loader
Uruş Kapaması Tarifi (Ankara/Beypazarı)

Uruş Kapaması Tarifi (Ankara/Beypazarı)

Uruş Kapaması Tarifi; Yemeği yaparken önce etler yağda kavrulur. Daha sonra kavrulan etler küpe konulur...

 
Uruş Kapaması Tarifi (Ankara/Beypazarı)  
Uruş Kapaması Tarifinin Malzemesi: 
*  Pirinç, 
*  kuzu eti, 
*  yağ,
*  tuz, 
*  karabiber. 
 
Uruş Kapaması Tarifinin Yapılışı: 
Yemeği yaparken önce etler yağda kavrulur. Daha sonra kavrulan etler küpe konulur. Büyük tavalara yerleştirilir. Yeteri kadar suyla kaynamaya bırakılır. Et küpe konulurken tavada bir iki tane et bırakılır. 
 
Bundaki amaç etin pişip pişmediğini anlamaktır. Su kaynadıktan sonra pirinç, tuz ilave edilir. Pişirilmeye bırakılır. Küpten buhar çıktığında da küpün deliği hamur ile kapatılır ki et suyuyla pirinç birbirine karışsın. 
 
Uruş köyünün çeltik tarlalarıyla dolu olması ve arazisinin verimli olması bu yemeğin ortaya çıkmasında önemli bir etki sağlamıştır. Yemek genellikle hayır yemeği olarak bilinmektedir. Cuma namazı sonrası hayır sahibi tarafından köylülere duyurularak ikram edilirdi. 
 
Yemek, daha çok sünneti olan, oğlu askere giden ya da askerden gelenlere, nişanı olanlar tarafından verilirdi. Yemeğin ikramı kadar sunumu da önemlidir. Köyde ilk zamanlar yemek yenileceği zaman herkesin kaşığı yanında olurdu. Kaşığını getirmeyenler ise sadece pilava bakmakla yetinirdi. 
 
Yemek küpün içinde pişmektedir. Küpün içindeki etlerin etrafa da- ğılmamasına, pilavın ortasında kalmasına dikkat edilir. İkram edilirken ise çorba ve pilavla birlikte kompostoların da verilmesi önemlidir. Yemek sözlü kültürde de hayat bulmuştur. 
 
Kapama aşı mısın? Manici başı mısın? Sana bir mani göndersem Aşı yerken okur musun. Kapama piştiği yerde Pişip yendiği yerde Güzel çirkin aranmaz Gönül düştüğü yerde


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler