loader
Tarak Pilavı Tarifi

Tarak Pilavı Tarifi

Pirinci ayıklayın. Soğuk su ile üç su yıkayıp bulanık. nişastalı suyunu dökün. Yıkama suyu berraklaşınca...

 
*   Osmanlı saray Mutfağın' da pilav haşlama usulü piştikten sonra üzerine biraz seker serpiştirilir ve bolca üzerine ince marul kıyılarak kaşıkla yenilirdi..!
 
*   Osmanlı Saray Mutfağında alışılagelmişin haricinde de  farklı yöntemler ile yapılan pilav çeşitleri vardır. bu pilavlarda bersane, cilav ve kavalin pirinçleri kullanılmıştır.
 
Tarak Pilavı Tarifi
 
Tarak Pilavı Tarifinin Malzemesi:
 
*   450 gr. baldo pirinci (2 su bardağı)
*   10 adet tarak içi
*   150 gr. tereyağı 
*   200 gr. soğan (ince kıyılmış), (2 orta boy)
*   tuz
*   1 lt. su (4 su bardağı)
*   45 ml. zeytinyağı (3 çorba kş.)
 
Tarak Pilavınin Yapılış Tarifi
Pirinci ayıklayın. Soğuk su ile üç su yıkayıp bulanık. nişastalı suyunu dökün. Yıkama suyu berraklaşınca pirinci bir süzgece çıkarıp süzdürün.
 
Tarakları kazıyıp, bol su ile iyice yıkayarak temizleyin ve bir süzgece çıkarın. Tereyağını tencerede kızdırın. Yağ kızınca soğanları içinde pembeleşinceye kadar kavurun.
 
Pirinçleri ve tuzu da katarak biraz daha kavurup, suyun 2 su bardağını ekleyin. Pirinçler suyu çekip. göz göz oluncaya kadar (fakat diri bırakarak) pişirin.
 
Tarakları temiz bir tencerenin dibine dizin. Üzerlerine kalan suyu ve zeytinyağını döküp, yan pişmiş pirinçleri boşaltın. Bir taşım kaynatıp, üzerine bir tabak ve tencerenin kapağını kapatın. Kısık ateşe oturtarak 10 dakika pişirip ateşten alın. Ilınınca pilavı kenarlı bir tepsiye ters çevirerek servis yapın.
 


  • Facebook'ta paylaş

Yorumlar

  • Yorumlayan: İpek İplikçi
    23.9.2018 Email: ipekiplikci********

    Pilav tarifi gerçekten çok güzel olmuş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler