loader
Limonlu Çiğ Hamsi Tarifi

Limonlu Çiğ Hamsi Tarifi

Limonlu Çiğ Hamsi Tarifi, Osmanlı Saray Mutfağı, Yöresel Mutfaklar, Geleneksel Türk Mutfağı, deniz...

Evliya Çelebinin Seyahatnamede Belirttiği Yemekler ve Pişirme Teknikleri
Seyahatname' de yüzlerce yemek ve yiyeceğin adı geçtiği halde bunlara konulan malzemeler veya pişirme tekniği belirtilenler çok değildir. En detaylı tarif, Trabzon' da yapılan hamsi pilakisi içindir. Bu tarif, olduğu gibi bir yemek kitabına konulabilir [11 53].
 
Trabzonluların hamsi balığına düşkünlükleriyle ilgili çeşitli fıkralar anlattıklarını söyleyerek bunlardan ikisini aktarıyor:
Hamsi akınını balık dellalları borularla haber verince, halk "Namaz bulunur amma hamsi bulunmaz" diyerek camiden ayrılırmış [II 53]. Bir diğeri de, hamsi akınını duyunca hamamdan peştemalla çıkan beş adamla ilgilidir.
 
Limonlu Çiğ Hamsi Tarifi
Limonlu Çiğ Hamsi Kullanılan Malzemeler
 
*   12 Adet İri Hamsi, 
*   2 Diş Sarımsak, 
*   1 Çay Kaşığı Tuz. 
*   1 Tatlı Kaşığı Rezene Tohumu, 
*   2 Limonun Suyu, 
*   1 Çay Kaşığı Taze Çekilmiş Karabiber. 
 
Limonlu Çiğ Hamsi Yapılış Tarifi
Hamsileri önce bir güzel temizleyin, yayvan bir cam kaba derileri alta gelecek şekilde balıkları açarak bir sıra yerleştirin. Tuzu ekin, rezeneleri ve ince kıyacağınız Sarımsakları serpin, karabiberi balıkların üzerinde gezdirin. Limon suyunu balık filotolarını örtecek kadar dökün. 
 
Kabınız ufak, balıklarınız daha fazla ise ikinci bir sırayı da, aynı şekilde yapın. Üzerini kapatın buzdolabına koyarak en az 24 saat bekletin. Servis yapmadan önce limon suyundan çıkartarak üzerine sızma zeytinyağını gezdirip sofraya getirin. Aynı mezeyi sardalya ile de yapabilirsiniz. 
 
Bu durumda buzdolabında 2-3 saat bekletmek yeterli olur. Balıkların üzerine koyulan rezene tohumunun kokusunu sevmediğiniz takdirde yerine fesleğen, dereotu veya maydanoz kullanabilirsiniz. "Osmanlı Saray Mutfağı, Yöresel Mutfaklar, Geleneksel Türk Mutfağı, deniz ürünleri,  İştah Açıcılarımız"
 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap