Gurme Nedir, Ne Demektir, Kime Denir?

Mehmet KUDAT
Yazar:Mehmet KUDAT
Bu yazı

Gurme Nedir, Ne Demektir, Kime Denir?
 
Bugün ki makalemizde sizlere elimizden geldiğince gurme nasıl olunur,  bilgileri elimizden geldiğince sizlere sunmak istiyoruz. Günümüzde Vedat Milor, Mehmet Yaşin gibi isimler ile ciddi manada yaygın hale gelen ve yemek yemeyi sanatsal hale getirmiş bir meslek grubundan bahsediyoruz.
 
Gurme olmak bir sanattır ve aslında gastronomi ile alakalı olarak doğrudan bilgi sahibi uzmanlar olarak kendilerini göstermekteler. 
 
Bizde şimdi elimizden geldiğince meslek ile alakalı sırları elimizden geldiğince sizlere sunacağız. Merak ettiklerinizi yorum alanlarımızdan bizlere sorabilirsiniz.son zamanlarda bakıyorum lezzetle gastronomi ile yemek le yakından uzaktan alakası yok esnafları kandırarak gurmelik yapıyoruz diyenler var. 
 
Üç beş satır yazarak gastronomi yazarı olarak kendini tanıtarak yemeğin "y" sinden anlamayan bedava yemek yemek için hesap ödememek için herşeye fevkalade güzel olmuş diyorlar bunlara itibar etmeyin bunlar aç gurmeler diyoruz.
 
Gurme Nedir? 
 
Gurme, yiyecekler ve içecekler konusunda hem teorik bilgi hem de damat lezzeti olarak profesyonel hale gelmiş ve uzmanlık derecesinde bilgisi olup yorumlama yapabilen uzmanlardır. 
 
Gurme dediğimiz şey aslında sanıldığı kadar kolay olunmaz. Gurmeler, bir lezzet ustası olduklarından dolayı ağızlarına bir yemeği aldıklarında içeriğinde ki tüm baharatları teker teker ve doğru şekilde sayabilirler. Bununla birlikte kokusundan dahi yemeğin ağırlıklı lezzetinin ne olduğuna dair en net şekilde bilgiler verebilirler. 
 
Gurmelik, bu neden dolayısı ile ciddi manada eğitim ve zevk gerektiren, aynı zamanda yemek yemeyi sevmek ile doğrudan alakalı olan unsurlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Dolayısı ile bu deneyimi en iyi şekilde değerlendirmek ve alternatifler üzerinde durmak gerekir.sağlıkla kalın lezzet le kalın...


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.