loader

Sevgili Meslek Gönüllüsü Kardeşlerim;

Has Aşçıbaşı Ahmet Özdemir
Yazar:Has Aşçıbaşı Ahmet Özdemir
Bu yazı 352 kez okundu

Sevgili Meslek Gönüllüsü Kardeşlerim Kendinizi Geleceğimize Hazırlayınız !!!
Dünyanın incisi Anadolu, Türkiye, kültür ve medeniyetlerin var olup, yok oldukları bir coğrafyadır. Sahip olduğumuz tarihi lezzet miraslarımızın zenginliği, diğer dünya ülke mutfaklarının kıskanarak kopyalamaya çalıştıkları emsali olmayan ve tartışmasız gerçeğe dayanan değerler içerir. Osmanlı ve Türk mutfağımızın sadece Türkiye’den ibaret olduğunu düşünmeyiniz.

Mutfağımızın şimdi ve gelecekte; kültürünü, tarihini, mesleki zenginliğini, hem akademik hem de alaylı bir şekilde bilen şeflere ihtiyacı var. Sakın ha Sakın mesleğimizde, aranızda ve ekibinizde memleket milliyetçiliğine girmeyiniz. Her kes eşittir. Sözde değil özde Başarılı ve bilgili olan üstündür. Mutfağımızın dünyadaki 100 yıllık tanıtım eksikliği kaybımızı en kısa sürede kapatmaya odaklanmalıyız. Gerçek Osmanlı ve Türk mutfağının zenginliğini dünyaya mesleğimizde yeni yetişen sizler gibi başarılı kardeşlerimiz sayesinde tanıtacağız. 

Mutfağımızdaki ürünlere dünyanın her ülkesinde az veya çok bir sekilde rastlamanız mümkündür. Bu bilinç ile kendinizi her açıdan bir Türk şefi olarak geleceğe iyi hazırlayınız. Bildiğiniz bazı Mutfak kuralları dünyanın her yerinde aynı değildir. İyi bir "Aşçıbaşı" yönetici şef alanında her şeyi değil ama çok şeyi bilmek "zorundadır."

Ülkemiz ve milletimiz mutfağımız ile de tarihte olduğu gibi tüm dünyaya ornek hakettiği yere sizler sayesinde yeniden gelecektir, ve yine sizler sayesinde gerçek yeri olan hakettiği zirveye konulacaktır. coğrafyamızın tarihi lezzetlerini taklit edenlerin bile belirli bir noktaya geldigi günümüz dünyasında bu alanda “gerçek ve asıl” olan yani “bizlerin” bunu başarması tarihimize ve ülkemize karşı boynumuzun borcudur.

Mesleki açıdan Kesinlikle Türkiye’de dernek ve federasyonlardan üye olmanız karşılığında herhangi bir başarıya dayalı olmaksızın "yalandan" verilen o madalyalara ve başarı belgelerine güvenmeyin. Önemli olan icraattır, gösteriş değil !!! Önemli olan popülerlik değil , bilgili olmaktır !!! 

Size Bir Örnek Veriyorum Empati Yapınız Lütfen;Önce kendi mutfağımız olmak üzere Mesleğinizde belirli bir tecrübeden sonra başka mutfakları da bilmek zorundasınız. Yönettiğiniz mutfakta 60 kişi var, menünüz dahilinde 4 ayrı ülke yemekleri yapılıyor. Alakart, banket, oda servisi ve açık büfe hizmeti veriyorsunuz.

7 ayrı ülkeden personelleriniz. Ağırlık, sıcaklık, uzunluk birimleri farklı, mutfağınızda 3 farklı dil konuşuluyor. Kepçeniz, kevgiriniz, tencereniz, ocağınız bile farklı. Bırakınız mutfağı işletmenizin tamamında dahi kendi dilinizi konuşabileceğiniz bir tane daha "Türk" yok. Dil, din, Irk, alışkanlıklar ve bölge gelenek, göreneklerini dikkate alarak kendi kimliğiniz gereği iyi değil “adil” bir şekilde öğretmek, yönetmek ve yaptıklarınız ile örnek olmak zorundasınız. 

“Dünyaca Ünlü” bir şef olmak istiyorsanız kendinizi kendi geleceğinize iyi hazırlayın… “memleketteki bir çok şef arkadaşımız gibi ellerinizi arkanıza bağlayıp; “ben şefim ekibim yapar.” Derseniz, Önlüklerinizdeki 1 metrelik “CHEF” yazılarına güvenerek ve dünya mutfağı diye uydur uydur salla muhabbeti ile mutfağa girerseniz 2 saatte bir balon gibi patlarsınız. Kovulmadan önce de “affınıza sığınarak” kuyruğunuza “teneke bağlarlar” bilesiniz!!!

 

Eğer dediklerimi dikkate almaz’ da günün birinde böyle bir mutfağa girerseniz yanlış ağaca çıkmış bir “PANDA” yavrusu gibi şaşırır, boş boş anlamsızca etrafınıza bakınır, olup bitenlere, mesai arkadaşlarınızın yaptıklarına anlam vermeye çalışırsınız. Takdir sizin...

Bizler Türk milletiyiz !!! sadece siyasette, ekonomide, sanayide, turizimimiz ve mutfağımız ile degil; her alanda hep beraber, her bölgemiz ile her sehrimiz ile basarili olmak zorundayız. inanırsak başarırız. bu konuda tarafımdan herhangi bir ücret karşılığı olmaksızın mutfak tarihimiz hakkında ilgili kaynaklar isteyebilirsiniz. bizler ulaşılmaz degiliz, “şahsım adına” siz meslek gönüllüsü kardeşlerimizin bu konuda yardımcılarıyız, unutmayınız… 

Mesleki Kütüphanemden Faydalanınız ; 

Bulamadığınız kaynakları da isteyiniz göndereyim. akdenizsef@gmail.com Bu konuda Ben sizin hizmetkarınızım. Yeterki siz öğrenmek isteyiniz. 

Unutmayınız !!!
Biz bizi bilmezsek kim bizi bilir?
Biz bizi yaşatmazsak kim bizi yaşatır?
Biz bizim tarihimize, kültürümüze, ecdadımıza sahip çıkmazsak kim sahip çıkar?

“Ben” im demeyene kim “sen” sin der?
Türk Milletimizin tarihi geçmişi sadece 94 sene değildir! 

İnsanlık tarihinde ne kadar geriye giderseniz gidin,
Türklere ve devletlerine ve obalarına rastlarsınız !
Tarihten Türk çıkarsa geriye hiç bir şey bulamazsınız !

Sınırlarımız gönlümüzdeki ve Mesleki AlanımızdakiKIZIL ELMA” dır !!!

Saygılarımla

|  Resmi Web Site  | Instagram  | Linkedin  | Facebook  | Google  | Academia  | Topuz-Kebab Kaynakca | @-Mail  |

Osmanlı ve Türk Mutfağı Dünya Gönül Elçisi Koord. Has Aşçıbaşı & Exc. Chef | Ahmet Özdemir