Av Sezonunun Bitmesi İle Tezgahlarda Balık Azaldı

Av Sezonunun Bitmesi İle Tezgahlarda Balık Azaldı

Bu yıl balıkçılar için durgun bir sezon olduğunu belirten Pehlivanoğlu, "Balıkçılar sezona güzel başladı, kıyıya hep balıkla döndüler. Daha sonra durgunluk yaşandı. Hava şartları sert...

Av Sezonunun Bitmesi İle Tezgahlarda Balık Azaldı
 
Sezonun bitmesinin ardından büyük teknelerde bakım ve onarımlara başlanırken, yasağın dışında olan küçük tekneler ise Marmara Denizi'ne taze balık için açılmaya devam ediyor.
 
Tekirdağ Süleymanpaşa Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Pehlivanoğlu, 12 metrenin altındaki balıkçı teknelerinin avlanmaya devam ettiğini söyledi.
 
Bu yıl balıkçılar için durgun bir sezon olduğunu belirten Pehlivanoğlu, "Balıkçılar sezona güzel başladı, kıyıya hep balıkla döndüler. Daha sonra durgunluk yaşandı ve bu durum balık fiyatlarına yansıdı Hava şartları sertleşti, neredeyse bir ay avcılık olmadı.
 
Büyük teknelerimiz sezonu erken kapatmıştı." dedi.
 
Pehlivanoğlu, yasak dışında kalan küçük tekne balıkçılarının avlanmaya devam edeceğini ve kentin balık ihtiyacını karşılayacağını kaydetti.
 
Balıkçı Hasan Erol da her gün tezgahlarında taze balığın bulunduğunu ifade etti.
 
Av sezonunun bitmesinin tezgahlarda balık olmayacağı anlamına gelmeyeceğini aktaran Erol, "Sanki balıkçılar hiç denize açılmayacak gibi düşünülüyor. 
 
Sadece büyük gırgır teknelerine yasak var. Küçük tekne balıkçıları avlanmaya devam ediyor. Şu an sardalya, istavrit, barbun gibi balıklarımız taze çıkıyor ve tezgahları süslüyor. Yakında menekşe çıkmaya başlayacak." diye konuştu.
 
Trabzon'da vatandaşlar, Ramazan öncesi gibi olmasa da balığa rağbet gösteriyor. Tezgahlarda genelde Balık av sezonu sonrasında tezgâhlar kültür balıklara kaldı...
 
kültür balıkları yer alırken az miktarda olsa kıyı balıkçılarının getirdiği balıklar yer alıyor.
 
Ramazanda balığa talebin fena olmadığını belirten balıkçı esnaflarından Gökmen Aydın, "Ramazanda balığa talep fena değil. Tezgahımızda genelde çupra, alabalık, levrek, somon istavrit, mezgit, barbun bulunuyor. Sezon sona erdiği için yetiştirme balıklar daha ağırlıkta. Mezgit 50,60 TL, alabalık 50 TL, istavrit 50-60 TL, çupra 90 TL, levrek 100 TL, somon 50-60 TL, sarıkanat 70 TL'de satıyoruz" dedi.
 
Tezgâhlarda genelde kültür balıklarının yer aldığını belirten balıkçı esnaflarından Ahmet Çoğalmış da "Sezon bitti genelde yetiştirme balıkları satıyoruz. Kıyı balıkçıların getirdiği mezgit, barbun satıyoruz" diye konuştu.

 Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler