Aydın'dan 230 Milyon Dolarlık Balık İhracatı Başarısı

Aydın'dan 230 Milyon Dolarlık Balık İhracatı Başarısı

Aydın ilinden yapılan 30.5 bin tonluk balık ihracatı, ülke ekonomisine önemli ölçüde döviz girdisi sağladı. Altıntaş, "Bu ihracat rakamlarıyla ilimiz, ulusal ekonomiye ciddi..

 
Aydın'dan 230 Milyon Dolarlık Balık İhracatı Başarısı
Aydın İlinden Balık İhracatı Ülke Ekonomisine Büyük Katkı Sağladı
 
Türk Aşçı Haberleri ve Güncel Mutfak Haberleri web sitesi olarak, Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün 2023 yılında gerçekleştirdiği 30.5 ton balık ihracatı ile ülke ekonomisine 230 milyon dolarlık bir katkı sağlandığını bildiriyoruz. Aydın, Türkiye'deki balık üretiminde beşinci sırada yer alırken, yavru balık üretiminde üçüncü ve deniz balığı yetiştiriciliğinde dördüncü sıradadır.
 
Aydın İl Müdürü İbrahim Altıntaş'tan Balık Üretim Tesislerine Ziyaret
 
Aydın İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Altıntaş, Bozdoğan Amasya Mahallesi'nde faaliyet gösteren bir balık üretim çiftliğini ziyaret ederek, tesisin durumu ve işletme faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Müdür Altıntaş yaptığı açıklamada, "İlimiz, 2023 yılı itibariyle 40 faal yetiştiricilik tesisi ile 141 milyon adet yavru balık üretimi gerçekleştirmiştir. Ayrıca su ürünleri yetiştiricilikten 30 bin ton, avcılıktan ise 8 bin ton balık çeşitlerinde üretimi yapılmaktadır. Bölgedeki 214 balıkçı teknesi ile de denizlerimizin zenginliği korunmaktadır" dedi.
 
İhracat Rakamları ve Ekonomiye Katkı
 
Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün açıkladığı verilere göre, Aydın ilinden yapılan 30.5 bin tonluk balık ihracatı, ülke ekonomisine önemli ölçüde döviz girdisi sağladı. Altıntaş, "Bu ihracat rakamlarıyla ilimiz, ulusal ekonomiye ciddi bir katkı sunmakta ve Aydın'ın balık üretim kapasitesini dünya pazarlarında kanıtlamaktadır" ifadelerini kullandı.
 
Sonuç
 
Türk Aşçı Haberleri ve Güncel Mutfak Haberleri olarak, Aydın'ın balık üretim ve ihracatındaki bu başarılı performansının, bölgesel kalkınmaya ve Türkiye'nin ihracat hedeflerine önemli ölçüde katkıda bulunduğunu vurgulamaktayız. Aydın'ın balık üretimi ve ihracatındaki bu başarılı grafik, bölgenin ve ülkenin ekonomik gelişimine önemli katkılar sağlamaya devam edecektir. Detaylar ve daha fazla bilgi için web sitemizi takip etmeye devam edin.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler