Sürdürülebilirlik ve Karbon…

Ebru Baybara DEMİR
Yazar:Ebru Baybara DEMİR
Bu yazı

 
Diyarbakır Havaalanından herkese mutlu sabahlar…
 
Yarın sabah Fox TV sabah haberlerinde Sevgili İlker Karagöz’ün konuğu olmak için yollardayım.  
 
Artan fiyatlar, gıda güvenliği sorunları ve gıdaya erişim sıkıntısı hepimizi zor günlerden geçiriyor. İklim krizi devam ederken daha da zor günlerimizin olacağını düşünüyorum. 
 
Birçok büyük firma dünyanın bu kötü gidişatına karşılık iyi şeyler yapabilmenin derdine düşmüşken hayatımıza giren ve sıklıkla karşılaştığımız birkaç kavram var: Sürdürülebilirlik ve Karbon… Son günlerde bu iki kelime kafamı çok meşgul ediyor. 
 
Ne yazık ki bu kavramların sık kullanımı, şirket politikalarının bu kavramlarla ve süslü cümlelerle kurgulanması bir çözüm sağlamıyor. Aslında sürdürülebilirlik de bizim şu anki konumuz olmamalı. Baksanıza, yolunda giden hiçbir şey yok ki! 
 
İklim değişikliği, kuraklık, gıda güvenliği sorunları, orman yangınları, göçler ve hastalıklar… Listeyi daha da uzatmak mümkün. Peki, neyi sürdüreceğiz? Sürdürmek istediğimiz, bu listedekiler mi? Akıllıca düşünmek, stratejik bir yol haritası çizmek ve eyleme dönüştürmek zorundayız. Ben bugünün konusunun kesinlikle “Denge” olduğunu düşünüyorum. 
 
Küreselleşen dünya ile birlikte yaşamımızın kimyası da değişti. Üretim alışkanlıklarımız ile tüketim alışkanlıklarımız yer değiştirdi. Yaşamsal kaynaklarımızı hiç bitmeyeceklermişçesine tükettik. 
 
Sürdürmemiz gereken iyi şeyler o kadar azaldı ki!
 
O yüzden dengeyi kurmak zorundayız; iyi ile kötü, üretim ile tüketim, yaşam ile ölüm… Denge bizim üzerine düşünmemiz gereken en önemli konu olmalı!
 
Karbonu azaltmak için fosil yakıtların kısa vadede azaltılması bana bazen ütopik geliyor. 
 
Karbonu azaltmanın en etkili yolu ağaç dikmek. Ne kadar sağlıklı toprak, o kadar temiz hava demek. Atmosferdeki karbonun 4’te 3’ünü doğru tarım yöntemleri ve ağaçlandırma çalışması ile toprakta tutmak ve bunu fotosentez ile geri döndürmek, yapabileceğimiz en etkili ve ucuz yol. 
 
Ancak biz bu dengeyi bozduğumuz için bugün tüm bu sorunlarla ve risklerle karşı karşıyayız. 
 
Geleceğimizi tasarlarken ilk adımımız dengeyi kurmak olmalı!


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.