loader
Kızılcık Şerbeti Tarifi

Kızılcık Şerbeti Tarifi

Kızılcık Şerbeti Tarifi, Defterdarzade Mehmed Paşa'nın aşçılarıyla ilgili anlatılanlar, saray çevresi mutfağının üstün...

Kızılcık Şerbeti Tarifi
Kızılcık Şerbeti Malzemeler: 
 
*    300 Gr Kuru Kızılcık
*    8 Su Bardağı Su
*    4 Çorba Kaşığı Toz Şeker 
 
Kızılcık Şerbeti Hazırlanışı: 
Su, şeker ve kuru kızılcıklar tencereye alınır ocağa konur. Renklerini verip kızıl- cıklar yumuşayıncaya kadar kaynatılır. 4-5 saat dinlendirip süzülür. Soğuk servis edilir. 
 
***Kızılcık şerbeti boğaz ağrıları ve iltihap- larına iyi gelir. Nezle ve grip gibi hast- alıkların tedavisinde kullanılabilir. Cilt ve saç sağlığının korunmasına yardımcı olabilir. Saç dökülmesi sorununu giderir. 
 
Cranberry Sherbet 
Ingredıents : 
*    300 Gr Dry Cranberry 
*    8 Glasses Of Water 
*    4 Tablespoons Of Granulated Sugar 
 
Preparatıon : 
Put water, sugar and dried cranberries in a pot. They give their colors and it is boiled until the cranberries soften. It is rested for 
4-5 hours and sieved. It is served cold. 
 
*** Cranberry sherbet is good for sore throats and inflammation. It can be used in the treatment of diseases such as cold and flu. It can help to protect skin and hair health. It solves the problem of hair loss. 
 
Osmanlı Saray Mutfağında Ve Şehirlerde Halkın Neler Yiyip İçtiklerini Öğreniyoruz: 
İstanbul'un bozahanelerinde sunulan sakatat çeşitleri [I 247], Rum balık aşçılarının pişirdikleri deniz ürünleri ve perhiz sırasında pişirdikleri çeşitli etsiz sebze yemekleri, Şam'ın kahvehanelerinde satılan çay, salep, süt, palude gibi içecekleri Muhteşem bir mutfak teşkilatıyla seyahat eden ve büyük bir gurme olan Defterdarzade Mehmed Paşa'nın aşçılarıyla ilgili anlatılanlar, saray çevresi mutfağının üstün niteliğini yansıtıyor.
 
Eldiven takmak mecburiyetinde olan bu aşçıların her biri ayrı bir konuda uzmandır:
hamurcu, kebapçı, köfte kebapçı, yahnici, tatlıcı, çorbacı, dolmacı ve kıymacı. Yeni ve lezzetli bir yemek icad eden aşçılar da ödüllendiriliyor, giysisi, eli veya tırnağı kirli bulunanlar iki yüz kızılcık değneği yiyordu. 

   • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler