Bademli Terbiyeli Tavuk Çorbası

Bademli Terbiyeli Tavuk Çorbası

Acı badem badem yağı, yemeklere lezzet katmak için kullanıl maktadır. Tatlı badem ise genelde çiğ olarak tüketil..

Bademli Terbiyeli Tavuk Çorbası
Bademli Terbiyeli Tavuk Çorbası İçin Kullanılan Malzemeler
 
*    1.5 Kg Tavuk (Bütün Olarak)
*    200 Gr Tatlı Badem
*    30 Gr Tereyağı
*    8 Su Bardağı Su
*    3 Çorba Kaşığı Kırık Pirinç
*    2 Tatlı Kaşığı Sirke
*    1 Tutam Safran
*    2 Yumurtanın Sarısı
*    1 Limon
*    2 Tatlı Kaşığı Nişasta
*    Nar Taneleri
*    Tuz
 
Bademli Terbiyeli Tavuk Çorbası Yapılış Tarifi

Safranı bir kahve fincanı sirkeli suda 2 saat demlendirin. 
Bademleri sıcak suda 15 dakika bekletip havanda ya da robotta ezin. 
Pirinci yıkayıp süzün. 

Tavuğu geniş bir tencereye alıp su ve bir tutam tuz ilave edin.
iyice yumuşayıp dağılıncaya kadar pişirin. 
Tencereyi ocaktan alın. Suyunu süzüp 6 su bardağı kadarını ayırın. 
Tavuk etini kemiğinden ayırıp didikleyin. 
 

Ölçülü tavuk suyunu (6 bardak) geniş bir tencereye aktarın, bir taşım kaynatıp pirinci ilave edin. 
Kısık ateşte pirinçler iyice yumuşayıncaya kadar arada bir karıştırarak 20-25 dakika pişirin.

Tereyağını tavada eritip bademleri yakmadan pembeleştirin ve çorbaya ekleyin.
15 dakika daha pişirin. 

Çorbanın terbiyesi için, bir kasede nişasta ve yumurta sarılarını iyice çırpıp limon suyunu ilave edin.
Sosu inceltmek için, pişmekte olan çorbanın suyundan 2 çorba kaşığı kadarını alıp karıştırın. 
 
Azar azar tencereye döküp sürekli karıştırarak çorbaya yedirin. 
Safranı suyuyla birlikte çorbaya ekleyin. 
Kısık ateşte 1-2 taşım kaynatıp ocaktan alın. 
Servis kaselerine önce didiklenmiş tavuk parçalarından istediğiniz kadarını paylaştırın, sonra çorbayı dökün. 
Nar taneleri ile süsleyin. Sıcak servis yapın.
 
 
Badem nedir? 
Bademin Faydaları nelerdir?
Badem daha çok Türkiye, İran, Suudi Arabistan, Lübnan, Suriye, Ürdün ve İsrail gibi ılıman iklimlerin olduğu ülkelerde yetişir. Tatlı badem ve acı badem olarak ikiye ayrılır. Acı badem badem yağı, yemeklere lezzet katmak için kullanılmaktadır. Tatlı badem ise genelde çiğ olarak tüketilmektedir. Bademin bir yan ürünü olan badem sütü aynı zamanda lezzetli bir içecek ve inek sütüne alternatif besindir.
 
Badem son derece yüksek besin ihtiva eder. E vitamini, kalsiyum, fosfor, demir ve magnezyum açısından zengin bir kaynaktır. Ayrıca, çinko, selenyum, bakır ve niasin içerir. Diğer bütün türleriyle karşılaştırıldığıda besin değerleri ve faydalı bileşenleri ile ön plana çıkmaktadır.
 
Bademin Faydaları
Bademin sağlık açısından birçok faydası vardır. Çağımızın önemli hastalıklarının başında olan stres ve kanser çeşitlerine karşı bünyeyei koruyucu özelliği vardır. Bunun yanında kabızlık, kolesterol, kemik sağlığı gibi birçok konuda ve çok geniş yelpazade insan sağlığına hizmet eder. Besinlerin emilimini hızlandırmak için tercihen aç karnına, doğrudan badem yiyebilirsiniz.
 
Badem ayrıca solunum bozuklukları, öksürük, kalp bozuklukları, anemi, iktidarsızlık, ve diyabet sorunlarının çözümü için tercih edilebilir.
 
Badem Beyin Sağlığına Faydalıdır: 
Badem insan beyninin gelişimi ve sağlığı için gerekli olan birçok elemente ve bileşen içermektedir. Sadece yetişkinler için değil, çocuklarında beyin sağlığı için faydalıdır. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltabilir. Bu konuyla ilgili olarak yapılan birçok bilimsel çalışma bademin içerdiği birçok besin kaynağının sinir siteminin genel sağlığını korumak için gerekli olduğunu ortaya koymuştur. Günde 6-7 tane ve düzenli olarak badem tüketmeniz sağlık açısından birçok fayda sağlayacaktır.
 
Badem Kolesterol Sağlığını Korur: 
Bademin düzenli olarak tüketilmesi, iyi ve kötü kolesterol seviyelerini denegelemeye yardımcı olur Bu özelliği kolesterolün dengesiz seyri sonucu oluşabilecek birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır. Diğer bir ifade ile bir problemi ortadan kaldırarak meydana gelebilecek birçok sağlık probleminin oluşmasına engel olur.
 
 
Badem Kemik Sağlığına Faydalıdır: 
Badem içerdiği pek çok vitamin ve mineraller yardımıyla mükemmel bir şifa kaynağıdır. İçerdiği bu maddelerin en önemlilerinden bir tanesi de fosfordur. Ayrıca 'osteoporoz' gibi yaşa bağlı sorunların başlamasını önlerken, fosfor yardımıyla kemiklerin ve dişlerin dayanıklılığını arttırır.
 
Badem Kalp İçin Mükemmel Bir Besindir: 
Bademde bulunan doymamış yağlar, protein ve potasyum kalp sağlığı için önemlidir. Bademin içerdiği E vitamini ayrıca etkili bir antioksidan olmasını sağlar. Bademde bol miktarda bulunan magnezyum kalp krizi önlemeye yardımcı olurken, aynı zamanda kalp hastalıkları riskini azaltır. Badem arter inflamasyona neden olan sorunların etkisini azaltır. Folik asit açısından da iyi bir kaynaktır. Bu nedenle arterlerde yağ leke oluşumuna neden olan homosistein seviyesini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, badem arter duvar hasarına karşı güçlü bir kalkan oluşturmak için E vitamini ile destek olur.
 
Badem Bağışıklık Sistemi Güçlendirir: 
Bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması için birçok maddeye ihtiyacı vardır. Bu maddelerden bir tanesi de alkalidir. Badem, alkali açısından çok zengin bir besin kaynağıdır. Bu madde bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarar. Aynı zamanda çeşitli hastalıklara neden olan sağlıksız koşulları bertaraf eder. Alkali 'katkısı ile birlikte, E vitamin karışımı ile birlikte badem güçlü bir antioksdiana dönüşür. 
 
İşte bu karışım sonucu bağışıklık siteminde onlarca hatta yüzlerce hastalığa neden olan serbest radikalleri yok eden mükemmel bir antioksidan ortaya çıkar. Bademin bol miktarda içerdiği E vitamini kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır ve kalp sağlığını korur. Bununla ilgili olarak yapılan araştırmalar E vitamini oranı yüksek olan insanların kalp rahatsızlıklarına yakalanma riski diğer insanlara göre %30-40 daha azdır.
 
Cilt Bakımı ve Badem: 
Cilt sağlığı açısından bademin faydaları bilinen bir şeydir. Badem yağı masajı genellikle yeni doğan bebekler için tavsiye edilir. Badem sütü ile cilt sağlığını koruyan sabunlar yapılmaktadır ve kozmetik sektöründe çok yaygın olarak kullanılmaktadır.
 
MUTFAK TARİHİMİZDENBadem Kan Basıncını Düzenler: 
Bademde bulunan potasyum kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca bol miktarda içerdiği sodyum kan basıncında meydana gelebilecek dalgalanmaları engeller. Kalp sağlığı için kan basıncının önemi büyüktür. Bu yüzden badem kan basıncını dengelerken aynı zamanda kalp sağlığını korumaktadır.
 
Badem Enerjiyi Arttırır: 
Badem manganez, bakır ve riboflavin içermektedir ve bu maddeler enerji üretimi için metabolizmaya çok yardımcı olurlar. Yolda yürürken bile kolayca bulabilir ve tüketebilirsiniz.
 
Badem Kanseri Önler: 
Ulusal Kanser Merkezi, yüksek diyet lifleri içeren bademin özellikle kolon kanserini önleme noktasına etkili olabileceğini belirtmiştir.
 
Badem Diyabete Karşı Koruma Sağlar: 
Badem özellikle yemeklerden sonra glikoz ve insülin seviyelerinde meydana gelen artışı azaltmak için yardımcı olur. Diyabet hastalarında sık sık yemek esnasında veya yemekten sonra meydana gelen şeker seviyesinin artması sorunu badem giderebilir. Ve şeker seviyesni sağlıklı bir seviyede tutabilir.
 
Gebelik Döneminde Badem: 
Badem yeni doğan bebeklerde doğum kusurlarını gideren folik asit içerir. Ayrıca, sağlıklı hücre büyümesi ve doku oluşumunu teşvik eder.. Doktorlar gebe kadınlara folik asit takviyesi reçetelerde verirler ama badem anne ve bebeğin sağlığını korumak için yeterli derecede folik asit içerir.
 
 
Badem Kilo Vermeye Yardımcı Olur: 
Birçok araştırma bademin kilo vermeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bademin bağırsak hareketlerini arttırdığı bilinen bir şeydir. Bu özelliği ile daha hızlı kilo verek isteyenlerin düzenli olarak kullanabileceği nadir besinlerdendir. Ayrıca içerdiği lifler yardımıyla toksinleri de temizler.
 
Badem Kabızlığı Önler: 
Bademin lif açısından zengin olduğunu söylemiştir ve diğer birçok lif açısından zengin olan gıdalar gibi badem kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte, sindirim sürecini kolaylaştırır, sindirim siteminin yorulmasını engeller. Günde 4 veya 5 tane badem yemeniz bile sindirim sisteminizin düzenli bir şekilde çalışmasına yeter.


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve "kaynak gösterilse" dahi iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz ve başka bir yerde yeniden yayıma konulamaz.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler

WhatsApp chat WhatsApp Danışma Hattı