Ağzı Açıh Tarifi

Ağzı Açıh Tarifi

Şanlıurfa "dünyanın en eski mutfağı" sloganıyla UNESCO yolunda. Tarihin başlangıç noktası olarak kabul edilen Göbeklitepe'ye ev sahipliği yapan Şanlıurfa, gastronomi..

Ağzı Açıh Tarifi
Ağzı Açıh Tarifi'nin Malzemeleri 
Ağzı Açıh Tarifi'nin Hamuru
 
*  10 su bardağı un, 
*  1 su bardağı yoğurt, 
*  1 tatlı kaşığı tuz, 
*  1 çorba kaşığı sadeyağ. 
*  Kızartmak için: 3,5 su bardağı sıvı yağ. 
 
Ağzı Açıh Tarifi'nin İçi: 
 
*  3 adet orta boy kuru soğan, 
*  1 kg yağsız kıyma (koyun, veya kuzu), 
*  4 çorba kaşığı isot, 
*  2 çorba kaşığı domates salçası, 
*  2 adet yumurta, 
*  1 su bardağı un, 
*  1 tatlı kaşığı tuz, 
*  1 çay kaşığı karabiber, 
*  1 çay kaşığı karanfil 1 çay kaşığı tarçın
 
Ağzı Açıh Tarifi'nin Yapılışı
Önce 1,5 su bardağı un bir kenara ayrılır.
Geri kalan un, yoğurt, tuz, yağ ve su ile katı bir hamur yoğrulur.
iri ceviz büyüklüğünde bir yumak alınır.
12-14 santim çapında, daire şeklinde, ekmek tahtası üzerinde, oklava ile incecik açılır. 
 
Açarken, ayrılan undan tahta üzerine serpilerek yapışması önlenir.
Diğer tarafta soğanlar ince ince kıyılır. Kıyma et, biber, salça, yumurta, un, tuz,soğan, karabiber, karanfil  ve tarçın 1 çay bardağı su ilavesiyle iyice karıştırılarak ağzı açığın içi hazırlanır. 
 
Açılan hamurun üzerine, iri bir ceviz kadar iç alınarak serilir.
Kenardan yarım parmak genişliğinde hamur, et konulmadan boş bırakılır.
Parmak uçları ıslatılıp bastırılarak, için hamura düzgün bir şekilde yayılması sağlanır. 
 
Daha sonra kenardaki boşluk, etin üzerine gelecek şekilde üstüne katlanır.
Baş ve şehadet parmağının uçları ile bastırılarak yapıştırılırken şekil de verilmiş olur. 
Hazırlanan ağzı açık, tepsi gibi düz bir yere alınır.
 
Hepsi tamamlandıktan sonra, içi alta gelecek şekilde, teker teker sıvı yağa atılarak kızartılır. 
Yüzü pişince ters döndürülerek arka kısmı da kızartılır, yağdan alınır.
Bu içten yaklaşık 50 adet ağzı açık yapılır.
Sıcak veya soğuk servis yapılır.
 
Türk Aşçı Haberleri İlgili Tarif İçin Alternatif Tavsiye;
Türk Aşçı Haberleri Olarak İnternet üzerinde yapmış olduğumuz bir araştırmada siz takipçilerimize layık bulduğumuz “Ağzı Açıh Tarifi” ile ilgili alternatif bir videonun sunumundan da faydalanabilirsiniz. 
 
 
Türk Aşçı Haberleri Olarak;
Türk aşçı haberleri olarak sizler için hazırlamış olduğumuz bu nefis ve lezzetli yemek tariflerini denediğinizde sayfanın en altında bulunan yorumlar düşüncelerinizi yazarak bizimle paylaşırsanız seviniriz.
 
Şanlıurfa "dünyanın en eski mutfağı" sloganıyla UNESCO yolunda
Tarihin başlangıç noktası olarak kabul edilen Göbeklitepe'ye ev sahipliği yapan Şanlıurfa, gastronomi alanındaki lezzetlerini de "dünyanın en eski mutfağı" sloganıyla UNESCO'ya tescil ettirmek için son hazırlıklarını yapıyor.
 
Türkiye'nin lezzetleriyle öne çıkan kentlerinden Hatay ve Gaziantep'in gastronomi alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na alınmasının ardından, geçmişi asırlar öncesine dayanan pek çok yöresel lezzetiyle meşhur Şanlıurfa'da hazırlıklar son aşamaya geldi. Envaiçeşit kebaptan yumurtalı köfteye, borani yemeğinden şıllık tatlısına kadar yaklaşık 400 civarında lezzet, kentteki konuk evleri ve butik otellerde yerli ve yabancı konuklara ikram ediliyor.
 
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, yaptığı açıklamada, değişik kültürleri tanımak isteyenlerin ve farklı lezzetler arayanların son dönemde kenti sıkça ziyaret ettiğini söyledi. UNESCO'nun en büyük kriterlerinden birinin kente has yöresel yemeklerin işletmelerde satışa sunulması olduğunu hatırlatan Çiftçi, başta belediyeye ait sosyal tesisler olmak üzere onlarca çeşit yemeğin turistlere ikram edildiğini belirtti. 
 
Tarihin başlangıç noktası olarak kabul edilen Göbeklitepe'ye ev sahipliği yapan şehri "Dünyanın en eski mutfağı" sloganıyla UNESCO'ya hazırladıklarını vurgulayan Çiftçi, zengin mutfak kültürüne sahip olan kentin mutlaka bu özelliğini tescil ettireceğine inandığını dile getirdi.
 
Nihat Çiftçi, kendine has özellikleri ve zengin yemek çeşitliliğine sahip Şanlıurfa mutfağını markalaştırmada kararlı olduklarını vurguladı. Kent mutfağının marka haline gelmesi için şehrin enfes lezzetlerini dünya ile paylaşacaklarını anlatan Çiftçi, çeşitli medeniyetlere beşiklik eden kentin, aynı zamanda her damağa hitap eden bir mutfak kültürüne de sahip olduğunu ifade etti. Çiftçi, dünyada eşine rastlanmayan lezzetleri şehri ziyaret eden herkese tattırmak istediklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:
 
Şanlıurfa köklü bir mutfak kültürüne sahiptir. Bu mutfağı bizim yerli ve yabancı turistlere sunmamız lazım. Kültürümüzü, arkeolojik varlıklarımızı, inanç merkezlerimizi, mimarimizi, sokaklarımızı ve evlerimizi gelen konuklarımıza sunuyoruz. Buraya gelen turistlere bizim bir de iyi bir lezzet tattırmamız gerekiyor. Çünkü yüzyıllardır elimizde olan çok zengin bir mutfak kültürümüz var. Bunu da en iyi şekilde servis etmeye çalışıyoruz. Gastronomi anlamında 2014'te UNESCO'ya müracaatımız var, bazı standartlar isteniyor, bu standartları oluşturuyoruz. 
 
Kriterlerin çoğu tamamlandı, sosyal tesis noktasına geçtik. Hatay gastronomide UNESCO'ya girdi, Gaziantep UNESCO'ya girdi şimdi sıra Şanlıurfa ve Mardin'de. Bu iki şehrimiz de girecektir. Bu güzergahı gastronomi rotası olarak dünya turizmine açmamız önemli. Hatay'a gelen bir kişi, ardından Gaziantep'e, sonrasında Şanlıurfa'ya ve son durak olarak da Mardin'e giderek ülkemize has olan lezzetlerden istifade edebilmelidir."
 
Gastronomi Turizmi Derneği Şube Başkanı Abdurrahman Acar da kentte gastronomi turlarına olan ilginin her geçen gün arttığını söyledi. Kentin tarihin başlangıç noktası olması açısından da ayrı bir öneme sahip olduğunu anlatan Acar, "Şanlıurfa tüm insanlığın ana yurdu, bütün dünya Şanlıurfalıdır" sloganıyla tarih ve turizm çalışmaları yaptıklarını dile getirdi.
 
UNESCO kriterlerinin tamamlanması için çeşitli projeler hazırladıklarını anlatan Acar, "Umuyoruz ki Şanlıurfa en kısa sürede hak ettiği gastronomi şehri unvanını elde edecektir. Şanlıurfa, inanç turizminde Balıklıgöl yerleşkesi, doğa turizminde Halfeti, tarih turizminde ise Göbeklitepe, gastronomi turizminde de eşsiz lezzetleriyle marka kenttir. Gastronomi turizmi anlamında Şanlıurfa, Hatay ve Gaziantep'e göre çok daha avantajlı. Çünkü kültürel ve tarihi zenginlik anlamında bölgenin lokomotifi durumundadır. Göbeklitepe'nin değeri uluslararası çapta zaten UNESCO tarafından tescillendi. Bu başlı başına büyük bir anlam ifade ediyor" diye konuştu.

 Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler