loader
Hurma Kebabı Tarifi

Hurma Kebabı Tarifi

Osmanlı mutfağında hurma büyüklüğünde pişirilen köfteler kakule ve tarçın ile lezzetlendiriliyor.

Osmanlı mutfağında hurma büyüklüğünde pişirilen köfteler kakule ve tarçın ile lezzetlendiriliyor. Hurma Kebabı Malzemeleri ve Yapılış Tarifi
 
Hurma Kebabı Malzemesi:
 
*  1kg. yağlı koyun kıyması
*  200gr. soğan ince kıyılmış, (2 orta boy)
*  tuz 
*  taze çekilmiş karabiber
*  1/2 çay kş. tarçın
*  1/2 çorba kş. kakule (tohumlan çıkarılıp, dövülmüş)
*  1bağ taze nane (ince kıyılmış)
*  1bağ maydanoz (ince kıyılmış)
*  500 gr. içyağı.
 
Hurma Kebabı Yapılış Tarifi:
Etleri bir kaba koyun. İnce kıyılmış soğanları bir tülbentten süzerek suyunu çıkarın. Soğan suyunu etlerin üzerine dökün. Tuzu, biberi ve yenibaharı ekleyin, bu terbiyenin etlerle kaynaşması için elinizle biraz karıştırın, Etleri serin bir yerde 2-3 saat dinlenmeye bırakın.
 
ızgaranızı (ızgaranız yoksa fırınınızın ızgarasını) yakın. Erleri şişlere dizin. ızgaraya (fırında ise altına bir tepsi kovarak ızgara teline) yerleştirip, her yanı iyice kızarıncaya kadar pişirin. 
 
Pideleri de ızgarada ısıtın. Doğruma tahtasına alıp, kare kare kesin. Pide parçalarını oval sahanların dilline dizin, Tereyağını tavada kızdırın. Pidelerin üzerine bir kepçe et suyu gezdirin.
 
Tuz serpin ve tekrar bir kepçe et suyu dökün, Pideler el suyunu çekince kızdırılmış yağın yansırı gezdirip pişen şişleri pidelerin üzerine yerleştirin, Tavada kalan yağı, pul biberi katarak yeniden kızdırın, Çırpılmış yoğurdu etlerin üzerine yayın. Biberli yağı gezdirip, tarçını serperek servis yapın.
 
Kıymayı bir kaba koyun. Soğan, tuz. biber, tarçın, kakule, ince kıyılmış nane ve maydanozla karıştırıp, iyice yoğurarak bir köfte harcı hazırlayın. içyağını asma yaprağı büyüklüğünde parçalara ayırın. Hazırladığınız harçtan hurma büyüklüğünde parçalar koparın. Biçimlendirip içyağına sararak şişlere dizin.
 
Izgaranızı (ızgaranız yoksa fırınınızın ızgarasını) yakın. Şişleri ızgaraya (fırında yapıyorsanız altına bir tepsi koyarak ızgara teline) yerleştirin, fırındaysa tepsiye damlayan yağı.
 
Izgaradaysa eritilmiş biraz tereyağını fırça ile ara sıra üzerine sürerek her yanı iyice kızarıncaya kadar pişirin. Pişen köfteleri sislerden çıkarıp, bir sahana yerleştirerek servis yapın. 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap