Muğla Mutfağında Karanfilli Halka Nasıl Yapılır?

Muğla Mutfağında Karanfilli Halka Nasıl Yapılır?

Muğla yemek kültüründe Cavur Halkası nedir? Nasıl yapılır? Cavur Halkası yaparken nelere dikkat edilir? En farklı Yöresel mutfaklarımızın Yöresel Lez...

Muğla Mutfağında Karanfilli Halka Nasıl Yapılır?
Yöresel Lezzet Taşıyıcısı "Behiye Özdemir"
 
En iyi yöresel mutfaklarımızdan Muğla mutfak kültüründe Karanfilli Halka nasıl yapılır? Yöresel hamur işi tariflerimizden Muğla mutfağında Karanfilli Halka yapabilmek için hangi malzemelere ihtiyaç vardır?
 
Muğla yemek kültüründe Cavur Halkası nedir? Nasıl yapılır? Cavur Halkası yaparken nelere dikkat edilir? En farklı Yöresel mutfaklarımızın Yöresel Lezzet Taşıyıcılarından olan Behiye Özdemir’in kaleminden kendi yorumu ile mutfaklarınıza getirdik.
 
Karanfilli Muğla Halkasının tarihi nedir? Cavur Halkası nereden gelmiştir?
 
Karanfilli Halka (Cavur Halkası)
Behiye Özdemir
 
Karanfilli Muğla Halkası, diğer adıyla Cavur halkası, Muğla mutfağına Türk bir beyle evlenip, Muğla ya yerleşen bir Macar Hanım tarafından kazandırılmıştır.
 
En İyi Hamur İşi Tariflerinden Karanfilli Muğla Halkasının Nasıl Yapılır?
En Eski Yöresel Lezzetlerimizden Karanfilli Muğla Halkası İçin Kullanılan Malzemeler Nelerdir?
 
*     3 Adet Yumurta
*     2 Su Bardağı Şeker
*     1.5 Su Bardağı Yoğurt
*     1 Su Bardağı Zeytinyağı
*     *     1 Tatlı Kaşığı Dövülmüş Karanfil
*     2 Paket Kabartma Tozu
*     Aldığı Kadar Un
 
En İyi Muğla Lezzetlerinden Karanfilli Muğla Halkası Yapılış Tarifi:
 
Derin bir kabın içine yumurtalı kırıp, şekeri ekleyerek elimizle iyice çırpıyoruz, yoğurdu ve yağı ekleyip tekrar çırpmaya devam ediyoruz. Unu azar azar ilave ediyoruz, bu arada kabartma tozunu ve karanfili ekliyoruz ve ele yapışan bir hamur elde ediyoruz. 
 
Hamur kekle kurabiye hamuru arasında bir kıvamda olmalı. 20 dk kadar dinlendirdikten sonra, elimizi hafif yağlayarak, hamurdan parçalar koparıp, saç örtüsü veya halka şekli verip, tepsiye diziyoruz ve pişiriyoruz.
 
Karanfil hem kokusu hem tadıyla muhteşem bir tat veriyor.
 
Geleneksel Türk mutfağında Yöresel Lezzet Taşıyıcılarından "Behiye Özdemir" mevcut bilgileri dahilinde mutfağımıza katkılarından dolayı teşekkür eder çalışmalarında başarılar dileriz...


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler