Tam Zamanı, İstavrit 10 Lira, Peki İstavrit Nasıl Pişirilir?

Tam Zamanı, İstavrit 10 Lira, Peki İstavrit Nasıl Pişirilir?

İstavritlerinizi ayıklanmış olarak güzelce aldınız ya da evde pişmeye hazır bir hale gelecek şekilde ayıkladınız. Acaba istavriti nasıl pişirsem? diye..

Tam Zamanı, İstavrit 10 Lira, Peki İstavrit Nasıl Pişirilir?
 
Karadeniz'de balık tezgahlarının gözdesi "istavrit" oldu.
 
Karadeniz'de istavrit bereketi devam ediyor. Tezgahlarda baş köşede yer alan istavrit, uygun fiyatıyla da en çok tercih edilen balık.
 
Balık av sezonu başlayalı 1 ay oldu. Karadeniz özellikle istavrit bolluğuyla yüzleri güldürüyor.
 
Değişen hava şartları nedeniyle tezgahlarda palamut ve hamsi bol bulunmasa da tezgahların başında istavrit yer alıyor. Uygun fiyatıyla da vatandaşların başlıca tercihi arasında.
 
Trabzon ve Rize'de istavritin kilosu 10 liradan satılıyor.
 
İstavritten yüzü gülen balıkçının ve halkın bir umudu da hamsi.
 
Hamsi ve palamut 30-35 lira
 
Trabzon'da hamsi ve palamut fiyatları 30 ile 35 lira arasında değişiyor.
 
Balıkçılar ilerleyen günlerde en iyi balık yemeklerinden palamut ve hamside de bolluk bekliyor.
 
İstavritlerinizi ayıklanmış olarak güzelce aldınız ya da evde pişmeye hazır bir hale gelecek şekilde ayıkladınız. Şimdi sırada pişirme var. Ama "Acaba istavriti nasıl pişirsem?" diye düşünüyorsunuz diyelim... İşte o an bu farklı pişirme yöntemleri gelsin aklınıza.
 
İlk olarak tabii ki istavrit tavadan söz edeceğiz size. İstavritin en sevilen hali olan istavrit tavayı en lezzetli şekilde, fazla yağ çekmesine engel olarak pişirmek maharet isteyen bir iş aslında. Ama inanın, püf noktalarını öğrendikten sonra istavrit tavayı sizden güzel yapan olmaz, öyle de iddialıyız.
 
Hadi o zaman hiç vakit kaybetmeden farklı istavrit pişirme yöntemlerini tüm püf noktalarıyla anlatmaya başlayalım.
 
İstavrit 10 Lira, Peki İstavrit Nasıl Pişirilir?
İstavrit tava nasıl yapılır?
 
İstavrit Tarifi İçin Malzemeler
*     1 kilogram istavrit
*     3/4 su bardağı mısır unu
*     1 tatlı kaşığı tuz
 
Kızartmak için:
*     1 su bardağı ayçiçek yağı
 
İstavrit Tarifinin Pişirme Önerisi
İstavritlerin kafa kısımlarını tutup çekerek iç kısımlarını da kolaylıkla ayıklayabilirsiniz. Ayıklanmış balıkları duru su çıkana kadar yıkamaya özen gösterin.Yanmaz yapışmaz tabanlı tavayı çok az miktarda yağlayıp balıkları halka şeklinde yan yana dizebilir, geniş bir kapak yardımıyla ters çevirerek her iki yönünü de kızartabilirsiniz.
 
İstavrit Tava Nasıl pişirilir?
Karın kısımlarını açıp iç kısımlarını temizlediğiniz istavritleri bol suda yıkayın. İç kısımlarına da gelecek şekilde azar azar serpiştirdiğiniz tuzla harmanlayın.
Fazla sularının süzülmesi için geniş bir süzgeç içinde bir kenarda bekletin.
İnce çekilmiş mısır ununu geniş bir tabağa alın. İstavritlerin ön ve arka yüzeylerini mısır ununa bulayın. İç kısımlarına çok fazla gelmemesine dikkat edin.
 
Geniş tabanlı ve sığ olmayan bir balık tavasında ayçiçek yağını kızdırın.
Tuzunu çeken ve fazla suyunu salan balıkları kuyruk kısımları tavanın orta kısmına gelecek şekilde yan yana dizerek kızartmaya başlayın.
Her iki tarafı da kızaran balıkları, kağıt havlu serili bir servis tabağına alıp kısa süre dinlendirdikten sonra sıcak olarak servis edin.
 
İstavrit Tarifinin Servis Önerisi
Arzuya göre limon dilimleri, çoban ya da patates salatası eşliğinde servis edebilirsiniz.


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler