loader
Papaz Yahnisi Tarifi

Papaz Yahnisi Tarifi

Mecmuâ-İ Fevaid’de Yer Alan Tariflerden olan Papaz Yahnisi: Bir latif tabhdır. Gâliben zeytinyağı ile soğanı...

 
Mecmuâ-İ Fevaid’de Yer Alan Tariflerden olan Papaz Yahnisi:
Bir latif tabhdır. Gâliben zeytinyağı ile soğanı ka- vurup öyle tabh olup keşiş ve papazların perhiz yemeği olmakla ol isim ile meşhurdur. Her nevi balıkdan olup ekseriya uskumru dedikleri balıkdan ve kaya balığından yaparlar. Evvela kaide üzere balıkları tathir eyleyip cüzi tuzlayıp ufak balık ise bütün bütün;
 
büyük balık ise doğrayıp şöylece dura. Badehu bir iki baş soğanı ufak doğrayıp zeytinyağı ile kavurdukdan sonra üzerine bir kepçe sirke, bir kepçe su koyup gereği gibi kaynadıkta balıkları dahi içine koyup bir hoşça pişince dura. Bazıları sirke koymayıp hemen cüzi su ile ve yağlı soğan ile tabh edip sonra murad ederse limon sıkıp istimal ederler.
 
Papaz Yahnisi Tarifi
Papaz Yahnisi Kullanılan Malzemeler 
 
*    2 Adet Büyük Tatlı Su Balığı 
*    1 Kg. Kuru Soğan
*    1 Kg. Domates
*    Tuz, Karabiber 
 
Papaz Yahnisi Yapılış Tarifi
Balıklar temizlenip bir kenarda bekletilir. Soğanlar ay gibi ince doğranıp yağda pembeleşinceye kadar kavrulurken kabuğu soyulmuş domatesler de küçük parçalar halinde ilave edilip bir kaç dakika döndürülür. 
 
Tuzu ve karabiberi ilave edilerek brir tepsinin altına bu karışımın yarısı, üzerine balıklar ve tekrar üzerine soğan ve domatesler konup yeteri kadar sıcak su ilavesi ile önceden ısıtılmış fırına verilir. 
 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler