loader
Bamya Yemeği Tarifi

Bamya Yemeği Tarifi

Bamya Yemeği Tarifi ; Tencerede kuşbaşı etler sıvı yağda sotelenir. İçine tereyağı ilave edilir. Soğanlar ve biberler ince ince...

 
Bamya Yemeği Tarifi
                                                                                
6-8 Kişilik
Pişirme Süresi: 30 dakika
 
Bamya Yemeği Tarifi'nin Malzemeleri    
*   500 gr Taze Bamya ya da 200 gr Kurutulmuş Bamya                     
*   250 gr Kuşbaşı Et     
*   2 Adet Orta Boy Kuru Soğan                                                   
*   2 Adet Domates                                                             
*   2 Adet Sivri Biber
*   2 Salkım Koruk ya da Yarım Limon Suyu
*   1 Çay Bardağı Sıvı Yağ
*   1 Çorba Kaşığı Tereyağı  
*   Su
 
Bamya Yemeği 'nin Yapılış Tarifi
Tencerede kuşbaşı etler sıvı yağda sotelenir. İçine tereyağı ilave edilir. Soğanlar ve biberler ince ince doğranıp tencereye eklenerek pembeleşinceye kadar pişirilir. Domateslerin kabuğu soyulup rendelendikten sonra karışıma ilave edilir. 
 
Karışımın üzerine çıkacak şekilde su ve limon suyu veya koruk suyu ilave edilir. Kısık ateşte kaynamaya bırakılır.
 
Eğer bamya kurutulmuş ise ayrı bir tencerede haşlanıp suyu süzülerek kaynayan suya ilave edilir. Bamya taze ise tencereye doğrudan konulur. Tencerenin ağzı kapatılarak yaklaşık 30 dakika pişirilir. İsteğe bağlı olarak iki diş sarımsak katılabilir. 
 
Koruk suyu bulunmadığı zaman limon tuzu da kullanılabilir. Tencerenin ateşi söndürüldükten sonra hemen ocaktan indirilmez. 5-10 dakika buharı ile bekletilir.
 
Bamya Alerjisi Teşhisi Ve Dikkat Etmeniz Gerekenler
İlk olarak bamya alerjisi ve diğer bir çok alerji testlerini siz kendiniz evde gerçekleştirebilirsiniz. Şöyleki vücut alınan besinleri sindirim sistemeleri tarafından algılamayabilir. Bunun sonucunda vücut direkt olarak bu besini yabancı besin olarak algılamakta direkt olarak tepkimeye geçmektedir. Tabi ki bu tepkime ile birlikte vücutta deri kısımlarda kızarma şişkinlikler, el ve bacaklarda şişkinlikler, baş dönmesi gibi bir çok farklı şekilde alerjiye bağlı olarak tepki vermektedir.
 
Vücutun verdiği bu tepkinin neden kaynaklandığını saptamak ise, deneme yanılma yöntemi ile gerçekleşir. Belirtmek gerekirse ülkemizde insanların besinlerde alerji olmalarında, besinlerin başında bamya gelmektedir. Özellikle bebeklerde bu oran yaygındır. Sizde günlük olarak bamya besini tükettikten sonra bir gün ara ile beklemeli ve daha önce denemediğiniz besinlerden bamya dışında başka hiç bir besini tüketmeyerek bir gün sonunda alerjiniz olup olmadığını saptayabilirsiniz.
 
Bununla birlikte bamya alerjisini olduğunuzdan emin olduktan sonra isterseniz de doktor kontrolünde teşhisini kesin olarak gerçekleştirebilirsiniz. Ve bu bilinçle sonraki hayatınızda bamya bitkisinden uzak durabilir veya doktor kontrolünde alerji ilaçlarını kullanarak vücudun yabancılık çektiği besinlere karşı tepkime vermesi engellenebilir. Bundan dolayı, bamya alerjisinde gerekli testleri evde yaptıktan sonra bamyaya bağlı alerjiler gerçekleşiyorsa en yakın hastaneye başvurmalısınız.

   • Facebook'ta paylaş

Yorumlar

  • Yorumlayan: Esma Koyuncu
    15.09.2018 Email: Esmakoyuncu********

    Tadı çok hoşuma gitmedi ama benim damak tadımla ilgili sanırım yine de tarifi hazırlayanların ellerine sağlık

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler