Çağla Badem Salatası & Çağla Dövmesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Çağla Badem Salatası & Çağla Dövmesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Çağla Dövmesi nasıl yapılır? Çağla Dövmesi hangi yöresel mutfağımıza aittir? Çağla Dövmesi yapabilmek için yöresel lezzet taşıyıcılarımızın özel...

Çağla Badem Salatası & Çağla Dövmesi Nedir? Nasıl Yapılır?Çağla Badem Salatası & Çağla Dövmesi Nedir? Nasıl Yapılır?
 
Çağla Dövmesi nasıl yapılır? Çağla Dövmesi hangi yöresel mutfağımıza aittir? Çağla Dövmesi yapabilmek için yöresel lezzet taşıyıcılarımızın özel yemek tariflerinden faydalanmak istermisiniz? Çağla Dövmesinin adı nereden geliyor?
 
Çağla Badem Salatası & Çağla Dövmesi Tarifi
 
En Farklı Yöresel Salata Tariflerinden Çağla Dövmesi (Çağla Badem Salatası) Tarifi İçin Kullanılan Malzemeler Nelerdir?
 
*     Yarım Kilo Ağla Badem
*     5 Adet Yumurta
*     3/4 (Bir Yarım+Bir Çeyrek) Dal Yeşil Soğan
*     Yarım Bağ Dereotu
*     Kırmızı Pul Ve Toz Biber, Tuz
*     Yarım Çay Bardağı Zeytinyağı
 
En İyi Yöresel Lezzetlerden Ve İştah Açıcılardan Çağla Dövmesi (Çağla Badem Salatası) Yapılış Tarifi:
 
Taze çağlaları havanda dövün (adı buradan geliyor zaten)
İçine ince kıydığınız dereotu ve yeşil soğanları ekleyin.
Baharat ve tuzu ekleyip en son haşlanmış yumurtaları 8 e bölüp ekleyin. zeytinyağı gezdirin.
 
Deneyecek Olanlara Şimdiden Afiyet Olsun...
 
Çağla Badem Salatası & Çağla Dövmesi Nedir? Nasıl Yapılır?
Geleneksel Türk mutfağında yöresel mutfaklarımızdan Denizli’nin Buldan ilçesinde çağla ile yapılan yöreye has asırlık lezzet çağla dövmesi adeta damak çatlatıyor. Denizli’nin Buldan ilçesine has çağla dövmesi nesilden nesile aktarılarak günümüzde de büyük bir keyifle tüketiliyor. Yeşil soğan, maydanoz, marul, burç otu, yumurta ve çağlanın karışımıyla hazırlanan lezzet, geçmişten günümüze Buldan’da sofraları süslüyor. Çağlanın hasat döneminde sıklıkla tüketilen bu lezzet damaklarda adeta iz bırakıyor. 
 
Metal dibek içinde dövülen çağlaya diğer otlar doğranmasıyla hazırlanan yemeğe çatalla ezilmiş yumurta ekleniyor. Ekşi, yağ ve tuz ile boca edilen lezzet, sofraların vazgeçilmezi haline geliyor. Hazırlanan nefis lezzet, yufkaların arasına katılarak tüketilebilirken, direkt olarak kaşıkla da yenebiliyor. Bu lezzeti ninelerinden öğrenen bugünün anneleri, gelecek nesillere bu lezzeti taşımayı hedefliyor. 
 
“Atalarımızdan gelen geleneksel bir yemek” 
 
Çağla Badem Salatası & Çağla Dövmesi Nedir? Nasıl Yapılır?
Bu lezzeti annesinden öğrendiğini kaydeden Nesibe Altuntop, “Çağla salatasını ben annemden öğrendim. Doğdum doğalı biliyorum. Annem annesinden öğrenmiş, atalarımızdan geliyor. Geleneksel bir yemeğimiz. Misafirlerimize hazırlıyoruz. İçerisinde marul, maydanoz, yeşil soğanı doğruyoruz. Çitlembik otu koyuyoruz, ayrı bir lezzet veriyor. Haşladığımız yumurtayı çatalla ezeriz. Yağ, nar ekşisi, tuzu karıştırırız. Çağla bademini de havanda döveriz. Kararmaması için tuz katarız” dedi. 
 
"Sevgimizi katıyoruz içerisine" diyen Altuntop, “İçerisindeki ürünleri kendimiz yetiştiriyoruz. 
 
Lezzetli olmasının nedeni bu olabilir. Hasat döneminde daha lezzetli oluyor. Hasat döneminde iken ezip dolaba koyuyoruz. Daha sonra istediğimiz zaman yiyebiliyoruz” diye konuştu. Ne zamandan beri yapıldığını bilmediğini belirten anne Münevver Karadağ ise, “Geleneksel bir yemek. Çok eskiden beri yapılır. Ne zamandan beri yapıldığı bilinmiyor. Buranın meşhur yemeğidir. Zahmetsiz yemek yok. Zahmet olacak ki yiyeceksin, emek olacak. Sevgini katacaksın içine” şeklinde konuştu. 
 
“Buldan biliyor ama asıl amacımız Türkiye bilsin” 
 
Bu lezzeti tüm Türkiye’nin bilmesini istediklerini belirten Buldan Ziraat Odası Başkanı Muammer Al, “Biz her sene bahar geldiğinde hazırlayıp yiyoruz. Günümüz teknolojisi ile dövüldükten sonra dondurucularda muhafaza edilebiliyor.
 
Bir sonraki hasat dönemine kadar tüketilebiliyor. Yemek önceleri yiyoruz. Bu leziz ürünü yeni restoran projelerinde değerlendirerek bizde gelecek nesillere aktarmak istiyoruz. Buldan biliyor ama asıl amacımız Türkiye bilsin” ifadelerini kullandı.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler