Usta'ya Saygı Lütfen !!!

Seyfi Ali ERŞAHİN
Yazar:Seyfi Ali ERŞAHİN
Bu yazı

 
Değerli meslektaşlarım, ustalarım, şeflerim, zarif ve naif ev hanımları ve genç öğrenci kardeşlerim hepinize iyi Günler iyi çalışmalar dilerim  Bu gün burada  bizim için çok önemli olan mesleğimizin gelişmesi ve daha ileriye gitmesi için önemli olan bir anektodu tartışacağız. Konumuz usta çırak kalfa ilişkisinde ustaya saygı  ve hürmet. 
 
Konuya biraz daha açıklık getirmek için biraz empati yapalım. Biliyorsunuz ki hepimiz bir veya bir çok usta ile çalışarak usta olduk çıraklık devresinde veya kalfalık devresinde bir çok meşaketlik çekmişizdir. Bununla bazen gurur duyarız bazen hüzünleniriz. Eğer ustamız bizi iyi yetiştirmiş  ise arkasından iyi sözler söyleriz. Eğer bizi dürüst namuslu yetiştirmiş ise her zaman iyi anarız, yada tersi olabilir.
 
Bizler yani duayen şefler artık eskisi gibi usta yetişmediğini ve bununda sebebinin yeni nesil gençlerin hazırcı olduğunu her bir şeyin artık hazır bulunulduğunu kolaylık sağlandığını belirtiyoruz. Tabi çağımız teknoloji çağı ve üretim daha kolay herşey makinalaştırılmış olduğu için beden gücü fazla kullanılmamaktadır. Tabi buda. Her şeyin hazırına alışmış olan yeni nesil gençler hemen havaya girip ben oldum havası ile trip yapar  oluyorlar. Buda gençlerde bir ahlaki çöküş oluyor.
 
 İnternete giren bir genç kardeşimiz bir reçetenin  3.5.çeşidini. Buluyor. Ve ben yaptım Oldu havasına giriyorlar.
 
Şimdi sonuca doğru gidersek herkes gençler veya yeni ustalar İnternet ten bazı reçeteler alıp paylaşıyorlar. Hatta zaman zaman bizlerde bakıp paylaştığımız oluyor. Ancak ben şahsım adıma bir fotograf dahi paylaşsam bunu  bu tabak filan kişiye aittir diyorum. Eger sahibi belli. Deyilse  elbette anonim olarak kalıyor.
 
Başımdan geçen bir olayı aktarmak istiyorum size geçenlerde bir kaç tabak resmi. Paylaştım bunu yaparken tabağım sahibinin sayfasından deyil internet'te sıradan bir tabak ve bunu  festival duyurusunda kullandım ancak hiç. Bir zaman bu tabak benimdir demedim yani emek hırsızlığı yapmadım. Yapmamda Emeğe saygım sonsuzdur eğer tabagım sahibini. 
 
Tanıyorsam  ondan izin alarak kullanır ve onun ismini yazarım  ama maalesef   birileri bu tabak benim nasıl kullanırsın benim tabagımı gibi laflar sarfederek etik olmayan yazı ile  bana yazdı işte İnternet karmaşası. Size  neyse fazla söze gerek yok. İiyi usta olmaktan daha ziyade iyi. İnsan olmak gerekir hepinize  saygılar..


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.