loader
Limon Soslu Hamsi Tarifi

Limon Soslu Hamsi Tarifi

Evliya Çelebi'nin Diliyle Yemekler ve Pişirme Teknikleri Seyahatname' de yüzlerce yemek ve yiyeceğin...

 
Evliya Çelebi'nin Diliyle Yemekler ve Pişirme Teknikleri
Seyahatname' de yüzlerce yemek ve yiyeceğin adı geçtiği halde bunlara konulan malzemeler veya pişirme tekniği belirtilenler çok değildir. En detaylı tarif, Trabzon' da yapılan hamsi pilakisi içindir. Bu tarif, olduğu gibi bir yemek kitabına konulabilir [11 53].
 
Bursa'nın kirde kebabı, ikiye bölünen kestaneleri etle birlikte şişte pişirilerek ve kebab yağı sürülerek hazırlanıyor [il 23], Beypazarı'nda yapılan kavun zerdesine tarçın ve karanfil konuluyordu [II 243]. 
 
Limon Soslu Hamsi Tarifi
Limon Salçalı Hamsi Kullanılan Malzemeler
 
*    12 adet iri hamsi, 
*    3 yemek kaşığı zeytinyağı, 
*    2 limonun suyu, 
*    1 çay kaşığı taze çekilmiş karabiber, 
*    yarım çay kaşığı tuz, 
*    yarım demet dereotu. 
 
Limon Soslu Hamsi Yapılış Tarifi
Hamsilerin kafalarını kopartın. Içlerini temizleyin. Yıkayın, biraz una bulayın. Bir kaç dakika bekleyip kolayca ortalarındaki kılçıkların etlerini zedelemeden çıkartın. Bu şekilde elde edeceğiniz hamsi filetolarını kanlarının tamamen çıkması için 15 dakika soğuk suda bekletin. Bir kaba derileri alta gelecek şekilde balıkları açarak yan yana yerleştirin. 
 
4 kaşık su koyup beş dakika süre ile buğulama yapın. Soğutun. Balıkları zedelemeden bir servis tabağına alın. Zeytinyağını, limon suyunu, tuzu ve karabiberi çırparak karıştırın. Üzerlerine gezdirin. Ayıklayıp kıyacağınız dereotunu serpin ve sofraya getirin. 
 
Aynı mezeyi sardalya ile de yapabilirsiniz. Dereotunu sevmediğiniz takdirde onun yerine fesleğen veya maydanoz kullanabilirsiniz. "Osmanlı Saray Mutfağı, Geleneksel Türk Mutfağı, Bölgesel Mutfaklar, Yöresel Mutfaklar, Balık Yemekleri"


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler