Senirkent Usulü Keşkek Tarifi

Senirkent Usulü Keşkek Tarifi

Osmanlıda Keşkek Nedir? yazısını okuyabilirsiniz. Tencerede kaynayan sıcak suya buğday batırılarak pişirilir. Yarım saat kısık ateşte pişirmeye devam...

Senirkent Usulü Keşkek Tarifi
                                                                                        
6-8 Kişilik
Pişirme Süresi: 10 saat
 
Senirkent Usulü Keşkek Tarifinin Malzemeleri   
 
*   4 Su Bardağı Aşurelik Buğday (Dövme)
*   Yarım kg Et
*   2 Çorba Kaşığı Tereyağı
*   3 Çorba Kaşığı Sıvı Yağ
*   2 Çorba Kaşığı Kaymak Yağı
 
Senirkent Usulü Keşkek "in Yapılış Tarifi
Tencerede kaynayan sıcak suya buğday batırılarak pişirilir. Yarım saat kısık ateşte pişirmeye devam edilir. Kaynamış olan tencerenin kapağı kapatılıp, üzeri örtü ile örtülür. Tandırın sıcağı ile buğday bir gece pişmesi için bekletilir (demlenme). 
 
Sabah tencerenin üzeri açılıp karıştırılır, bakır bir leğene alınır. Pişmiş haşlanmış et didilerek buğdayın içine katılır. Haşlanan etin suyundan da ilave edilerek tekrar karıştırılır. 
 
Biraz daha dövülür yemek için tabaklara alınır. Yağlar bir tavada kızartılır, tuz ilave edilip tabaklara boşaltılan keşkeklerin üzerine dökülür, isteğe göre karanfil veya kekik gibi baharatlar ilave edilebilir.
 
Türk aşçı haberleri not:
Osmanlıda Keşkek Nedir? yazısını okuyabilirsiniz...


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler