loader
Sakarca Tava Tarifi

Sakarca Tava Tarifi

Çöplüce Otu, olarak halk arasında çoğunlukta Sakarca Otu bitkisi olarak ta bilinen sebze; Osmanlı ve Türk mutfağı...

Çöplüce Otu, olarak halk arasında çoğunlukta  Sakarca Otu bitkisi olarak ta bilinen sebze; Osmanlı ve Türk mutfağı ve geleneksel Türk mutfağında da sıklıkla yöresel yemeklerde Yumurtalı Kızartması  ve Çorbasıninda yapildigi sebzelerden biridir.
 
Sütlücen Otu olarakta bilinen Bu sebzelerden geleneksel mutfaklarımızda ve bölgesel mutfaklarımızda birçok yemek çeşitleri, salatalar, iştah açıcılar, yoğurtlular, zeytinyağlılar ve soğuk mezelerimiz, yöresel yemekler adı altında birçok farklı çeşitlerde yapılmaktadır.
 
Türk aşçı haberleri olarak size bu yemek tarifimizde Akyıldız Soğanı nedir? Tükürük otu nerede yetişir, Köpek Soğanı ve Çökülce Otunun faydaları nelerdir? Konularında bilgilendirmek istiyoruz. Türk aşçı haberleri olarak sizlere sunmuş olduğumuz yemek tarifleri hakkında negatif ya da pozitif yorumlarınızı belirtirseniz seviniriz.
 
MUTFAK TARİHİMİZDENSakarca Tava Tarifi
Kullanılacak Malzemeler
 
*    1 Bağ Sakarca
*    1-2 Adet Soğan
*    2 Adet Yumurta
*    2 Yemek Kaşığı Mısır Unu
*    Fındık Yağı, 
*    Tuz
 
Sakarca Tava Yapılış Tarifi
Sakarcalar yıkanır, ayıklanır, haşlanır ve doğranır.
Doğranan sakarcalara, soğan, yumurta, mısır unu, tuz ilave edilir, yoğrulur.
Yağlanmış tavada her iki yönü kızartılır.
Sıcak olarak servis edilir.
 
Çökülce Bitkisi "Sakarca" Otunun Faydaları ve Zararları
Yöremizde çökülce olarak bilinen "Ornithogalum umbellatum" bitkisi nerelerde yetişir. Faydaları zararları.
 
Kasım ayından Haziran ayına kadar genellikle fındık bahçelerinde, yol kenarlarında, çayırlık alanlarda yetişmektedir.  Genellikler nemli serin bölgeleri tercih eder.  Orta ve Doğu Karadeniz başta olmak üzere hemen hemen tüm Karadeniz’de doğal olarak yetişmektedir.
 
Bitki taze iken yani çiçeklenmeden önce yaprakları ve soğanı sebze olarak kullanılmakta. Sakarca genllikle mıhlama olarak tercih edilir. 
 
OSMANLI SARAY MUTFAĞISakarca Otunun Tıbbi Etkileri:
Vücuttaki  sivilceleri ve çıbanları olgunlaştırmada kullanılmaktadır. Soğan kısmı taze veya pişmiş olarak çıban ve sivilcelerin üzerine sarılmak suretiyle kullanılır. Ayrıca yenildiğinde kusturucu, idrar artırıcı ve kalbin kasılmasını güçlendirir.
 
Sakarca Otunun Toksik etkileri:
Taze olarak fazla oranda yenildiğinde zehirlenmelere yol açabilir. Bu yüzden pişirilmeden yenilmesi tehlikeli olabilir. Colchicine olarak bilinen bir alkaloit içermektedir.
 
Depresyon, ülser, kanser gibi ciddi hastalıklar için bu bitki kullanılır. Zihinsel sıkıntı ve ciddi fiziksel hastalıkların tedavisinde de kullanılır.
 
Hyacinthaceae  familyasından Ornithogalum cinsini oluşturan anavatanı Güney Avrupa olan çok yıllık otsu bitki türlerinin ortak adı.
Çöplüce özel olarak ekilip yetiştirilen bir bitki değildir. Bir önceki yılın çiçeklerinden dökülen tohumlardan çıkar... Genelde Fındık Bahçelerinde kendiliğinden Doğal olarak yetişir.


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer mesleki haberinizin yada yemek tarifinizin sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki prosedürleri inceleyerek gönderebilirsiniz. Yapılacak kısa değerlendirmeden sonra haberin altında sizin isminiz olacak şekilde içeriğiniz sitemizde yayınlanacaktır.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler

WhatsApp chat WhatsApp Danışma Hattı