Havyar Köftesi Ve Dalyan Fıskası Nasıl Yapılır?

Havyar Köftesi Ve Dalyan Fıskası Nasıl Yapılır?

Havyar Gastronomide her çeşit balık yumurtasına verilen isimdir. Her balığın yumurtası havyar olarak adlandırılır ancak her balığın yumurtası yenmez..

Havyar Köftesi Ve Dalyan FıskasıHavyar Köftesi Ve Dalyan Fıskası
Şef Timur Kocabıçak Ula Aşığı
 
Havyar Gastronomide her çeşit balık yumurtasına verilen isimdir. Her balığın yumurtası havyar olarak adlandırılır ancak her balığın yumurtası yenmez. Erkek balıklardan “süt” tabir edilen beyaz bir ürün elde edilirken, dişi balıklardan havyar adı verilen yumurtalar elde edilir. Her havyarın kendine has bir lezzeti vardır. 
 
Tatlı sularda yetişen Sazan balıklarından daha iri havyar elde edilirken, kefal balığından daha küçük ama lezzetli havyar elde edilir. Dünyadaki en kaliteli havyar, hazar denizi ve Azak denizinde yetişmekte olan “mersin Balığı”ndan elde edilir. Hatta tutulan Mersin balıkları canlı olarak karınları yarılarak havyarları çıkarılıp karınları tekrar dikilir. Bu şekilde bir balıktan 3-4 defa havyar elde edilir.
 
Havyar Köftesi Ve Dalyan Fıskası
Mersin balığı havyarı Gastronomi Araştırmalarında  dünyanın en kaliteli havyarı olarak kayıtlara geçmiştir. Bu havyarın siyah olanları makbuldür. Bu havyar dünyanın en pahalı havyarı olup “Beluga” olarak adlandırılır.
 
Muğla’da Köyceğiz ile Dalyan beldemiz arasındaki kanalda ve kıyı sularda yaşamakta olan yerli kefal balıklarının havyarı da son yıllarda değerli havyarlar arasına girmiştir. Dalyan’da yetişmekte olan 5 çeşit yerli kefalden elde edilen havyar, işlendiğinde Türk Mutfağı Yemek Arşivinde ” fıska” adını almakla beraber yerli halk arasında “balık yumurtası” ve “havyar” olarak ta bilinmektedir. 
 
İşlenme şekli tuzlanarak kurutma yöntemidir. Daha uzun süre dayanabilmesi için bal mumu ile mumyalama işlemi yapılmaktadır. Son yıllarda sadece yurt içi değil yurt dışından da talepler gelmekte olup, söz konusu havyar Dalyan beldemiz için önemli geçim kaynağı haline gelmektedir.
 
Havyarın insan sağlığı üzerinde önemli etkileri rapor edilmiştir. Çiğ olarak Ya da fıska olarak tüketilen havyarın faydalarına değinmek gerekirse:
 
Havyar Köftesi Ve Dalyan Fıskası
Balık yumurtası, cildi yenileyici ve kırışıklık önleyici özelliği sayesinde yaşlanmayı geciktiriyor.
Özellikle açık yaraları iyileştirici etkisi olan havyar, kısa sürede iyileşme sağlıyor.
Beyin üzerindeki geliştirici ve zihin açıcı etkisi bilinen havyarda, bol miktarda b12 vitamini bulunuyor.
 
Ayrıca tam bir protein deposu olan havyar halsizlik, yorgunluk gibi şikâyetlere iyi geliyor.
Enerji veriyor. Afrodizyak etkisi ile de harikalar yaratıyor.
Dalyan balıklarından elde edilen havyar ile yapılan fıskayı denemenizi tavsiye ediyorum.
 
Havyar Köftesi Ve Dalyan Fıskası
Çiğ Havyar Nasıl Pişirilir?
Şimdi Gelelim Tarifimize:
 
En iyi Köfte Tariflerinden Havyar Köftesi Nasıl Yapılır?
Yerli Halk Tarafından Genellikle Unlanarak Tavada Pişirme Tekniği Bilinmektedir, Ancak Havyar Köftesini Denemenizi Tavsiye Ederim.
 
Havyar Köftesi İcin Kullanılan Malzemeler:
 
*     300 Gram Kefal Havyarı
*     2 Yemek Kaşığı Un
*     İnce Kıyılmış Maydanoz
*     1 Adet Yumurta
*     Tuz
*     Karabiber
*     Sıvı Yağ
 
Havyar Köftesi Yapılış Tarifi:
 
Havyar Köftesi Ve Dalyan Fıskası
Havyarları yıkayın. Suyunu süzmesi için bir süzgece alın.
Süzülen havyarların üzerindeki zarı çıkarın.
Havyarları bir kabın içine alın. Üzerine yumurta, un, maydanoz, tuz ve karabiberi ilave edip karıştırın.
 
Bir tavaya sıvı yağ koyun ve ocakta ısıtın.
Havyarı bir yemek kaşığı ile kızgın yağa dökün ve arkalı önlü kızartın.
Afiyet olsun.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler