Afyon’da 29’u Coğrafi İşaretli 642 Yemek Çeşidi Tanıtıldı...

Afyon’da 29’u Coğrafi İşaretli 642 Yemek Çeşidi Tanıtıldı...

Afyonda gastronomi turizmine de katkısı olduğu bilinen Kaymağı, sucuğu, lokumu, patatesli ekmeği, ekmek kadayıfı, haşhaşı ile tanınan Afyon'un, coğrafi işaretli..

Afyon’da 29’u Coğrafi İşaretli 642 Yemek Çeşidi Tanıtıldı...
 
Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Gastro Afyon’da, kentin 29’u coğrafi işaretli 642 yemek çeşidi tanıtıldı. Şef Hamza Kalkan, “Afyon’a gelen dana tandırı, Afyon kebabı, patlıcan böreği tatmadan gitmesin” tavsiyesinde bulundu.
 
Gastro Afyon Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali'nin üçüncüsü geçtiğimiz hafta yapıldı. Türkiye gastronomi haberlerinde de yer alan en iyi fuar ve festivallerden olan UNESCO tarafından dünyada 36'ncı, ülkemizde 3'üncü gastronomi şehri olan Afyonkarahisar'ın kendine özgü 642 çeşit lezzeti tanıtılmaya çalışıldı.
 
Afyon Kebabı
 
Afyon’da 29’u Coğrafi İşaretli 642 Yemek Çeşidi Tanıtıldı...
Festivale Vali Gökmen Çiçek'in davetlisi olarak yerli ve yabancı yüzlerce aşçı, 20 ülkenin büyükelçisi ve sektörün önde gelen isimleri katıldı.
 
Festivalde Dana Şov!
 
Afyonda gastronomi turizmine de katkısı olduğu bilinen Kaymağı, sucuğu, lokumu, patatesli ekmeği, ekmek kadayıfı, haşhaşı ile tanınan Afyon'un, coğrafi işaretli 29 ürünü bulunuyor. Danasıyla ünlü Afyon'da, festivalin simgesi de dana oldu.
 
PATLICAN BÖREĞİ
 
Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Hamza Kalkan, şunları söyledi: “2018'de Gastro Afyon'da dana çevirme yapalım dedik. Dana yandı. Bu kadar reklam olacağını düşünememiştik. Bu yıl danayı çukura indirip çıkaralım şov yapalım dedik. 
 
Afyon’da 29’u Coğrafi İşaretli 642 Yemek Çeşidi Tanıtıldı...
Ama zincir koptu; danamız çukura düştü. Dananın videosu izlenme rekoru kırıyor. Protokol bana sordu; ‘Hamza şef seneye ne düşünüyorsun.' ‘Seneye de danayı gömmeyi düşünüyorum' dedim.”
 
İKİNCİ MEVLEVİ KENTİ
 
Şef Hamza Kalkan Konya'dan sonra ikinci Mevlevi şehri olduklarını söyledi. Tarihi Mevlevi mutfağının aşçıların piştiği, geliştirildiği bir yer olduğunu belirten Hamza şef, “Afyon'a gelen dana tandırını, Afyon kebabını, patlıcan böreğini tatmadan gitmesin. 
 
Çok çeşitli musakkalarımız var. Maydanoz musakkası. Musakkalarımızda nohut kullanırız. Tandır ve sakala çarpan çorbasını denesinler” diyor.
 
Sucuktan Adana kebabı yapıyoruz
 
Afyon’da 29’u Coğrafi İşaretli 642 Yemek Çeşidi Tanıtıldı...
Afyon'un 29 tescilli yemekler ve coğrafi işaretli ürün sayısını 2 yıl içinde 99’a çıkarmayı hedeflediklerini belirten Hamza Kalkan, lezzet skalasını genişletmek için yaratıcı çalışmalar yaptıklarını belirtti, Kalkan, “Haşhaş çorbası, ovmaç. Sucuktan Adana tarzında bir kebap yaptık. Afyon mutfağına yeni ürünler kazandırmaya devam ediyoruz” diye konuştu.
 
Tatlıdan sonra çorba!
 
Afyon'un evlerden, annelerden çarşıya geçmiş bir mutfağı olduğunu belirten gurme  şef Haldun Tüzel, “Türkiye'de son yemek tatlıdır. Afyon mutfağında tatlıdan sonra muhakkak bamya çorbası verilir....


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler