loader
Mantı Tarifi - Çorum

Mantı Tarifi - Çorum

Mantı Tarifi - Çorum, Osmanlı saray mutfağının da özel menüleri arasında yerini almıştır. Geleneksel olarak...

 
Mantı Tarifi ;
Yöresel Mutfaklarımızdan Çorum ve çevresine ait Geleneksel Türk mutfağındaki kıymalı  yemeklerimizdendir. Zaman zaman Osmanlı saray mutfağının da özel menüleri arasında yerini almıştır. Geleneksel olarak günümüzde basta Çorum ve çevresinde olmak üzere Kıymalı Yemekler ve Hamur işi Tarifleri kategorisinde bir çok bölgemizde de ilgili özel restoranlarda ve ahali de ise halen geleneksel adetleri yasatan aileler tarafından  halen yapılmaktadır.
 
Mantı Tarifi - Çorum
Mantı Çorum'da sıkça tüketilen bir yemek olmanın yanında özellikle ramazan ayları gelmeden önce çok miktarda açılıp, bükülerek ve kızartılarak hazır edilir. Kendine has bir tat olan mantının taze olarak hazırlanıp servise sunulması 1 saat kadar sürebilir. 
 
*    (4 Kişilik ) 
 
Mantı Tarifi Kullanılan Malzemeler : 
*    1 Kg Un 
*    1 Kg Kıyma 
*    1 Demet Maydanoz 
*    1 Yemek Kaşığı Salça Veya Varsa Domates 
*    150 Gr Margarin 
*    2 Yemek Kaşığı Tuz 
*    1 Tatlı Kaşığı Karabiber 
*    1 Çay Kaşığı Kırmızı Biber 
*    2 Su Bardağı Su 
*    2 Su Bardağı Yoğurt 
*    1 Adet Yumurta 
*    4 Diş Sarmısak 
*    1 Adet Kuru Soğan 
 
Mantı Tarifi  Hazırlanışı : 
Mantı 2 Çeşittir. 
 
1-Kuru Mantı 
2-Sulu Mantı 
 
Mantı Tarifi Kuru Mantı : 
Un, tuz, yumurta, su ile beraber kulak memesi yumuşaklığında hamur yapılır. Üzerine ıslak bez örtülerek yarım saat dinlendirilir. 2 yumak yapılır. 
 
Yufkadan kalın olacak şekilde hamur açılır. Kıymanın içine soğan rendelenir. Tuz karabiber, maydanoz karıştırılır. Yufka bardak ağzıyla kesilir. 
 
İçine kıyma konulup, 6 kulaklı olacak şekilde bükülür. Yağlanmış tepsiye dizilip kızartılır. Margarin, tuz, salça, kırmızı biber, karabiberle birlikte 2 su bardağı su ilave edilerek sos hazırlanır. 
 
Tepsinin üzerine dökülüp 10 dakika pişirilir. Üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek servis yapılır. Sulu Mantı ise; Hamur aynı ölçülerde hazırlanır. Hamur kare şeklinde kesilir. 
 
4 kulaklı olacak şekilde bükülüp kızartılır. İçine kıyma konulmaz. Kaynamakta olan suya atılarak sulu olacak şekilde pişirilir. (15 su bardağı kadar su kaynatılır. 
 
İçine 1 yemek kaşığı tuz atılır.) Tencereye margarin konulur. Eridikten sonra kıyma ilave edilir. Suyunu çekinceye kadar kavrulur. Soğan rendelenir. 
 
Tuz, karabiber, kırmızı biber, salça ilave edilerek 5 dakika kavrulup pişen mantıların üzerine dökülür. Sarımsaklı yoğurt hazırlanır. Tabakların üzerine dökülür.
 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler