Avrupa'da Bursa Kirazı

Avrupa'da Bursa Kirazı

Şu anda Napolyon ve Ziraat 0900 kiraz hasadı yapılmakta. Başkanımızın da söylediği gibi ihracatçıların buraya gelmesiyle çiftçimiz mutlu oldu. Kiraz çoğu rahatsızlık için faydalıdır. Aynı zamanda kilo vermeye...

 
Bursa'nın İnegöl ilçesinde ihracat ürünü olan Kiraz Çeşitlerinden Napolyon kirazı hasadı başladı. Hasadı yapılan kirazların Almanya, İngiltere, Avusturya, Fransa gibi Avrupa ülkelerine ihracatı başladı.
 
İsaören Kırsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Erhan Ulu yaptığı açıklamada, "3-4 gündür gastronomi haritamızda Napolyon kirazımızın hasadına devam etmekteyiz. Bu yıl İnegöl’ün ova köylerinde ihracat firmalarıyla anlaşmalar yapıldı. 
 
Yaptığımız anlaşmalarla Napolyon kirazını göndermemiz sebebiyle Bursa Kirazı Napolyon piyasası biraz daha yükseldi. İhracatın girmesiyle iç piyasada da bir hareketlilik arz etti. Bu da doğal olarak üreticimizi memnun etti. 
 
Bahsettiğim bu köylerimizde Napolyon hasadı birkaç gün daha devam eder, akabinde diğer bayır köylerimiz; Kayapınar, Süleköy, Kıranköy’de yine firmayla yaptığımız görüşmeler sonucunda nasipse bayram sonrasında kiraz alımlarına devam edeceğiz" dedi.
 
Avrupa'da Bursa Kirazı
Avrupa ülkelerine kiraz ihracatı başladı
 
Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik ise, "İnegöl’ümüzün bereketli topraklarında bir haber daha yapıyoruz çünkü çok çeşitli ürünlerimiz bulunmakta. 
 
Bugün de kiraz hasadı yapan bir tarlaya geldik. 
 
Aslında kiraz hasadı başlayalı 20 gün oldu. Şu anda Napolyon ve Ziraat 0900 kiraz hasadı yapılmakta. Başkanımızın da söylediği gibi ihracatçıların buraya gelmesiyle çiftçimiz mutlu oldu. Bu kirazın yetiştiriciliğini bölgemizde 10 köyümüz yapmakta ve bin 500 ton civarında hasadımız yapılmakta. 
 
Bu kirazlarımız; Almanya, İngiltere, Avusturya, Fransa gibi Avrupa ülkelerine ihracatı yapılmakta. İnşallah böyle devam eder. 
 
Bu arada bayramdan sonra bin rakımlı köylerimizde bu fiyatlar daha da yukarı çıkabilecek. Orada da bayramdan sonra yeniden kiraz hasadı başlayacak. Henüz orada kirazlarımız olmuş değil" ifadelerini kullandı.
 
Kiraz çoğu rahatsızlık için faydalıdır. Aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olan bir meyve, yazın sıvı kaybını azaltmak ve serinlemek isteyenlerin de ilk tercihi oluyor. İşte kirazın saymakla bitmeyen faydaları...
 
* Kirazın Anti-İnflamatuar etkisi vardır:
 
İnflamasyon, vücudun hastalığa ve yaralanmaya verdiği doğal bir tepkidir. Kısa vadede sorun yaratmaz ama inflamasyonun süresi uzadıkça kronik sorunlar doğar. Sebzeler ve meyveler genellikle inflamasyonu azaltmada önemli rol oynar. Antioksidan ve anti-inflamatuar etkilerin yaşlanmayı yavaşlattığı, kalp, kanser, diyabet ve obezite gibi kronik hastalıklardan koruduğu bilinir.
 
* Kiraz Gut Hastalığı ataklarını önleyebilir:
 
Kirazın anti-inflamatuar özelliği gut hastalığını yatıştırmada etkili olabilir. Ani ve şiddetli eklem ağrılarıyla karakterize olan gut, kandaki yüksek ürik asit seviyeleri nedeniyle tetiklenir. Çünkü atık olan ürik asit, eklemlerde kristalleşerek ağrıya ve şişmeye neden olur. Kiraz ürik asit dengesini korumada yardımcı olabilir.
 
* Kiraz Tansiyon düşürücü etkisi olduğu bilinir:
 
Yüksek miktarda polifenol içeren kiraz, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Potasyum deposu kiraz, vücuttan fazla sodyumun atılmasını, potasyum-sodyum dengesinin sağlanmasını ve bu sayede de tansiyon seviyelerinin korunmasını sağlamada destekçidir. Yüksek tansiyon kardiyovasküler hastalıkların için önemli bir risk faktörüdür. Kiraz kalp sağlığının korunmasında etkilidir.
 
* Bağışıklık sistemi fonksiyonunda önemli bir yeri olan melatonin içerir: 
 
Kiraz, doğal bir melatonin kaynağıdır. İyi ruh hali ve uyku üzerinde belirleyici olan melatonin, uykusuzluk çekenler için uykuya dalmayı kolaylaştırır. Araştırmalar, kirazın uyku kalitesi ve süresini arttırdığına işaret ediyor. Ancak daha çok araştırmaya ihtiyaç bulunuyor.
 
* Kiraz Sporcular için yararlıdır:
 
Kirazın hem profesyonel hem amatör spor yapanlar için egzersiz sırasında dayanıklılığını artırdığına dair araştırmalar mevcut. Kirazın düşük glisemik indeks, anti-inflamatuar, anti-oksidatif ve kan akışını artırma özelliği sayesinde enerji verdiği düşünülüyor. Egzersiz sonrası kas hasarını ve ağrıyı hafifleterek kasların toparlanmasına da yardımcı olabilir.
 
Avrupa'da Bursa Kirazı
* Kiraz Kilo vermeye yardımcı olur:
 
Kiraz iyi bir lif kaynağı olarak zayıflama diyetlerine eklenebilecek bir meyvedir. Lifli besinler tokluk hissi vererek aşırı yemeyi engellerken tokluk süresini de uzatmış olur. Kiraz düşük glisemik indeksliyle de kilo vermede destekçiniz olabilir. Vitamin zengini bu meyvenin vücuttaki toksinleri de temizleyici bir özelliği bulunur.
 
* Kiraz Cildi canlandırır:
 
Kirazın cilde faydaları içerdiği vitamin ve minerallerden anlaşılabilir. C vitamini içeriği ile cilde parlaklık veren kiraz, antioksidanlar sayesinde de cildi matlaştıran ve yaşlı görünmesine sebep olan serbest radikallerle savaşır. Güneşin ciltte yarattığı lekelenme gibi hasarların giderilmesinde yine destekçidir. Kirazları püre haline getirip bir tutam zerdeçal ve bir tatlı kaşığı bal ile karıştırın. Elde ettiğiniz bu macunu yüzüne sürüp 10-15 dakika bekleyin ve daha sonra durulayın.
 
* Kiraz Kabızlık problemine çözüm olabilir: 
 
Yetişkin bireyler için günlük enerji ihtiyacına göre meyve tüketim miktarı üç porsiyon olmaktadır. Bir su bardağı dolusu kiraz (yaklaşık 10-12 adet) bir porsiyon meyveye karşılık gelirken, kabızlık problemi yaşayanlar gün içerisindeki tüm meyve tüketimini kiraz olarak tercih edebilmektedir. Ancak diyetlerine çeşitlilik katmak için diğer meyvelere de yer vermek isteyenler kirazı 1-2 porsiyon ile sınırlandırabilir.
 
Kiraz, çokça tüketebileceğiniz bir meyve değildir. Aşırı tüketiminde bağırsak hareketliliğini artırarak ishal yapabilir. Hatta kabızlık gibi sorunları olanlar genellikle kiraz sapı çayı içip rahatlama sağlayabilir. Potasyum içeriği kan sulandırıcı olduğu için kalp ve tansiyon sorunu olanlar daha dikkatli tüketmelidir.
 
Kiraz Kaç Kalori?
Bir porsiyon (100 gram) kadar kiraz 63 kaloridir. Besin değerleri ise şöyledir:
 
* Protein: 1 g
* Yağ: 0.2 g
* Karbonhidrat: 16 g
* Lif: 2 g
* Potasyum: 222 mg
* C vitamini: 7 mg
 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler