Balkabağı En Fazla Almanya'ya İhraç Ediliyor

Balkabağı En Fazla Almanya'ya İhraç Ediliyor

Özmen, gastronomi haritamızda bal kabağının bakımını yapan çiftçilerin verimden memnun kaldığını ifade ederek, Kabağı toptancılara, hallere gönderi..

Balkabağı En Fazla Almanya'ya İhraç Ediliyor...
 
Bereketli topraklarda bin bir zahmetle yetiştirilen Adapazarı'nın büyük ve doyurucu meşhur beyaz kestane balkabağının hasadı başladı.
 
Çiftçiler tarafından kesilen bal kabakları, olgunlaşması için bir süre tarlada bekletiliyor. Daha sonra tarladan kaldırılan kabaklar önce depolara, buradan da tatlı üretim yerlerine ulaştırılıyor. Depolardan pazar tezgahları veya restoranlara gönderilen bal kabakları, usta ellerde pişirilip sofralara servis ediliyor.
 
"Verim Az Ancak Fiyatlar Yüksek"
Kabak üreticisi Salih Özmen, çiftçilerin kabaklarını depolara çekmeye başladığını söyledi.
 
Geçmiş yıllara göre verimin az ancak fiyatların yüksek olduğunu belirten Özmen, "Çiftçiler açısından da güzel. Çiftçiler daha önceki yıllarda para yapmadığı için mısıra, ayçiçeğine yöneldi. Bu nedenle bu yıl kabak üretimimiz az. Mutfak tarihimizde de osmanlı ve Türk tatlılarında da kullanılan Kabağın bu yıl azlığından dolayı fiyatlar yüksek" dedi.
 
Özmen, gastronomi haritamızda tescilli ürünlerden bal kabağının bakımını yapan çiftçilerin verimden memnun kaldığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Kabağı toptancılara, hallere gönderiyoruz, kalan malları depolarımıza çekiyoruz. Bu yıl bal kabağının azlığından dolayı mallarımızın depoda uzun süre kalacağını düşünmüyorum. Kabak da artık lüks tüketim oldu. Geçen yıl 300 ton mal depolamıştım, bu yıl da aynı şekilde mal depolamayı düşünüyorum. Geçen iki yıllık süreçte depodan mal attığımız çok oldu, çekincelerimiz var ama bu yıl inşallah atmayız"
 
Türkiye genelinde özellikle Ege ve Marmara bölgelerinde kabak tüketiminin çok olduğunu aktaran Özmen, "Genellikle tatlı olarak tüketilen kabağımız, börekte kullanılır, kimi bölgede çorbasını yaparlar. Sakarya'da çok çeşidi var. Lokumu, tatlısı, böreği, çorbası yapılıyor. Pasta ürünlerinde kullanılıyor. Bu yıl bal kabağı alan da satan da memnun. Allah, çiftçinin emeğini almayı nasip etsin" diye konuştu.
 
"Almanya'ya Çok Fazla İhracat Yapılıyor"
 
Erenler Ziraat Odası Genel Sekreteri Müjdat Duman da coğrafi işaretini alan bal kabağının tanıtımıyla ilgili Büyükşehir Belediyesinin güzel çalışmalar yaptığını, bunların çiftçiler ve kent esnafından takdir gördüğünü kaydetti.
 
Bölgede her yıl 3 bin 500 dekarlık alanda bal kabağı ekildiğine dikkati çeken Duman, "Mısır Araştırma Enstitüsünde geliştirilen 'Arıcan 97' ve 'Balkız' isimli iki çeşit kabak tohumu var. 
 
Bu tohumlardan çok güzel verim alınıyor. Bölgemizin iklimi kabağa çok uygun olduğu için verimi de yüksektir. Dönüm başına ortalama en az 1,5-2 ton, en yüksek de 4,5 tona kadar çıkıyor. Sakarya'da bu yıl yaklaşık 10 bin ton kabak hasadı bekliyoruz" dedi.
 
Duman, bölgede yetişen kabakların ihraç edildiğini belirterek, "Ürünlerimizde pestisit kalıntısı yoktur. Tatil bölgelerine de gönderilen kabağımız, iç piyasada yoğun tüketiliyor. Esnaf lokantasından en lüks restoranlara kadar herkesin bal kabağı pişirme tarzı farklıdır. Herkes müşterisine farklı şekilde sunar. 
 
Bu nedenle burada topraktan tabağa yetişen 10 bin ton kabağın en az bin tonu Sakarya'da tüketilmekte. Almanya'ya çok fazla ihracat yapılıyor. Orada da Türk vatandaşlarımız çok fazla. Fransa'da da kabağın çorbası yapılıyor. Fransızlar, kabağın kıymetini biliyor" diye konuştu. 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler