loader
Moraliya Tarifi (Karadeniz Bölgesi)

Moraliya Tarifi (Karadeniz Bölgesi)

Moraliya Tarifi ; Kiremite kara lahanalar yerleştirilip, üzerine temizlenmiş hamsiler koyulur. Üzerine...

 
Moraliya Tarifi (Karadeniz Bölgesi) 
 
Moraliya Tarifinin Malzemesi: 
*  Yarım kilo hamsi, 
*  kara lahana, 
*  yeşil soğan, 
*  maydanoz, 
*  bir baş kuru soğan, 
*  bir adet patates, 
*  bir miktar pirinç, 
*  bulgur, 
*  pul biber, 
*  karabiber, 
*  tuz, 
*  limon. 
Moraliya Tarifinin Yapılışı: 
Kiremite kara lahanalar yerleştirilip, üzerine temizlenmiş hamsiler koyulur. Üzerine yeşil soğan, maydanoz, bulgur ve pirinç ayrı ayrı eklenir. Patates ve kuru soğan halka şeklinde doğranarak kiremitin üzerine yerleştirilir.
 
Aynı işlem iki kez daha tekrarlanarak iki, üç kat olarak hazırlanan yemeğin üzeri son olarak lahanalar ile kapatılır.  Üzerine bolca limon sıkılarak fırında pişirilir. 
 
Karadeniz’de yemeklerde sıklıkla kullanılan hamsi, yörenin geçim kaynaklarındandır. Eskiden odun ateşinde pişirilen bu yemek teknoloji ve şehirleşmeden dolayı evlerde fırınlarda da yapılabilmektedir.
 
Has Aşçıbaşı Ahmet Özdemir'in Arşivinden -01-
Fatih Sultan Mehmet’in sofrasında Karidye (karides), balık yumurtası (beyzai mahi) kurutulmuş balık (çiroz)  kekikli morina baliği, ve istiridye var.
 
(15. yy şirvani- 26 çeşit deniz haşeratı listesi var. Ama bir gerçek daha var ki deniz ürünleri içki meclislerinde daha çok tüketilen bir sofra çeşidi idi..!
 
Has Aşçıbaşı Ahmet Özdemir'in Arşivinden -02-
Osmanlı döneminde “1820”  ikinci Mahmut ve elit çevreleri tarafından çok fazla rağbet gören kılıç balıkları boğazı hızlı bir şekilde Marmara’ya doğru geçince divani hümayuna müracaat ediliyor ve görüşme devlet meselesi haline getirilip kaptanı derya ya emir veriliyor.
 
“Marmara’dan kılıç balıklarının yakalanarak geri getirilmesi” diye. Ama bu gerçekleşmesine gerek kalmadan, kılıç balıkları kendiliğinden boğaza geri dönmüşlerdir..!
 

   • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler