Coğrafi İşaretli Aydın İnciri Nedir? Özellikleri Nelerdir?..

Aydın İnciri, Türkiye'nin ve dünya çapında yüksek bir üne sahip olan, Aydın ilimize özgü bir incir çeşididir. Bu meyve, Ficus carica olarak bilinen Anadolu incirinin Sarılop çeşididir..

 
Coğrafi İşaretler Paneli'ne katılan Ülken: "Aydın incirimizi bütün dünyaya tanıtıyoruz"
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) desteğiyle 12’ncisi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’nda "Yerel Kalkınmanın Anahtarı: Coğrafi İşaretler" paneli düzenledi. Panele katılan Aydın Ticaret Odası (AYTO) Başkanı Hakan Ülken, Aydın inciri ile ilgili yaptıkları tescil çalışmalarını anlattı.
 
Düzenlenen panele, TÜRKPATENT Kurumu Coğrafi İşaretler Dairesi Başkanı Dr. Hakan Kızıltepe, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve AYTO Başkanı Hakan Ülken, YÜCİTA Başkanı Yavuz Tekelioğlu, TOBB Reel Sektör Araştırma Geliştirme ve Uygulama Daire Başkanı Hasan Çağlayan Dündar ve Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu katıldı.
 
Panel ile ilgili açıklamalarda bulunan Ülken, “Yöresel ürünlerin ticarileşme süreçlerini destekleyerek markalaşmalarını sağlamayı, katma değerini arttırmayı ve yöresel ürünleri üreten işletmelerin ekonomik kapasitelerini geliştirmeyi amaçlayan YÖREX Fuarı bu yıl da üreticilerimize ve firmalarımıza ulusal market zincirleri, e-ticaret siteleri ve restoranlar zincirleriyle yüz yüze görüşme imkânı sunuyor. Aydın Ticaret Odası olarak incir çeşitlerinden Aydın incirimizin coğrafi işaret tescilini 2006 yılında Türkiye'de tescillettirdik.
 
2016 yılında da Aydın incirimizin Avrupa Birliğinde coğrafi işaret tescilini yaptırdık. Böylece Avrupa Birliği'nde tescillenmiş ilk menşei işareti, ikinci Türk ürünü olarak Aydın incirimizi bütün dünyaya tanıtmış oluyoruz. Aydın Ticaret Odası olarak yöresel ürünlerimiz için coğrafi işaret çalışmalarına desteğimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.
 
Aydın İnciri Nedir?
Aydın İncirinin Özellikleri Nelerdir?
 
Aydın İnciri, Türkiye'nin ve dünya çapında yüksek bir üne sahip olan, Aydın ilimize özgü bir incir çeşididir. Bu meyve, Ficus carica olarak bilinen Anadolu incirinin Sarılop çeşididir ve özellikle kurutulmuş formda tüketilir​. Aydın İnciri, dutgiller familyasının ticari açıdan en önemli meyvesi olup, yaklaşık 800 tür içinde bu yüksek ticari değeri ile dikkat çeker. Aydın bölgesinin mikro iklim koşulları, dünya üzerindeki en kaliteli kuru incirlerin yetiştirilmesine olanak sağlar​.
 
Bu incirin en bilinen türü, sarı lop ova inciridir. Bu tür, sarı renkte, dolgun ve iri boyutlarda olup, Aydın'ın ova bölgelerinde yetişir​​. Kendine özgü tadı ve besleyici değerleri ile tanınan Aydın İnciri, ince kabuklu, yumuşak yapısı ve tatlı lezzetiyle hem taze hem de kuru olarak tüketilmektedir. Lif, vitaminler ve mineraller açısından zengindir ve sindirim sağlığına katkıda bulunur​.
 
Aydın incirinin yetiştiği bölge, dünya incir üretiminin yaklaşık %70'ini karşılayacak kadar büyük bir üretim kapasitesine sahiptir. Karaot Köyü gibi dağ köylerinde yetişen incirler, hava kirliliğinden uzak, doğal koşullarda yetişirler, bu da incirin kalitesine doğrudan katkı sağlar​.
 
Aydın İnciri, sadece meyve olarak değil, aynı zamanda reçel, marmelat, kurabiye ve tatlıların da vazgeçilmez bir bileşeni olarak mutfak kültürümüzde özel bir yer tutar. İncirin bu denli zengin kullanım alanları ve besleyici değerleri, Aydın İncirini Türk mutfak sanatları içerisinde önemli bir yere sahip kılar. Bu meyvenin coğrafi işaretler altında tescillenmiş olması, hem Türk mutfağının zenginliğini korumakta hem de Aydın İncirinin küresel pazara açılmasında kritik bir rol oynamaktadır.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler