loader
Tokat Kebabı Tarifi

Tokat Kebabı Tarifi

Tokat Kebabı, Yöresel mutfaklarımızdan Tokat ve çevresine ait geleneksel Türk mutfağındaki etli yemekleri...

 
Tokat Kebabı  ; Yöresel mutfaklarımızdan Tokat ve çevresine ait geleneksel Türk mutfağındaki  etli yemeklerimizden ileri gelenleridir. Zaman zaman Osmanlı saray mutfağının da özel menüleri arasında yerini almıştır. Günümüzde basta Tokat ve çevresinde olmak üzere fırın yemekleri Kebablar kategorisinde bir çok bölgemizde de ilgili özel restoranlarda ve ahali de ise halen geleneksel adetleri yaşatan aileler tarafından  halen yapılmaktadır.
 
Tokat Kebabı Tarifi
Tokat Kebabı Malzemeler:
 
*   3 Adet Patlıcan 
*   20-25 Adet Tokat Biberi ( Küçük) 
*   6-7 Adet Domates 
*   1 Kg. Kuzu Eti (Parça Kesilmiş) 
*   7-8 Baş Sarımsak 
*   3-4 Adet Orta Patates 
*   100 Gr. Kadar Kuyruk Yağı 
*   1 Tatlı Kaşığı Tuz 
*   5 Adet Lavaş Pide
 
Tokat Kebabı Hazırlanış Tarifi : 
Et tuzlanır, Patlıcanlar kabuğu soyulmadan uzunlamasına ikiye, sonra bir parmak boyunda kesilir. Patatesler soyulup yarım cm’lik halkalar şeklinde kesilir. Şişler bir parça kuyruk yağı ile silinerek yağlanır (Sebzeler kolay takılsın diye).
 
Önce bir parça kuyruk yağı, bir baş sarımsak (bütün olarak) sonra iri kuşbaşı doğranmış et, 1 parça patlıcan olmak üzere şişlere dizilir. Diğer şişlere tepesine yağ, sarımsak, alt kısımlarına biber, patates dizilip hazırlanır. Fırın özel yapılmıştır, Ateş iki tarafından yanar, şişler ortasında bulunan uzun demire takılır.
 
Şişlerin tepesine takılan kuyruk yağı eriyerek sebzenin üstüne akarak iyi yandan yanan ateşle kızarmasını sağlanır. Şişlerin alt kısmına konan tavalara dizilen dilimlenmiş domates üstüne akan yağlı et suları ile tatlanır. 15-25 dakikada pişen et ve sebzeler bir tepsiye yayılan pideye şekillice konup ortasına domates yayılır. Sıcak servis edilir.
 
Tokat Kebabı Not: 
Yöreye aittir. Aynı ismi taşır, kuru hararetle piştiği için mideyi yormaz, sindirimi kolaydır. Piyasada evlerde yapmak için fırınlar satılır. Eski bağ evlerinde mutlaka bulunur. Yazın çıkan ince kabuklu Tokat Biberi ile yapılanı makbuldür.
 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler