loader
Has Dolması Tarifi

Has Dolması Tarifi

Has Dolması Tarifi; Marulların üst kısımlardaki koyu renkli ve kart yaprakları ayıklanır, yaprak araları...

 
Has Dolması Tarifi
 
Has Dolması Tarifi Malzemeleri
*   12 adet küçük marul, 
*   1 su bardağı sadeyağ, 
*   750 gr kuzu kıyma, 
*   1/2 cay bardağı domates salçası 
*   1 tatlı kaşığı tarcın, 
*   1 tatlı kaşığı tuz, 
*   5-6 diş sarımsak, 
*   1/2 kg koyun yoğurdu.
 
Has Dolması Yapılış Tarifi 
Marulların üst kısımlardaki koyu renkli ve kart yaprakları ayıklanır, yaprak araları açılarak iyice yıkanır. Alt kısımdaki kök fazlalığı kesilir atılır. 
 
Yaprakların orta kısmındaki kökün uç kısmından iki parmak (4-5 santim) kadar koparılıp atılır. Gerek yıkarken gerek bu koparma esnasında yaprakların kopup kökten ayrılmamasına dikkat etmelidir. 
 
Bu şekilde hazırlanan marullar bir tavada kızdırdığınız sadeyağda, pembeleşinceye kadar iyice kızartılır ve bir tabağa alınır. Kızartma bitince tavada kalan yağın içine kıyma konularak kavrulur. 
 
Kavurma işleminin sonuna yakın, salça, tarçın ve tuz katılarak, bir-iki çevirmeden sonra ateşten alınır. Kızarmış marulun yaprakları aralanarak orta kısmına iki çorba kaşığı kadar kavrulmuş kıymadan konulup yapraklar tekrar kapatılır. Marulun yaprak uçları, açılıp dağılmaması için, hafifçe burulur. 
 
Dağılmasına fırsat vermeden fazla derin olmayan bir tencereye dizilir. Bütün marullar bu şekilde hazırlanır. Üzerine 3 su bardağı su ilave edilerek kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılarak, kısık ateşte, 2-2,5 saat pişirilir.
 
Bu esnada sarmısaklar ezilip yoğurda katılarak yoğurt sarmısak hazırlanır. Yemek pişince, iki kevgir veya iki büyükçe kaşık yardımıyla dolmalar, dağıtmamaya dikkat ederek tabağa alınır. Üzerine bir iki kaşık yoğurt sarmısak gezdirilerek, yanında pirinç pilavıyla servis yapılır.
 
Bu yemek için küçük ve ortadaki kök kısmı kısa olan ve acıya çalmayan marulların seçilmesine dikkat edilmelidir. Daha çok bahar mevsiminde yapılan, özel, lezzetli bir yemeğimizdir.
 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler