loader
Patates Salatası Tarifi

Patates Salatası Tarifi

Patates Salatası Tarifi,patates mahsulüne zarar ihras ettiğin istima olunmuştur. Eğer mahsule zarar vermeye...

Patates Salatası Tarifi
Patates Ezme Salatası Kullanılan Malzemeler
 
*   4 Orta Boy Patates, 
*   4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı, 
*   Yarım Demet Dereotu, 
*   2 Diş Sarımsak, 
*   1 Limonun Suyu, 
*   Tuz. 
 
Patates Salatası Yapılış Tarifi
Patatesleri yıkayın, tuzlu suda yumuşayana kadar haşlayın, süzüp hemen soyun. Nohut büyüklüğünde doğrayın.
 
Zeytinyağını ekleyin ve karıştırın. Patatesler haşlanırken dereotunu ayıklayın ve ince ince kıyın. Sarımsağı soyun ve biraz tuzla havanda dövün. 
 
Üzerine kıyılmış dereotunu ve limon suyunu koyun ve karıştırıp ezilmiş patateslere ekleyin.
 
Bu salatayı yaparken patatesleri sıcak sıcak çiğ bir yumurta ekleyebilirsiniz. "Geleneksel Türk Mutfağı, Yöresel Yemekler, Yöresel Mutfaklar, Osmanlı Saray Mutfağı, Osmanlı Yemek Kültürü, İştah Açıcılar, Salata Tarifleri"
 
Patates İle İlgili Osmanlıda Saray Mutfağından Dipnotlarda;
Osmanlıya son gelen ürünlerden patates (19. Yy. son çeyreği) Devlet vergiden muaf tutarak ve valiler vasıtasıyla ekimi teşvik ediliyor. köstebeklerin ürüne zarar vermesinden dolayı devlete yapılan şikâyetin karşılığında afyon sandıklı mahkemesinin kararında (murasile): 
 
Hayvanatı muzırra’dan, köstebek namı mahluk;
sandıklı köyündeki Apikoğlu Mehmet’in ilgili mevzideki ekilen olan patates mahsulüne zarar ihras ettiğin istima olunmuştur. Eğer mahsule zarar vermeye devam edersen Allah’ın ve peygamberin laneti üzerine olsun. ” demiştir. Daha sonra yetkililerin konudan haberdar olması üzerine ilam – yazan memur görevinden azledilmiştir..!
 
Günümüzde, milli yemeklerimiz dediğimiz birçok yemeğin geçmişi gerçekte çok da eski değildir. Fatih Sultan Mehmet döneminde domates, Kanuni Sultan Süleyman Han’ın zamanında ise biber yoktu. Ayrıca patates ise ilk defa sarayda 1840 yılında nark kayıtlarına geçmiştir..!
 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler