loader
Arpacık Soğanlı Kapama Tarifi

Arpacık Soğanlı Kapama Tarifi

Arpacık Soğanlı Kapama Tarifi, Osmanlı saray mutfağında ve geleneksel Türk mutfağında etli yemekler...

 
Osmanlı saray mutfağında ve geleneksel Türk mutfağında etli yemekler, fırın yemekleri, kıymalı yemekler, tencere yemekleri sofraların vazgeçilmez çeşitlerinden biriydi. Bu yemekler bölgesel mutfaklarımızda ve yöresel mutfaklarımızda da ahali tarafında tercih edilerek coğrafyadaki ürünler dikkate alınarak halen yaşatılmaktadır.
 
Arpacık Soğanlı Kapama Tarifi
Kullanılan Malzemeler 
 
*    1⁄2 Kg. Kuzu Eti Kuşbaşı Doğranmış
*    1/1 Kg. Arpacık Soğan/
*    3-4 Demet Taze Soğan
*    Bir Çorba Kaşığı Tereyağı,
*    5-6 Diş Kabukları Soyulmamış Sarımsak (Arpacık Soğanlı Kapama İçin)
*    1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (Arpacık Soğanlı Kapama İçin)
*    Tuz, 
*    Karabiber, 
*    Taze Nane 
 
Arpacık Soğanlı Kapama Yapılış Tarifi
Kuzu eti yıkanıp kendi suyunu çekip 5-6 dakika tencerede döndürülür, arpacık soğanlar kabukları soyulup yıkandıktan sonra etin içine karıştırılıp bir çorba kaşığı tereyağı ilavesi yapılır. 
 
kısım ateşte karıştırılarak kavrulurken içine bir tatlı kaşığı kadar domates salçası ve 5-6 diş kabukları soyulmamış iyi yıkanmış sarımsaklar da ilave edilerek bir o kadar daha kavrulur, yeteri kadar tuz ilave edilen kavrulmuş Kullanılan Malzemeler üzerine çıkacak kadar sıcak su ilave edilir. 
 
Tencerenin kapağı kapatılıp kısık ateşte pişmeye bırakılır. Yaklaşık 20-25 dakika kontrollü bir şekilde pişirilir. (Soğanların dağılmaması gerekmektedir). Yemek tabaklarına aktarılan yemeğin üzerine kara biber serpilerek servis yapılır. 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler