loader
Elbasan Tava Tarifi

Elbasan Tava Tarifi

Elbasan Tava Tarifi, Osmanlı saray mutfağında etli yemekler, fırın yemekleri sofraların vazgeçilmez çeşitlerinden biri...

 
***Osmanlı Saray Mutfağında aşçılar 1826’ya kadar bilindiği gibi Bolulular değildir_! Mutfak o zamanlar askeri bir OCAK olarak kabul ediliyordu. Kıdem ise Türk ailelerden halife ve üstat olmak kaydıyla; 16. Yy. ilk çeyreğinde devşirmeler. 16. Yy. ikinci çeyreğinde devşirme ağırlıklı acemi oğlanları, 16.yy. son çeyreğinden sonra kul kardeşleri ve üstat oğlanları idi.
 
Damat İbrahim paşa Nevşehir’i kurduktan sonra Nevşehirliler saray mutfağında çoğunluğu sağladı. Ama 1826 ‘da yeniçeri ocağının kaldırılmasına istinaden yeniçeriliklere destek verdikleri gerekçesi ile Nevşehirliler ‘in islerine sarayda son verildi. O döneme kadar İstanbul’da meşhur oldukları için yani 1826 dan sonra % 70 oranında BOLU’ lu lar saray mutfağına alınmaya başlanmıştır..! İnanmayan gider saray defterlerini inceler...  Kaynak- Saray mutfağı çalışanlarının maaş defterleri..!
 
Elbasan Tava Tarifi
Kullanılan Malzemeler 
 
*    500 Gr Kuzu Eti (Kemikli Tercihen İncik)
*    1 Su Bardağı Un
*    1 Su Bardağı Yogurt
*    3 Adet Yumurta
*    2 Yemek Kaşığı Margarin/Tereyağ
*    Yeteri Kadar Tuz, 
*    Karabiber, 
*    Kırmızı Pul Biber 
*    1 Su Bardağı Su 
 
Elbasan TavaYapılış Tarifi
Et yıkandıktan sonra bir su bardağı su ile orta ısılı ateşte yeteri kadar tuz ilavesi ile pişirilecek. Pişen etler tercihe göre kemiklerinden ayrılıp bir fırın tepsisine/kabına eşit bir şekilde serilecek. 
 
Diğer tarafta tereyağda az kavrulmuş un; yoğurt, yumurta ile iyice çırpılacak bu karışıma et suyu da ilave edilip tekrar karıştırılacak ve bu karışım etlerin üzerine düzgün bir şekilde dökülüp daha önce ısıtılmış orta sıcaklıktaki fırında üzeri kızarıncaya kadar bırakılacak. 
 
Elbasan Tava Servis
Servis tabağına alınacak yemeğin üzeri karabiber veya kırmızı pul biber ile süslenebilecek. 
 
Osmanlı saray mutfağı ve Osmanlı ve Türk Mutfağında etli yemekler, fırın yemekleri sofraların vazgeçilmez çeşitlerinden biriydi.
 

   • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler