loader
İçli Tava Hamsi Tarifi

İçli Tava Hamsi Tarifi

İçli Tava Hamsi Tarifi, Osmanlıda saray mutfağın da ve Yöresel mutfaklarımıza ait balik yemekleri tariflerinden...

 
Evliya Çelebi'nin Diliyle Yemekler ve Pişirme Teknikleri
Seyahatname' de yüzlerce yemek ve yiyeceğin adı geçtiği halde bunlara konulan malzemeler veya pişirme tekniği belirtilenler çok değildir. En detaylı tarif, Trabzon' da yapılan hamsi pilakisi içindir. Bu tarif, olduğu gibi bir yemek kitabına konulabilir [11 53]. Bursa'nın kirde kebabı, ikiye bölünen kestaneleri etle birlikte şişte pişirilerek ve kebab yağı sürülerek hazırlanıyor [il 23], Beypazarı'nda yapılan kavun zerdesine tarçın ve karanfil konuluyordu [II 243]. 
 
İçli Tava Hamsi'si Osmanlı saray mutfağın da ve Yöresel mutfaklarımıza ait balik yemekleri tariflerinden olan İçli Tava Hamsi'si yemeğimiz  once karadeniz mutfağın da ve geleneksel Türk mutfağının da vazgeçilmezleri arasında zamanla yerini almıştır.
 
İçli Tava Hamsi Tarifi
İçli Tava Hamsi Malzemesi :
*   1 kg hamsi
*   ½ kg pirinç
*   1 çay bardağı zeytinyağı
*   100 gr. kuru üzüm
*   5 adet orta büyüklükte soğan
*   40 gr. dolmalık fıstık
*   ½ demet maydanoz
*   1 çay kaşığı tuz, 
*   karabiber, 
*   nane,
 
İçli Tava Hamsi Yapılış Tarifi
Hamsiler ayıklanarak kılçıkları çıkarılır. Yıkanır ve tuzlanır. Bir tencereye yağ konur. Önce iç fıstık, sonra sıra ile kuru üzüm, soğan ve yıkanmış pirinç yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Pirinç seviyesine kadar kaynamış su katılarak tencerenin ağzı kapatılır. 
 
Pirinç yarı pişme durumunda iken ateş kısılır. Üzerine yağ dökülür. Karabiber. Nane ve maydanoz ilave edilir. İç pilav dinlendirmeye bırakılır. Yağlanmış yuvanlat borcam veya tepsiye hamsiler açılarak sırt kısmı yere gelecek şekilde dizilir. 
 
Tepsinin kenarına da hamsiler düzgün bir şekilde yerleştirilir. Hazırlanan iç pilavı tepsiye dökülür. Kaşıkla düzeltilir. Kenarındaki hamsiler pilavın üzerine kapatılır. 
 
Ayrıca pilavın üst kısmı tamamen kapanacak şekilde hamsiler dizilir. Kızgın fırında hamsiler kızarıncaya kadar pişirilir. Sıcak olarak servise sunulur.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler