loader
Ilıbada Dolması Tarifi

Ilıbada Dolması Tarifi

Ilıbada Dolması Tarifi, Bulgur, sıcak suyla kabartılır. Soğuduktan sonra kese yoğurdu , Osmanlı saray mutfağı...

 
Ilıbada Dolması Tarifi - Kütahya
 
Ilıbada Dolması Tarifi Kullanılan Malzemeler : 
*    5 Bağ Ilıbada ya da Pazı
 
Ilıbada Dolması Tarifi İç Harcı İçin:
*    1 Kase Pilavlık Bulgur
*    1 Kase Süzme Yoğurt
*    1 Demet Taze Soğan
*    1 Soğan
*    Tuz, Nane
*    1 Su Bardağı Zeytinyağı
*    1 Su Bardağı Su 
 
Ilıbada Dolması Tarifi Hazırlanışı: 
Bulgur, sıcak suyla kabartılır. Soğuduktan sonra kese yoğurdu , ince doğranmış soğan ve ince doğranmış taze nane ile yoğrulur. İsteğe göre karabiber veya kırmızı biber ilave edilir. 
 
Labadalar sıcak suda az haşlanır. Haşlanan labadaların dışındaki damar kısmı kesilerek inceltilir. Labadaların içine, önceden hazırlanmış olan iç konarak sap kısmından uca doğru muska şeklinde sarılır. 
 
Labadaların damarlı kısmının (tersinin içe gelmesine özen gösterilir. Sarma işlemi bittikten sonra sıvı yağ ile yağlanmış tencerenin dibine iki sıra labada yaprağı serilerek hazırlanmış olan dolmalar dizilir. 
 
10-15 dakika pişirilen dolmalar ocaktan indirilerek dinlendirilir. İsteğe göre sıcak veya soğuk olarak servise sunulan ılıbada dolması, yoğurtla servis yapılır.
 
Ilıbada Dolması Tarifi ; Yöresel Mutfaklarımızdan Kütahya ve çevresine ait Geleneksel Türk mutfağındaki sebzeli yemeklerimizden ileri gelenleridir. Zaman zaman Osmanlı saray mutfağının da özel menüleri arasında yerini almıştır. Geleneksel olarak günümüzde basta Kütahya ve çevresinde olmak üzere bir çok bölgemizde de ilgili özel restoranlarda ve ahalide ise halen geleneksel adetleri yasatan aileler tarafından  halen yapılmaktadır.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler