarılır.
Küp küp doğranmış soğan ve çam fıstığı zeytinyağında kavrulur, ılık suda ıslatıp süzülen pirinç
eklenip 7-8 dakika daha kavrulur, üzümler eklenir.
Su ilave edilerek tencerenin kapağı kapatılarak pişmeye bırakılır.
Şeker, tuz ve karabiber de eklendikten sonra pişen iç malzeme soğumaya bırakılır.
Pırasaların dış kısmı iç malzemeyle doldurulduktan sonra fırına verilir, 130 derecede 15 dakika
pişirilir.
 
Pırasa Nedir?
Pırasa Ne Zaman Geldi?
Pırasanın ilk olarak Akdeniz kıyısındaki çorak alanlarda ortaya çıkmış olması olasıdır. Günümüz pırasasıyla ilgili olan bu yabanî pırasa "opium" a benzeyen uyuşturucu bir madde olan "lactucarium" içermekteydi. Romalılar, uykuyu kolaylaştırması için pırasayı yemeklerin sonunda yiyerek, bitkinin bu özelliğinden faydalandılar. Mısırlılar da erken çağlarda pırasayı kullandılar. Oldukça fazla tür sayısı mevcut olmasına karşın, pırasanın gerçek kökenini belirtmek neredeyse imkânsızdır.
 
Evliya Çelebinin Ve Yabancı Seyyahların Kayıtlarında Osmanlıda Saray Mutfağında “Pırasa” Hakkında Bazı Dipnotlar;
 
Pırasa Osmanlı mutfağına yine sonradan gelen bir sebze ama önceleri çiğ olarak yenildiği için bir kısım halkta rahatsızlık uyandırıyor. Halk arasındaki bu belirsizlik şeyhülislama kadar dayanıyor. Kanuninin şeyhülislamı ebu suhud efendinin fetvası var (çiğ yendiği için) pırasa demekle mağfur nesneyi yemek olur mu? El cevap: olur ama mescide gitmeyecek..!
 
1270 senesinin Recep ayının 27. günü gelen ve “Neşetabad Sahil Saray-ı Hümayunu”nda “21” gün kalan veliaht Napolyon’ için kaldığı sürece hazırlanan yemeklere gerekli olan malzemeler; sebze olarak; havuç, pırasa, bakla, enginar, karalahana, bamya, maydonoz, ıspanak, ebegümeci, salata, hindibağ, kereviz, semizotu, taze asma yaprağı, soğan, dereotu-nane, patates, meyve olarak limon, portakal, turunç, kestane, elma, üzüm, armut, incir, fındık, üvez, yemek malzemesi olarak; pirinç, şeker, zeytinyağı, sadeyağ, nohut, tuz, nişasta, badem, fıstıkçamı (çam fıstığı olsa gerek), kuş üzümü, şehriye, güllaç, hurma, kaymaklı yoğurt, ıstakoz, sardalya, yumurta, tavuk, piliç, güvercin, kaz, sülün, bıldırcın çeşitli kalitede unlar, kalita (galeta), peksimet, toz dondurma (?), baharat olarak ; karanfil, tarçın, fülfül (karabiber), şarap olarak; Fransız Cordone ve sabun, mum, peştamal, havlu’dur.Bunların yanı sıra kullanılacak olan çatal kaşık yeniden cilalanmış, hazine dairesinden misafirin statüsüne uygun ve iade edilmek üzere tabaklar getirtilmiş, gerek mutfakta gerekse sarayın her türlü hizmetinde kullanılmak üzere gerekli hizmetkarlar ayarlanmış, bütün malzemelerin taşınabilmesi için kayıklar ve hamallar kullanılmış ve bütün bunlar için sarfedilen harcama rakamları tek tek kaydedilmiştir.
 
Mecmuâ-İ Fevaid’de Yer Alan Tariflerde
Pırasa Böreği Tarifi
Bir-iki baş soğanı bir kaşık revgan-ı sâde ile güzelce kavurup ve miktâr-ı kifâye pırasayı dahi bade’t-tathir ince doğrayıp ve suda bir miktar kaynatıp gereği gibi süzüp ve sıkıp mezkûr kavrulmuş soğanın içine karıştırıp bir miktar dahi mean kavurdukdan sonra bir kabza peynir dahi izafe oluna. Badehu beş-on yufka dahi altına ve keza üstüne bir iki kaşık yağ dahi üzerine koyup fırında yahut saç ile kor üzerinde tabh oluna. 
 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap